همانطور که اشاره کردیم یکی از این سیاست‌های کنترلی، وضع عوارض بر روی مواد خام معدنی است. پس از وضع عوارض 25 درصدی برای صادرات مواد خام (سنگ آهن)، از برندگان اصلی این ماجرا یعنی ذوب آهن، موفق به عقد قرارداد 9000 تنی تولید ریل به ارزش بیش از 100 میلیارد تومان گردید. مدیران این شرکت در صحبت های خود به این موضوع اشاره کردند که خواستار وضع عوارض 40 درصدی برای صادرات سنگ آهن بوده اند!

این قرارداد و نیز اتفاقات پیش آمده برایی تیرآهن ذوبی باعث بهبود وضعیتی تولیدی این کارخانه گردید به طوری که این کارخانه آمادگی خود را برای خرید نقدی از معادن کوچک اعلام کرد. معادنی که در هفته ی گذشته به راه اندازی و احیای آن ها در راستای افزایش اشتغال و رشد اقتصادی اشاره شد.

در بازار جهانی فولاد نیز روند رکود حاکم است. اما پس از پایان تعطیلات روز ملی چین شاهد افزایش تقاضا برای سنگ آهن و ذغال سنگ بودیم. این افزایش تقاضا باعث شد که قیمت ها صعودی شوند که به دنبال آن ها بهای تمام شده محصولات فولادی نیز افزایش خواهند یافت. این امر سبب بهبود قیمت جهانی فولاد خواهد شد.

از محرک های دیگر افزایش قیمت جهانی فولاد نیز می توان به فصل سرما اشاره کرد که باعث کاهش تولید در این کشور خواهد شد، کاهش تولید به معنی کاهش عرضه است و در صورت وجود تقاضای مناسب می تواند سبب افزایش قیمت گردد.