این روند در بازار آهن آلات همسو با بازار دلار دیده شد. همانطور که مشاهده کردید، دلار در طی دو ماه و نیم گذشته از 15350 تومان به سطح 12 هزار تومان فعلی رسیده است. اما از زمانی که بازار به اصلاح قیمتی پرداخته است حدودا 10 روز میگذرد. در همین بازه زمانی 10 روزه در بازار آهن آلات از دو سمت عرضه و تقاضا دوئلی برای کاهش و افزایش قیمت ها وجود داشت که انتظار میرود این تقابل و کش مکش قیمت میان تولیدکنندگان و خریداران ادامه یابد.

*** بازار آهن آلات همسو با بازار دلار

اما در بازار دلار آنچه که بیشتر به گوش می‌رسد ثبات بازار است که این موضوع بارها توسط شفاف سازی‌های صورت گرفته توسط بانک مرکزی تاکید شده است. اما برعکس نظر بسیاری از کارشناسان بازار که پیش بینی بازار دلار را از طریق تحلیل های تکنیکال غیرممکن میدانند و آن را وابسته به شرایط و التهابات سیاسی می‌دانند می‌توان گفت اعتماد به کنترل بازار در شرایط کنونی بیش از هر ایده دیگری منطقی به نظر می‌رسد و می‌توان گفت بازار آهن آلات هم همسو با بازار دلار به یک آرامش نسبی خواهد رسید.

ذکر این نکته قابل توجه است که منظور از این آرامش عدم تغییر قیمت ها به صورت مطلق نخواهد بود بلکه نوسان قیمت ها در بازه کمتر و قابل پیش بینی برای خریداران اتفاق خواهد افتاد. به بیانی دیگر، به کف قیمتی برای بسیاری از محصولات فولادی نزدیک شده ایم و پس از این آرامش در بازار دلار، فاکتورهای دیگر اعم از قیمت های جهانی، موجودی واقعی انبارها و البته تحریم ها بیش از قبل خودنمایی خواهند کرد.

*** بورس فلزات

در هفته ای که گذشت بازار بورس در حوزه میلگرد آجدار با ثبات قیمتی در حدود 37727 ریال بدون مالیات بر ارزش افزوده به کار خود پایان داد. ثبات میلگرد در این قیمت به معنای کف قیمتی 4100 تومانی برای قیمت میلگرد در بازار بود که تقریبا بیشتر تولیدکنندگانی که در این بازه قیمتی قرار داشتند در این هفته ثابت بودند و اما تولیدکنندگانی که در کانال های 4200 تا 4300 بودند به رقم های پایینتر کاهش پیدا کردند.

در بازار جهانی فلزات پایه، آلومینیوم در بازار بورس فلزات لندن (LME) رو به بالا شد. قابل ذکر است که حرکت رو به بالای آلومینیوم در این بازه زمانی از افت اقتصاد کلان جهانی تاثیر پذیرفته است که اشتهای سرمایه گذاران را به سمت بازارهای کالایی مانند آلومینیوم بالا برده است.

آرتان پرس