سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×

تحولات یک ماه اخیر در بازارهای جهانی فولاد

شناسه : 36083 ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
در این تحلیل به رویدادهای اخیر بازار فولاد جهانی خواهیم پرداخت.لطفا تا انها همراه آرتان پرس باشید.
تحولات یک ماه اخیر در بازارهای جهانی فولاد
پ
پ

انجمن جهانی فولاد به عنوان مرجعی رسمی برای مطالعات حوزه فولاد بین الملل در روزهای گذشته به روزرسانی چشم انداز برد کوتاه بازارهای جهانی فولاد برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ پرداخته و نتایجی را در این راستا منتشر کرده است. این برد کوتاه مدت شامل چشم انداز خوش بینانه ترینسبت به سایر گزارش های این موسسه در ماه های گذشته و به خصوص در ماه ژوئن بوده است.

خلاصه ی تحولات فولادی در بازارهای جهانی را می توان در این جمله خلاصه کرد که هنوز بازار های فولاد جهانی در روند کاهش تقاضا قرار دارند امام صنایع کم کم و با شیبی ملایم به روزهای عادی خود بر خواهند گشدت و شاهد رشد تقاضا در آخرین روزهای سال ۲۰۲۰ خواهیم بود. امید است که میزان تقاضا رفته رفته به میزان واقعی خود در سال های گذشته بازگردد.

در این تحلیل به رویدادهای اخیر بازار فولاد جهانی خواهیم پرداخت.لطفا تا انها همراه آرتان پرس باشید.

 

*** تقاضا فولاد جهانی در ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۰ نشریه تحلیلی ورلد استیل پیش بینی کرده بود که تقاضای فولاد تا انتهای سال جاری روند نزولی را در پیش خواهد گرفته به شکلی که در مجموع زنجیره فولاد بین الملل شاهد افت ۲ و نیم درصدی در معاملات جهانی فولاد خواهیم بود. به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 این پیش بینی تا حد زیادی به تحقق پیوست و کسری تقاضا در بازارهای بین المللی را با رکورد ۱۱۵ میلیون تن فولاد مواجه کرد

انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ تقاضا برای فولاد به ۱۷۹۵٫۱ میلیون تن برسد که نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۴٫۱ درصدی را تجربه می کند. این موضوع از ماه احیر در کل بازارهای جهانی فولاد شروع شده و پیش بینی می شود که روند صعودی با گذر زمان سرعت بیشتری بگیرد.متاسفانه بیماری کرونا به تمام اقتصادهای فولادی دنیا ضربات جبران ناپذیری وارد کرد که البته ایران از این موضوع مصمون ماند و در تحلیل های قبلی مفصلا به این موضوعپ پرداخته شده بود.

 

*** رشد و رونق فولاد چین

رشد و رونق فولاد چین مسیر را برای رشد سایر فولادسازان در کل دنیا فراهم می کند.البته لازم به ذکر است که میزان رشد تولید و تقاضای چین قابل مقایسه با سایر کشورها نخواهد بود چرا که چین تنها کشوری بود که در سال جاری رشد اقتصادی مثبت را تجربه کرد و از سویی دیگر جز اولین کشور ها بود که پاندمی کرونا را مهار و کنترل کرد و صنعت این کشور کمترین تاثیر را از این بیماری نسبت به سایر کشورهای صنعتی گرفت.

در حال حاضر در صنعت فولاد با پدیده ای به نام قفل تقاضا رو به رو هستیم . این موضوع تقریبا درباره تمامی فولادسازان صدق می کند چرا که در شرایطی قرار داریم که بسیاری از بنگاه های صنعتی در کل دنیا در فاز تعطیلی یا نیمه تعطیل قرار دارند. درشرایط فعلی وضعیت بازار چین نسبت به سایر بازارها حتی در آسیا بهتر ارزیابی می شود.

 

*** بهبود تقاضا در بازارهای جهانی فولاد

بهتر بودن بازار در چین به این معناست که فرایند بهبود قفل تقاضای فولاد در بقیه جهان نسبت به آنچه انتظار می رفت قوی تر و بهتر بوده است ، اما با این وجود در سال ۲۰۲۰ ، چه از کشورهای توسعه یافته و چه از کشورهای در حال ظهور ، افت عمیقی بر بازارها سایه افکنده است ، انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ شاهد بهبودی جزئی باشیم که تا اواخر سال روند به حالت قبل از پاندمی برسد.

در شرایط فعلی شاخص های بهره وری صنعت فولاد در کل دنیا در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد. صنعت جهانی فولاد در پایین ترین نقطه تقاضای ثبت شده خود در بازه سه ساله گذشته قرار دارد. و ادامه مسیر موفقیت در کشورهای تولید کننده فولاد منوط به عملکرد موفق آنها در خرید واکسن و کنترل بیماری است. بهبودی در کشورهای مختلف بسته به موفقیت آنها در مهار ویروس ، ساختار صنعت ملی و در نهایت اقدامات پشتیبانی اقتصادی تمهید شده است.

 

*** انقباض شدید تقاضای فولاد در حال حاضر

چین نمونه ی موفقی از کنترل شرایط بیماری در کشور خود است که این موضوع به شدت بر اقتصاد فولادی این کشور به خصوص در بازه سه ماه گذشته تاثیر گذاشته است. در بقیه جهان ، ما شاهد انقباض شدید تقاضای فولاد چه در اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه هستیم. این بحران به ویژه برای اقتصاد در حال توسعه چالش برانگیز است زیرا آنها همچنان با ویروس کنترل نشده ، قیمت پایین کالاها و سقوط صادرات و گردشگری دست و پنجه نرم می کنند. همه گیری بیماری گرایش های عظیم برای سرمایه گذاری در بخش فولاد را به شدت متاثر کرده است و این موضوعی با گذشت زمان به احتال زیاد قدری کمرنگ خواهد شد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.