Notice: Undefined variable: widget_ops in /home/artanpre/public_html/wp-content/themes/zohour/widget/instagram.php on line 12

Notice: Constant AUTOSAVE_INTERVAL already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 79

Notice: Constant WP_POST_REVISIONS already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 80

Notice: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 82
تحولات قیمتی نمادهای فلزی بورس کالا در یک ماه اخیر - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد
سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×
تحلیل بورس کالا:

تحولات قیمتی نمادهای فلزی بورس کالا در یک ماه اخیر

شناسه : 36337 ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
برای اینکه بتوان روند بورس کالا و بخصوص نمادهای فلزی بورس کالا را بهتر مشخص کرد باید به روند های قیمتی و ورود و خروج پول حقیقی و حقوقی در کل بازار نگاهی انداخت
تحولات قیمتی نمادهای فلزی بورس کالا در یک ماه اخیر
پ
پ

نمادهای فلزی بورس در هفته جاری با نوسانات قیمت و غالبا با رشد همراه بوده اند. در این گزارش از رصدهای هفتگی بازار بورس کالا به بررسی نمادهای فلزی پرمخاطب خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** بازار متاثر از بورس فلزات چین

بازارهای فلزی ایران به شدت به قیمت های بورس فلزات چین وابسته شده است چرا که قیمت های ایران باید با قیمت های صادراتی هماهنگ باشد و بیشینه سود را برای تولید کننده فراهم کند. تازه ترین تحلیل اس اند پی گلوبال پلاتس نشان می دهد صادرات فولاد چین در سال ۲۰۲۱ میلادی به خاطر کاهش تقاضای داخلی و افزایش تقاضای صادراتی، با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد.

از آنجایی که چین مشتری اصلی بورس فلزات ایران است لذا بررسی تحولات قیمتی در بورس چین بسیار مهم بود و گاها قیمت های داخلی ایران نیز به تبع از رشد و ریزش قیمت های صادراتی تغییر می کند. تحلیلگران پلاتس پیش بینی می کنند صادرات فولاد چین در سال ۲۰۲۱ میلادی به بیش از ۶۵ تا ۷۵ میلیون تن خواهد رسید. این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۴ تا ۵۵ میلیون تن می رسد. این موضوع سیگنال مهمی برای بخش فلزات ایران محسوب می شود و نشانه ای برای توقف خام فروشی و کسب عواید بالا از تولید داخلی است.

 

*** جریان ورود و خروج پول در نمادهای فلزی بورس

برای اینکه بتوان روند بورس کالا و بخصوص نمادهای فلزی بورس کالا را بهتر مشخص کرد باید به روند های قیمتی و ورود و خروج پول حقیقی و حقوقی در کل بازار نگاهی انداخت. در همین راستا خالص جریان ورود و خرج پول حقیقی ها به بورس از اول اردیبهشت ماه تا امروز به شرح ذیل می باشد.

در پایان روز معاملاتی ۲۳ آذر ماه سال جاری  خالص جریان ورود و خروج پول حقیقی ها حدود منفی ۹۰ میلیارد تومان می باشد. جریان ورود و خروج پول حقیقی ها در سال جاری بدین صورت بوده است

در آذر ماه امسال  حدود مثبت ۳,۵۰۱ میلیارد تومان، در آبان ماه امسال  حدود منفی ۸,۳۰۷ میلیارد تومان، در مهرماه ماه امسال  حدود منفی ۱۵,۱۴۴ میلیارد تومان، در شهریور ماه امسال  حدود منفی ۱۸,۹۰۰ میلیارد تومان، در مرداد ماه امسال  حدود مثبت ۲۱,۷۴۵ میلیارد تومان، در تیر ماه امسال حدود مثبت ۳۵,۳۵۲ میلیارد تومان، در خرداد ماه امسال حدود مثبت ۹,۰۲۷ میلیارد تومان، در اردیبهشت ماه امسال حدود مثبت ۲۵,۰۹۹ میلیارد تومان ارزیابی شده است.

 

*** برگشت بورس از آذرماه

نکته ی قابل تامل در اعداد بالا برگشت بازار بورس از آذر ماه امسال به مسیر رشد است. بعد از عدم قطعیت های فراوان شاهد اعتماد مردم به بازار سرمایه هستیم و امیدوار هستیم با حذف این وضعیت بازارهای کالایی و شرکت های فعال در بورس عملکرد بهتری را از خود نشان دهند. لذا بررسی های انجام شده در کف قیمت بازار است و افق های مثبت تری از اعداد گزارش شده در این گزارش قابل تصور می باشد.

در آغازین روزهای مثبت و سبز بازار بورس مجموع ارزش کل معاملات در پایان روز گذشته برابر با ۱۵,۷۷۳ میلیارد تومان بوده است. صنایع ،سرمایه گذاری،فراورده های نفتی ،بانکها و موسسات اعتباری و خودرو به ترتیب ۲۳%،۱۱% ،۹% و ۸%  از ارزش کلی معاملات را به خود اختصاص داده اند. رشد خودرویی ها در روزهای نخست بازار خبر خوبی برای نمادهای فلزی بورس محسوب می شود و احتمالا در روزهای آتی این عقب افتادگی در بخش های فولادی و آهنی جبران خواهد شد.

 

*** بررسی زنجیره تامین فولاد

قبل از اینکه به بررسی عملکرد شرکت های فلزی بپردازیم باید زنجیره تامین فولاد را مورد بررسی قرار دهیم.اگر حرکت زنجیره فولاد و سایر محصولات فلزی مانند حرکت سایر تامین کنندگان در زنیجیره تامین فولاد باشد شاهد تداوم رشد و تدوام نزول خواهیم بود. در همین راستا عملکرد بزرگترین شرکت معدنی بورس ایران قابل بررسی است.

مبلغ فروش شرکت گل گهر طی ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۱۲،۶۲۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۸،۱۱۴ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۵۶% برخوردار بوده است.همچنین فروش این شرکت در آبان ماه امسال حدود ۲،۰۰۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته (۱،۲۳۳ میلیارد تومان) از رشد ۶۲% برخوردار بوده است. شرکت گل گهر در سال ۹۸ حدود ۱۲،۲۲۸ میلیارد تومان فروش داشته است. پس می توان نتیجه گرفت که خبرهای خوبی تا پایان سال برای شرکت های فلزی و فولادی در بورس در راه است.

 

*** فولاد مبارکه

شرکت های فولاد مبارکه اصفهان ‌ و تامین سرمایه بانک ملت به ترتیب با ۲۵۲ و ۱۴۳ میلیارد تومان بیشترین ورود پول توسط حقیقی ها را داشته اند. صنایع اهن و فولاد و فعالیت های مرتبط با اوراق بهادار به ترتیب با  ۳۳۲ و ۸۰ میلیارد تومان بیشترین ورود پول توسط حقیقی ها را داشته اند.

سایر فولادسازان با سطح تولید پایین در فرایورس نیز روند قیمتی مساعدی دارند. برای مثال مبلغ فروش تولیدی فولاد سپید فراب کویر طی ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۴،۵۶۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۲،۶۳۴ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۷۳% برخوردار بوده است.

همچنین فروش این شرکت در آبان ماه امسال حدود ۹۰۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته (۳۰۱ میلیارد تومان) از رشد ۲۰۰% برخوردار بوده است.تولیدی فولاد سپید فراب کویر در سال ۹۸ حدود ۴،۲۴۵ میلیارد تومان فروش داشته است. این رشد بالای ۵۰ درصد در شرکت های زنجیره ی پایین دست فولاد خبر خوبی برای تمامی بازارهای فلزی است.

از نگاه تاثیر زنجیره بازار فلزی بر بورس باید به عملکرد سایر شرکت های وابسته به بورس های فلزی نگاه داشتی و از منظر آنها بازار را بررسی کرد. یکی از راهکارهای تحلیل بنیادین سهام فلزی توجه به سایر نهاده های بازارهای موازی است . برای مقال نیاز به غلطک کشور همسو با راه اندازی طرح های توسعه صنعت فولاد رو به افزایش می باشد.

 

*** صنایع غلتک سازی یالانه

صنایع غلتک سازی یالانه ۱۵ درصد از نیاز خود را از شرکت های بورسی فعال فلزی بازار مرتفع می سازند. شرکت های وابسته به زنجیره فلزی بورس نیز عملکرد مثبتی داشته اند و این موضوع مانند عملکرد یکسان واگن های یک قطار در رشد و سوددهی بوده است. در افق ۱۴۰۴ میزان غلتک مورد نیاز کشور ۱۴،۵۰۰ تن می باشد که شرکت چدن سازان برنامه های توسعه ای خود را در جهت دستیابی به ظرفیت مزبور به همراه تحقق ۳،۰۰۰ تن صادرات در سال تدوین و بصورت سالیانه در حال افزایش ظرفیت لازم بدین منظور می باشد.

در حال حاضر سهم شرکت از ظرفیت بازار نورد گرم داخلی ۸۵% می باشد و نیاز کشور به غلتک حدود ۱۲،۰۰۰-۱۳،۰۰۰ تن است. پیشبینی تولید برای سال سال جاری و دو سال آینده به ترتیب ۱۰،۵۰۰ ، ۱۲،۵۰۰ و ۱۳،۵۰۰ تن می باشد. البته خالی از لطف نیست که تغییرات قیمتی نوردکاران را نیز  تحلیل کنیم اما هنوز امام و اگرهایی در این راستا وجود دارد که نمی توان با قطعیت در مورد رویکرد نوردکاران صحبت کرد.اما پیش بینی می شود عملکرد بخش نورد نسبت به سال جاری قدری کاهش داشته باشد. زیرا قیمت شمش های فولادی عرضه شده به آنها بالا رفته و با افزایش قیمت معاملات این حوزه از جذابیت سایر بخش های فولادی برخوردار نیست.

 

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Notice: Undefined property: PLL_Cache_Compat::$options in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/polylang-pro/vendor/wpsyntex/polylang/integrations/cache/cache-compat.php on line 38

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/artanpre/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755