جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹ 9 جماد ثاني 1442 Friday, 22 January , 2021 ساعت ×
پیامدهای اقتصاد نفتی امارات:

جنجال نفتی امارات برای خروج از اوپک

شناسه : 35186 ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
شواهد مستدلی برای اثبات اینکه کشور امارات از ماه ها قبل به فکر خروج از اوپک بوده وجود دارد. در طول تابستان ، امارات متحده عربی از رعایت محدودیت های OPEC پلاس  و سهم خود از کاهش عرضه ها سر باز زد 
جنجال نفتی امارات برای خروج از اوپک
پ
پ

بازار نفت جهانی در پایان هفته گذشته به دلیل گمانه زنی ها مبنی بر اینکه امارات متحده عربی در آستانه خروج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قرار دارد ، بسیار شرایط مبهم و غیرقابل پبش بینی را در پیش گرفته است. این موضوع بهانه ای شد تا آخرین تحولات بازار نفت را به تحلیل بیان کنیم.لطفا تا پایان همراه آرتان پرس باشید.

این یک کنفرانس که عملا تا به امروز نتیجه ای را در بر نداشته است وزیران و مشاوران اوپک تلاش کردند تا تغییراتی که امارات متحده عربی به دنبال آن است را بررسی و پیامدهای احتمالی آن را برای امارات و سایر کشورهای عضو اوپک تبیین کنند. اما به احتمال زیاد این جدایی اتفاق خواهد افتاد و به بازار نفت هجمه های فراوانی وارد کند.

گزارش هایی مبنی بر اینکه ابوظبی در حال بررسی خروج از اوپک است به دست رسیده ، این در حالی است که امارات یکی از اعضای اصلی بنیان گذار آن بود. این موضوع توسط منابع غیررسمی زیادی طرح شده ، اما دیری نگذشت که توسط سازمان های معتبر رسانه ای نیز گزارش شده است ، لذا چیزی که به نظر می رسد به احتمال زیاد شاهد تشدید تنش ها در بازار نفت خواهیم بود.

 

*** امارات یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت دنیا

بر اساس گزارش هایی که از آخرین تحولات اوپک به دست آمده ، خروج از اوپک یکی از سناریوهایی بود که توسط امارات متحده عربی مورد بررسی قرار گرفت زیرا این سازمان در مورد اینکه آیا باید با افزایش عرضه در ژانویه پیش برود ، تردید داشت و عملا این موضوع را به ضرر خود می دانست. نباید فراموش کنیم که امارات یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت دنیاست و عملا بیش از ۸۰ درصد درآمد این کشور بر پایه فروش نفت بنا شده و عملا التزام به کاهش عرضه باعث فروپاشی اقتصادی این کشور در عصر کرونا می شود.

کشور امارات به عنوان یکی از کم هزینه ترین تولیدکنندگان در اوپک ، شانس بیشتری برای به حداکثر رساندن درآمد خود و تأمین منافع ملی استراتژیک خارج از توافق دارد، به همین دلیل از تصمیمات اوپک خسته شده و خواهان خروج از توافق اوپک است. با همه این شرایط برای خروج خود از اوپک هیچ محدوده و برنامه زمانبندی را ارائه نکرده است.

شواهد مستدلی برای اثبات اینکه کشور امارات از ماه ها قبل به فکر خروج از اوپک بوده وجود دارد. در طول تابستان ، امارات متحده عربی از رعایت محدودیت های OPEC پلاس  و سهم خود از کاهش عرضه ها سر باز زد  و مقامات این کشور اعلام کردند که برای تأمین تقاضای داخلی مجبور هستند تولید خود را تا حد زیادی افزایش دهد و برای این کار سلسله مراتب OPEC پلاس را به نوعی زیرپا گذاشتند.

 

*** اعلام وفاداری تلویحی امارات به اوپک

پس از رسانه ای شدن داستان خروج امارات از اوپک، المزروعی وزیر انرژی امارات تلویحا وفاداری امارات را به اوپک اعلام کرد و بر نقش خود به عنوان “یک عضو قابل اعتماد و باسابقه” که همیشه در معاملات خود با اوپک “باز و شفاف” بود ، تأکید کرد. این موضوع سبب می شود تا بتوان به این موضوع اذعان کرد که خروج امارات به احتمال زیاد به شکلی یک باره و ضرب العجلی نخواهد بود.

برخی از کارشناسان انرژی این گزارش ها را اغراق آمیز ، حتی غیرواقعی می دانند ، اما این نادیده گرفتن به راحتی می تواند سبب خلق ریسک های ق   یمتی در بازار نفت خلیج فارس شود. با این حال نیروهایی در اوپک وجود دارد که هزینه خروج امارات از اوپک را برای این کشور به شدت بالا می برد. برای مثال تنگه هرمز در دست ایران است و مدیریت ترانزیت نفت از این مسیر انجام می شود. با خروج امارات از توافق اوپک ممکن است برای خروج کانتینر های نفی این کشور تعرفه هایی از سوی ایران وضع شود که هزینه هایی برای امارات به دنبال داشته باشد.

 

*** لطمه بازار نفت از خروج امارات

برخی تحلیلگران بازار نفت بر این باورند که امارات متحده عربی نمی تواند اوپک را ترک کند و خاطرنشان کردند که انجام این کار صدمه بزرگی به سازمان و در نتیجه بازارهای جهانی انرژی که امارات متحده عربی به آن وابسته است می زند. همچنین این خروج یک جانبه می تواند برای سایر کشورهای توزیع کننده نفت زیان آور باشد. چرا که امارات در هیچ یک از توافق نامه های نفتی دنیا قرار ندارد و نظارتی بر عملکرد آن وجود ندارد.

ظاهراً بازارهای نفت اعتقادی به صحبت در مورد خروج امارات متحده عربی نداشتند ، و تا کنون نسبت به این موضوع نوسان و تاثیری از خود نشان نداده اند. با توجه به جهش شدید قیمت نفت خام در چند روز پس از ظهور گمانه زنی ها ب احتمال زیاد هیجان این موضوع از بازار نفت خارج شده و بازار به تعدل رسیده است.

 

*** احتمال ریزش قیمت های جهانی

هر چند که در روزهای گدشته هر بشکه نفت خام برنت در پایان هفته گذشته به بالای ۴۵ دلار در هر بشکه معامله شد ، علی رغم داستان ها و سناریو هایی که در مورد پایان اوپک و عرضه بیش از حد انتظار از لیبی مطرح شده است.به نظر نمی رسد که چیزی به اندازه تجزیه اوپک در این زمینه فاجعه بارتر باشد. در صورتی که این تجزیه ها ادامه دار باشد شاهد فروپاشی قیمت های نفت خلیج فارس و برنت خواهیم بود و این موضوع دقیقا همان چیزی است که کشورهای آسیای شرقی و به خصوص چین ب دنبال آن هستند.

درست است که کشورهای عضو اوپک چند هفته حساس در پیش رو دارد. افزایش یا عدم افزایش عرضه از ژانویه ، تصمیمی اساسی است که سلامت و سوددهی بازارهای نفت را در آینده ای نزدیک تعیین خواهد کرد ، زیرا در سال ۲۰۲۱ در پشت واکسن های COVID-19 و در نتیجه بازگشت اقتصاد به حالت رونق و بهبود بازار نفت جان دوباره ای خواهد گرفت و چشم انداز طلای سیاه به روزهای اوج خود نزدیک تر خواهد شد.

اما بعید به نظر می رسد که سیاست گذاران انرژی عربستان سعودی و روسیه ، دو نیروی پیشرو در اتحاد  اوپک ، نیز مجبور باشند با هرگونه تهدید قریب الوقوع اتحاد سازمان از امارات متحده عربی مقابله کنند. ادامه تقابل ها در اوپک به فروپاشی آن و نابودی قیمت ها در بازار نفت خواهد انجامید. در شرایط فعلی اوضاع بازار نفت اصلا رضایت بخش نیست و عملا با اضافه شدن چالش هایی از این جنس کار برای تمامی کشورهای تولید کننده نفت سخت می شود.

 

آرتان پرس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.