دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ 12 جماد ثاني 1442 Monday, 25 January , 2021 ساعت ×
اختصاصی آرتان پرس

ترامپ بازنده جنگ تحریم صنعت فولاد ایران

شناسه : 34825 ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
به عقیده طیف زیادی از تحلیل گران حوزه صنعت فولاد، تغییر رئیس جمهور آمریکا و احتمال لغو تحریم ها نمی تواند به تغییر شرایط توسعه فولاد ایران کمک کند
ترامپ بازنده جنگ تحریم صنعت فولاد ایران
پ
پ

صنعت فولاد ایران ، پس از نفت ، مهمترین هدف تحریم های آمریکا علیه ایران در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود ، اما اکنون ، پس از ریاست جمهوری وی ، به نظر نمی رسد دولت آمریکا توفیقی در این زمینه به دست آورده باشد.همراه آرتان پرس باشید تا به بررسی جزئیات این موضوع بپردازیم.

آخرین دور تحریم های ایالات متحده در مورد صادرات بخش های فولاد ، آلومینیوم و مس ایران ذاتاً مشاغلی را که این صنایع با هدف ایجاد ناآرامی در کشور فراهم می کنند ، هدف قرار می دهد و رژیم ایران را از داخل به چالش می کشد. دولت دونالد ترامپ عملا با وضع این تحریم ها تصور می کرد که بخش صنعت ایران در بازه ای کمتر از ۹ ماه متلاشی خواهد شد.

ترامپ اعلام کرده بود که تحریم های جدید “درآمد ایران از صادرات فلزات صنعتی که ۱۰ درصد اقتصاد صادراتی ایران را شامل می شود” را تحت تأثیر قرار می دهد و سایر کشورها را متوجه می کند که اجازه ورود فولاد و سایر فلزات ایران به بنادر آنها را ندارند

در آن زمان تحلیلگران معتقد بودند که این تحریم ها بیشتر در جهت راکد سازی بخش های محلی فولاد ، مس و صنایعی بود که مستقیماً با زنجیره تامین فولاد در ارتباط بودند.

 

*** ارتباط مستقیم فولاد ایران و اشتغال

طبق گزارش رسانه های ایران ، بیش از ششصد هزار کارگر به طور مستقیم در بخش فلزات و شرکت های معدنی مشغول به کار هستند و عملا وضع تحریم های سنگین به راحتی می تواند وضعیت معیشتی قشر ضعیف جامعه ایرانی را نابود کند. از سویی دیگر تحلیگران اذعان کرده بودند که بخش خودرو که بیشترین مصرف کننده محصولات فولاد ایران است ، یک میلیون کارگر دیگر نیز مشغول به کار دارد که این دو جامعه آماری در کنار هم ،حدود شش درصد از کل جامعه افراد شاغل ایرانی را به خود اختصاص داده و عملا با این تحریم ها شالوده اقتصادی و اشتغال ایران به شدت آسیب خواهد دید.

طبق گزارش انجمن جهانی فولاد مستقر در بروکسل کشور بلژیک ، هنگام انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ ، ایران ۱۶٫۹۰۰ میلیون تن فولاد خام تولید می کرد، و این روند در ایران با سرعت بالایی رو به رشد بود چرا که در این سال ایران در حال مذاکره با شرکت های بزرگ فولاد سازی اروپا مانند دانیلی بود ، پیام های بسیار زیادی برای عقد همکاری های بین المللی بین تجار اروپایی و بازرگانان ایرانی مبن بر همکاری در زمینه فولاد رد و بدل می شد و شرکت های نظیر پیرمتالز با ایران وارد مذاکره شده بودند و این موضوع سب شد که جشم انداز تولید فولاد ایران با رشد بسیار چشم گیری همراه شود.

در این سال ها چشم انداز رشد تولید فولاد در ایران به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ می رسید. اما مذاکراتی که در این بازه انجام شده بود و بعضا توافق نامه های تجاری که بین ایران و اروپا به امضا رسیده بود به دلیل دور اول تحریم های ایالات متحده ناتمام ماندند یا متوقف شدند.

 

*** چشم انداز تاریک برای صنعت فولاد ایران پس از تحریم

از آن زمان ، معاملات فولاد ایران ، کارخانه های تولید فولاد ، تجارت الکترود فولادی و فلزات ایران بار دیگر تحت تحریم های ثانویه ایالات متحده قرار گرفتند. در راستای تهدید همه شرکت های همکاری کننده با ایران در این بخش ، حتی حمل محموله های صادراتی ایران و همچنین واردات مواد اولیه تحت تحریم های ایالات متحده قرار گرفتند. و چشم اندازی تاریک برای صنعت فولاد ایران را ترسیم کرد.

شاید عمده ترین تاثیر تحریم خای آمریکا بر اقتصاد ایران کاهش شدید ارزش پولی ایران باشد. واحد پول ایران ، در سال گذشته با کمترین میزان از دست دادن بیش از ۸۰ درصد ارزش خود در برابر دلار آمریکا از دست داد و به پایین ترین سطح رسید و دولت مجبور شد در ماه اردیبهشت برای دفاع از شرایط پولی خود به بانک مرکزی اجازه دخالت در بازارهای ارز را بدهد.

 

*** ناتوانی آمریکا در مقابله با توسعه صنعت فولاد ایران

با این وجود ، تحریم های ایالات متحده مانع توسعه صنعت فولاد و مواد اولیه ایران نشد. در حالی که ایران در سال ۲۰۱۹ تا ۳۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که در طی ۴ سال ۸۸ درصد رشد داشت ، تولید فولاد ایالات متحده با حمایت بی دریغ ترامپ از صنعت فولاد ایالات متحده ، ۲۴ درصد از میانگین سی ساله آمریکا کمتر شده است و عملا ضعف بسیار بزرگی برای صنعت فولاد آمریکا محسوب می شود. این کاهش تولید به شدت متاثر از همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی صنایع این کشور بود. در حالی که در ایران با وجود شدت رشد همه گیری ویروس کرونا بخش های صنعتی به فعالیت خود ادامه دادند و صنعت فولاد ایران از حیث تعطیلی با معظل کرونا کنار آمده بود.

یک کارشناس صنعت فولاد ایران با بیان اینکه تحریم های فولاد ایران تأثیر چندانی در ادعای بخش فناوری نداشته است گفت: “ممکن است تحمیل تحریم ها خیلی دیر باشد زیرا فناوری فولاد ایران تقریبا بومی شده است و عملاً نیاز چندانی به شرکت های خارجی ندارند. این نظر یکی از تحلیلگران برجسته حوزه فولاد در دنیاست که نشان می دهد عملا گام های استقلال و خودکفایی در زنجیره تامین فولاد به قدم های نهایی خود رسیده و عملا تحریم های جهانی نمی توانند به تهایی صنعت فولاد ایران را زمین گیر کنند.

 

*** رشد سرمایه فولادسازان داخلی با وجود بورس

استفاده از فناوری داخلی هزینه توسعه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، اگرچه احتمال دارد سرعت توسعه را کاهش دهد. صنعت فولاد ایران تقریباً یک صنعت داخلی با قیمت رقابتی است ، بنابراین همیشه حتی در زمان تحریم ها نیز بازار فولاد وجود دارد.یکی دیگر از دلایل رشد تولید در بخش فولاد داخلی ورود پول بسیار هنگفتی بود که در سهم های شاخص ساز فولادی در بورس کالا صورت گرفت.سهم شرکت های مادری نظیر فولاد مبارکه اصفهان،فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان در بورس شاهد رشد شدیدی بود که عملا هزینه های لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کرد و عملا در دوران کرونا توانست بخش اعظمی از نیازهای مالی صنایع فعال در بخش فولاد را تامین کند.

به عقیده طیف زیادی از تحلیل گران حوزه صنعت فولاد، تغییر رئیس جمهور آمریکا و احتمال لغو تحریم ها نمی تواند به تغییر شرایط توسعه فولاد ایران کمک کند ، زیرا فن آوری های داخلی کار خود را انجام داده اند و نیازی به واردات فناوری نیست ، در واقع بازندگان اصلی تحریم های ایالات متحده بیش از در ۴ سال گذشته ، شرکتهای مهندسی اروپا بوده اند. بسیاری از این شرکت ها با حضور خود در بازار فولاد ایران می توانستند بخشی از سود ایران در تولید فولاد خام را به خود نسبت دهند و عملا بخشی از افت شاخص های سهام خود را جبران کنند.ولی با خروج از بازار ایران از این بازار بکر دور شدند و عملا در سناریوهای بعدی سرمایه گذاری خود سود چندانی را به دست نیاوردند.

 

آرتان پرس

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.