یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹ 15 ذو القعدة 1441 Sunday, 5 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • فوری

  نماینده خمینی شهر در مجلس: این راهی که مجلس در پیش گرفته به جایی نمی‌رسد، 🔹 دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم 🔹 گوش دادن به حرف‌های وزرا بی‌فایده است استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید. تشنج در صحن علنی مجلس هنگام سخنرانی وزیر امور خارجه 🔹ظریف: من هیچگاه مسائل داخلی را به خارج نبردم 🔹هرچه من گفتم، رهبر انقلاب شنیدند، اگر دروغ گفتم ایشان شنیدند، گفتند ظریف صادق است، اگر راست گفتم ایشان شنیدند و گفتند شجاع است «سیروس گرجستانی» بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. روحانی: 🔹کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست؛ در طرف خودشان نیز کوه را کاه کردن اخلاقی نیست 🔹گفتمان ما از ابتدا در داخل اعتدال و در خارج از ایران تعامل بوده 🔹افراط و تندروی را نمی‌پسندیم؛ می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود صدور دستور بازداشت ۴ نفر در پی انفجار در کلینیک درمانی سینا 🔹یک نفر بازداشت شد؛ بازداشت سه نفر دیگر در دستور کار پلیس 🔹 روحانی: دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر علت آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر را مشخص کنند

  جایگزین نخست نفت خاورمیانه کدام کشور است؟

  شناسه : 20536 ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۸:۴۵

   تشدید تنش‌ میان ایران و آمریکا در خاورمیانه، درحالی می‌تواند به‌واسطه رشد قیمت‌ها ضربه‌ای بزرگ به مصرف‌کنندگان نفت‌خام وارد کند که در سوی دیگر، برای کشوری مانند روسیه با منافعی همراه خواهد بود.

  پ
  پ

  ***برنده روسی تنش ایران و آمریکا

  یکی از نتایج اوج گرفتن تنش‌ها در منطقه، می‌تواند متوجه امنیت تنگه هرمز شود؛ جایی که حدود ۲۱ درصد از مصرفی دنیا از آنجا عبور می‌کند. اما با فرض وقوع چنین اتفاقی، روسیه می‌تواند به‌عنوان کشوری که سال گذشته میلادی به‌طور متوسط ۲۵/ ۱۱ میلیون بشکه در روز تولید کرده است، به یک ثبات‌دهنده مهم در بازار تبدیل شود به‌ویژه آنکه طبق اعلام این کشور، ظرفیت مازاد تولید این کشور به واسطه افزایش سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نفتی روسیه افزایش پیدا کرده است. به گزارش فوربس، با بر عهده گرفتن این نقش جدید توسط روسیه، در کنار منافع اقتصادی نقش دیپلماتیک و استراتژیک روسیه نیز افزایش پیدا می‌کند. روسیه بعد از آمریکا دومین تولیدکننده بزرگ ‌خام در دنیاست اما کیفیت تولیدی این کشور نسبت به آمریکا ویژگی‌هایی دارد که آن را برای مصرف‌کنندگان خاص‌تر می‌کند.

   

  ***موقعیت خاص روسیه در بازار

  نشریه فوربس به تازگی با انتشار یک گزارش، سعی کرده شرایط پس از تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا را توصیف و تحلیل کند. در این گزارش مسدود شدن تنگه هرمز و افزایش قیمت در بازار جهانی به واسطه این واقعه فرض و تاکید شده است: اگرچه قیمت‌های بالاتر (ناشی از مسدود شدن تنگه هرمز)، همه را به میزانی مشابه تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و در صورت طولانی شدن نیز می‌تواند کند شدن رشد اقتصاد جهانی را در پی داشته باشد؛ اما حداقل در کوتاه‌مدت برخی تولیدکنندگان ‌خام می‌توانند از قیمت‌های بالاتر بهره‌مند شوند؛ به خصوص روسیه.

  در این گزارش به توانایی اوپک برای اثرگذاری در بازار جهانی به واسطه توان افزایش یا کاهش تولید این سازمان در زمان‌های مقتضی اشاره شده تا مثالی برای قدرت گرفتن بیش از پیش روسیه در صورت افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا باشد. البته توانایی اوپک در ایجاد نوسان در تولید و اثرگذاری بر بازار جهانی ، بیشتر به توانایی عربستان سعودی در استفاده از ظرفیت مازاد ‌خام خود بازمی‌گردد. این کشور بین ۵/ ۱ تا ۲ میلیون بشکه ظرفیت مازاد ‌خام دارد که در مواقع لزوم می‌تواند آن را کاهش یا افزایش دهد.

  با این حال چنانچه بدترین سناریو در پی افزایش تنش‌های ایران و آمریکا به وقوع بپیوندد (مسدود شدن تنگه هرمز) ظرفیت مازاد تولید عربستان برای متعادل کردن بازار کافی نخواهد بود. این درحالی است که ایران و ونزوئلا به‌دلیل تحریم‌های آمریکا عملا قادر به استفاده از ظرفیت مازاد خود نیستند. در عین حال تولیدکنندگان شیل آمریکا نیز که همواره از رشد قیمت‌ها بهره می‌برند؛ چندان قادر به نقش‌آفرینی در متعادل کردن بازار نخواهند بود. در واقع تولیدکنندگان شیل آمریکا می‌توانند به شرایط بازار پاسخ دهند اما سرعت آنها آنقدر بالا نخواهد بود. در عین حال نباید فراموش کرد که تولیدکنندگان ‌خام آمریکا خصوصی هستند و عملکرد آنها به بازار بستگی دارد. از دیگر سو تولید آمریکا با تولید شده در خاورمیانه، برای مثال آنچه در عربستان تولید می‌شود به لحاظ کیفی تفاوت دارد. آمریکا شیرین و سبک است و نمی‌تواند به سادگی جایگزین سنگین و ترش عربستان سعودی شود. اما کشوری که در خاورمیانه قرار ندارد و تولیدی آن از نظر کیفی با تولید عربستان شباهت دارد و می‌تواند در بازار جایگزین آن شود؛ روسیه است. روسیه نه تنها از نفتی مشابه عربستان یا دیگر کشورهای خاورمیانه برخوردار است، بلکه بر اساس اعلام رسمی، ظرفیت مازاد ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در روز را داراست.

   

  ***فرصتی برای یک محک

  روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ در توافق کاهش تولید اوپک همکاری دارد. این توافق برای حفظ قیمت‌ها در بازاری شروع به کار کرد که تحت‌تاثیر مازاد عرضه، با سقوط قیمت‌ها مواجه بود. اگرچه روسیه طی این سال‌ها همکاری سازنده‌ای با اوپک برای کاهش تولید و حفظ قیمت جهانی نفت داشته است، اما شرکت‌های نفتی روسیه که عمدتا خصوصی به‌شمار می‌روند با اجبار دولت در این توافق حضور دارند و از هر فرصتی برای خروج از این کاهش اجباری استقبال می‌کنند، به‌خصوص آنکه این فرصت در دوران رشد قیمت ایجاد شود. چنین فرصتی یک بار پس از حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان برای تولیدکنندگان نفت روسیه ایجاد شد. در آن زمان روسیه اعلام کرد به لطف سرمایه‌گذاری‌‌های جدید شرکت‌های نفتی این کشور، می‌تواند از ظرفیت مازاد تولید خود برای پر کردن جای خالی بیش از ۵ میلیون بشکه در روز از تولیدات عربستان استفاده کند. با این حال، سعودی‌ها اختلال عرضه‌ای که بر اثر حمله به تاسیسات نفتی این کشور ایجاد شده بود را با سرعتی بالا بازیابی کرد تا ظرفیت مازاد تولید روسیه بدون محک باقی بماند.

  اما اگر یک عامل خارجی مانند بستن تنگه هرمز مانع صدور نفت عربستان یا عراق به بازار جهانی نفت شود، روسیه فرصتی واقعی برای آزمایش مازاد ظرفیت تازه‌ای خواهد داشت که گفته می‌شود در پی افزایش سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نفت این کشور ایجاد شده است. این فرصت در شرایطی در اختیار روسیه قرار خواهد داشت که نقش روسیه طی سال‌های اخیر در بازار نفت افزایش پیدا کرده است. این نقش‌آفرینی به‌ویژه بعد از تبدیل شدن روسیه به عنصری کلیدی در اجرای توافق اوپک، افزایش پیدا کرد. روسیه از طریق همراهی با کاهش تولید اوپک و رهبری کشورهای غیرعضو اوپک در این توافق، نقش خود در راستای حفظ قیمت‌ها را به خوبی ایفا کرد. بنابراین چنانچه صادرات نفت‌خام اوپک به‌دلیل افزایش تنش‌ میان آمریکا و ایران آسیب ببیند، روسیه می‌تواند با ایفای نقش در عرضه بیشتر نفت‌خام هم از درآمد بیشتری برخوردار شود و هم به لحاظ سیاسی نقش‌آفرینی خود در منطقه را افزایش دهد. قیمت‌های بالاتر نفت‌خام نه تنها به نفع شرکت‌های نفتی روس خواهد بود بلکه به واسطه دریافت مالیات‌های بیشتر از محل صادرات نفت‌خام، به نفع بودجه این کشور نیز خواهد بود. در عین حال روسیه بارها نشان داده تمایل دارد به‌عنوان یک عرضه‌کننده بزرگ گاز و نفت‌خام، از این موقعیت برای تثبیت قدرت خود در منطقه و اروپای شرقی استفاده کند. به این ترتیب افزایش تنش‌های منطقه‌ای و مسدود شدن احتمالی تنگه هرمز می‌تواند موقعیت روسیه را به لحاظ اقتصادی و سیاسی در آسیای همیشه تشنه به انرژی تقویت کند.

   

  ***آخرین خبرها از بازار نفت

   قیمت نفت خام شاخص برنت و دبی در هفته گذشته تحت تأثیر افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و بهبود چشم‌انداز تقاضای نفت روندی افزایشی داشت. این در حالی بود که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت روندی کاهشی را دنبال کرد. انتظار انعقاد تفاهم نامه تجاری میان چین و آمریکا در هفته‌های پیشرو یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر تقویت تقاضای نفت و رشد اقتصادی بوده، البته در بازار آمریکا شرایط متفاوت است.

   در هفته گذشته سطح ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا به شدت افزایش داشت و به۴۳۱ میلیون بشکه رسید. این موضوع به‌طور عمده تحت تأثیر کاهش صادرات آمریکا بوده، البته در همین مدت تعداد دکل‌های فعال حفاری نفت در آمریکا ۱۱ دستگاه کاهش داشت و به ۶۵۹ دستگاه رسید که بیش‌تر آن در منطقه پرمین بوده است.

   

  ***کاهش تولید نفت خام اوپک در ماه دسامبر ۲۰۱۹

  بر اساس گزارش آرگوس، تولید نفت خام اوپک در ماه دسامبر ۲۰۱۹ برابر ۱۷۰ هـزار بشکه در روز کاهش داشت و ۲۹.۶۷ میلیون بشکه در روز رسید. با این احتساب متوسط تولید نفت خام سالانه اوپک برابر ۲۹.۹۲ میلیون بشکه در روز است. میزان پایبندی اوپک در ماه دسامبر ۲۰۱۹ برابر ۱۵۰ درصد برآورد شده که پنج درصد از متوسط پایبندی کشورهای اوپک در سال ۲۰۱۹بیشتر است.

  در ماه دسامبر تولید نفت خام عربستان ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داشت که باعث شد سطح تولید این کشور ۸۴۰ هـزار بشکه در روز کمتر از تعهد تولید ۱۰.۶۳ میلیون بشکه در روز باشد. میزان صادرات نفت خام عربستان در ماه دسامبر ۲۰۱۹ برابر ۶.۶ میلیون بشکه در روز گزارش شده است و انتظار می رود که در فاصله ماه ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰ چهار پالایشگاه این کشور با ظرفیت پالایشی ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد دوره تعمیرات دوره ای شوند که باعث کاهش بیشتر تولید نفت این کشور خواهد شد.

  اما در عین حال راه اندازی مجدد میادین خشکی وفرا (با ظرفیت تولید ۲۵۰هـزار بشکه در روز) و میدان فلات قاره خفجی (با ظرفیت ۳۰۰هـزار بشکه در روز) در منطقه بی طرف، تأثیری را در پایبندی کشورهای عربستان و کویت در چند ماه آینده نخواهد داشت. به نظر می رسد که این میادین تا پایان سال ۲۰۲۰ به ظرفیت کامل تولیدی خودنخواهند رسید. یکی از مهمترین عوامل کاهش تولید نفت اوپک در ماه دسامبر افت مجدد تولید نفت خام در لیبی بوده است. میدان نفتی الفیل در لیبی در ماه دسامبر ۲۰۱۵ به دلیل مشکلات فنی و بدی آب و هوا برای ۶ روز با توقف تولید مواجه شد.

   

  ***تداوم مازاد عرضه نفت خام در سه ماهه اول ۲۰۲۰

  از ابتدای ماه ژانویه ۲۰۲۰ اوپک باید به توافق جدید خود پایبند بوده و میزان کاهش تولید خود را افزایش دهد تا از شکل گیری مازاد عرضه نفت در بازار جلوگیری کند. بر اساس پیش‌بینی آژانس بین المللی انرژی حتی با وجود پایبندی کامل کشورهای اوپک و مشارکت کننده غیراوپک به توافق مذکور، بازار نفت در سه ماهه اول سال با مازاد عرضه حدود ۷۰۰ هـزار بشکه در روز رو به رو خواهد بود.

  بر اساس اظهارات دبیرکل اوپک این مازاد عرضه در فاصله ماه های آوریل تا ژوئیه به ۹۰۰ هـزار بشکه در روز نیز خواهد رسید که فشار قابل توجهی را بر کاهش قیمت‌های نفت خواهد آورد. به نظر می رسد کاهش تولید نفت عراق در ماه های اخیر اهمیت زیادی را در این رابطه دارد.

  طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، تولید نفت خام عراق در ماه دسامبر ۲۰۱۹ برابر ۴.۵۷ میلیون بشکه در روز گزارش شده است که نشان دهنده چهارمین ماه کاهش پیاپی تولید نفت آن کشور است، اگر چه همچنان از تعهدات تولیدی این کشور ۶۰ هزار بشکه در روز فراتر است. به نظر می رسد نیجریه و آنگولا علیرغم وجود توافق جدید برای کاهش تولید، نیز در تلاش هستند تا تولید نفت خود در بازار را افزایش دهند. البته در این میان نباید موضوع ناآرامی جدید شکل گرفته در لیبی بر علیه دولت مرکزی را از نظر دور داشت. با وجود اینکه این اقدامات هنوز تأثیری بر تولید لیبی نگذارده، اما به نظر می رسد که پتانسیل تأثیرگذاری آن بسیار بالاست.

   

  ***تعمیرات پالایشی گسترده در منطقه خاورمیانه و کاهش قیمت نفت دبی

  آغاز تعمیرات دوره ای پالایشگاه‌ها در منطقه خاورمیانه باعث شده است تا میزان عرضه نفت خام متوسط و ترش افزایش یافته و شیب بکواردیشن برای نفت خام شاخص دبی به تدریج کاهش یابد. با وجود آنکه اختلاف قیمت نفت خام دبی در سررسیدهای یک ماهه و سه ماهه به دنبال حمله به تأسیسات عربستان و سپس کاهش تولید نفت عربستان و امارات به سه دلار در هر بشکه رسیده بود، اما همراه با تحولات جدید و آغاز دوره تعمیرات پالایشگاهی در منطقه خاورمیانه این اختلاف قیمت به دو دلار در هر بشکه رسیده است.

  در حال حاضر پالایشگاه جبیل عربستان با ظرفیت پالایشی ۴۶۰ هـزار بشکه در روز از ۱۳ ژانویه تا ۲۹ فوریه به تعمیرات دوره ای می رود. پالایشگاه ینبوع با ظرفیت ۴۰ هـزار بشکه در روز از یک فوریه تا ۱۵ مارس دارای تعمیرات دوره ای است. آرامکو نیز پالایشگاه بزرگ ربیق با ظرفیت پالایشی ۴۰۰ هـزار بشکه در روز را از ۱۴ فوریه تا ۹ آوریل به تعمیرات دوره‌ای می برد. پالایشگاه رویس در امارات متحده عربی با ظرفیت ۴۱۷ هـزار بشکه در روز نیز از ماه فوریه تا آوریل تعمیرات دوره‌ای خواهند داشت. به این ترتیب عرضه نفت خام‌های متوسط و ترش خاورمیانه به بازار نفت به ویژه آسیاپاسفیک تقویت خواهد شد و همین امر می تواند قیمت نفت خام دبی را در ماه‌های آینده به شدت کاهش دهد.

   

  ***تغییر در جریان تجارت فرآورده‌های نفتی به دلیل تعمیرات دوره ای پالایشی

  به دلیل آغاز تعمیرات پالایشی دوره‌ای گسترده در منطقه خاورمیانه شاهد تغییر در مسیرهای تجارت فرآورده‌های نفتی بوده‌ایم. عربستان سعودی صادرات گازوئیل خود به شمال غربی اروپا را به میزان ۶۰ هـزار بشکه در روز کاهش داده و آن را به ۱۰۰ هـزار بشکه در روز رسانده است. این اقدام به دلیل تعمیرات در پالایشگاه جبیل عربستان رخ داده است. به نظر می رسد پالایشگران هندی و آمریکایی این کمبود در عرضه گازوئیل به بازار اروپا را جبران کرده‌اند.

  در عین حال عربستان برای جبران کمبود بنزین در ماه‌های آینده از بازار اروپا واردات خواهد داشت. این کشور چهار محموله بنزین را برای تحویل در ماه جاری میلادی خریداری کرده است. شرکت‌های بی‌پی و شل نیز محموله‌هایی را به مقصد خاورمیانه بارگیری کرده‌اند. شرکت ویتول نیز یک محموله ۸۰ هزار تنی بنزین را به مالت ارسال کرده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد که ساختار بازار نفت خام و فرآورده‌های نفتی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به شدت تحت تأثیر تعمیرات پالایشی گسترده در خاورمیانه خواهد بود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.