شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۹ 10 جماد ثاني 1442 Saturday, 23 January , 2021 ساعت ×
اختصاصی آرتان پرس

خیز مجلس آمریکا برای استیضاح ترامپ

شناسه : 38761 ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
در حالی که تنها ۱۰ روز تا پایان ریاست‌جمهوری ترامپ باقی‌مانده اما اوضاع کاخ سفید و او به شدت آشفته شده است. دموکرات‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا او را استیضاح کنند. دموکرات‌ها می‌خواهند با استیضاح وی، حیات سیاسی وی را بخشکانند تا وی شانس مجدد برای انتخابات سال ۲۰۲۴ نداشته باشد.
خیز مجلس آمریکا برای استیضاح ترامپ
پ
پ

بحث داغ این روزهای خبرهای سیاسی استیضاح ترامپ است. اتفاقاتی که در یک ماه گذشته در آمریکا افتاد را کمتر تحلیل گر و حتی پیشگویی می توانست تصور کند. بالاترین مقام سیاسی این کشور در شرایطی قرار گرفته است که حتی طرفداران و هم حزبی های او نمی توانند برای تغییر شرایط کاری از پیش ببرند.ترامپ تنها شده و حتی مایکل پنس هم به او پشت کرده است. اینجاست که بازی سیاست جهره واقعی خود را در بالاترین سطح نشان می دهد. با آرتان پرس همراه باشید تا عمق اخبار استیضاح ترامپ را به تفسیر بپردازیم.

حوادثی که در روز ۱۷دی‌ماه ۱۳۹۹ مصادف با چهارشنبه ۶ژانویه ۲۰۲۱ در واشنگتن اتفاق افتاد، اهمیت جهانی دارد. هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، اشغال آن و بهم زدن مراسم شمارش آراء الکترال ایالت‌ها که برای تایید آن در جریان بود، مراسمی که به ریاست‌جمهوری بایدن رسمیت قانونی می‌داد. این رخداد هم تجربه قابل‌توجهی برای درس‌آموزی است. و هم اینکه نقش دموکراسی در کشورهای پیشرفته ی دنیا را بیش از پیش به رخ می کشد.

 

*** ترامپ ۲۴ ساعت وقت دارد استعفا دهد!

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا یکشنبه شب در نامه‌ای به هم حزبی های خود اعلام کرد، طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به صحن مجلس نمایندگان می آید. پلوسی به مایک پنس معاون رئیس جمهوری ۲۴ ساعت فرصت داد تا با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی، رئیس جمهور را برکنار کند در غیر این صورت وی استیضاح می شود.

در خصوص استیضاح ترامپ باید توجه کرد دو روز درباره این طرح گفتگو و تبادل نظر خواهد شد و در نهایت روز چهارشنبه رای گیری درباره آن انجام می‌شود. در کنار طرح استیضاح کنگره، مجلس نمایندگان در نظر دارد با تصویب طرحی غیرالزام آور از مایک پنس، معاون ترامپ و وزرای کابینه بخواهد براساس متمم ۲۵ قانون اساسی ظرف یک روز رئیس جمهور را از قدرت عزل کنند.  در تاریخ چهار ساله ی ریاست جمهوری ترامپ این دومین بار است که وی استیضاح می‌شود.

در حالی که تنها ۱۰ روز تا پایان ریاست‌جمهوری ترامپ باقی‌مانده اما اوضاع کاخ سفید و او به شدت آشفته شده است. دموکرات‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا او را استیضاح کنند. دموکرات‌ها می‌خواهند با استیضاح وی، حیات سیاسی وی را بخشکانند تا وی شانس مجدد برای انتخابات سال ۲۰۲۴ نداشته باشد.

 

*** تهدید نانسی پلوسی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات‌ها ترامپ را تهدید کرده که اگر استعفا ندهد، او را استیضاح خواهند کرد. پلوسی تا روز دوشنبه به ترامپ فرصت داده است تا ترامپ تصمیم بگیرد که خود راسا استعفا دهد، اگر دست به چنین کاری نزند، که قرائن هم نشان می‌دهد استعفا نخواهد داد، داستان استیضاح در مدت ۱۰ روز پیش خواهد رفت.

این در حالی است که در تاریخ آمریکا یک رئیس‌جمهور دو بار استیضاح نشده، حتی سابقه نداشته که یک رئیس‌جمهور در آمریکا در روزهای پایانی‌اش استیضاح شود. در واقع با توجه به مدت باقی‌مانده و نگرانی آنها از رفتار ترامپ، قانون‌گذاران مجلس نمایندگان در حال بررسی ماده‌ای در بندهای استیضاح هستند که به آنها این اجازه را بدهد ترامپ دوباره نتواند حتی یک مسوولیت فدرالی داشته باشد. این موضوع شکست بزرگی برای ترامپ و شخصیت سیاسی او در جهان است. مرد مغروری که هیچ وقت تصور این روزها را در کارنامه ی کاری خود نمی کرد.

جمهوری‌خواهان به دلیل ترس از دست دادن آرای پایگاه ترامپ، دوست ندارند این استیضاح پیش برود. ۴۸ درصد از مردم بر این باورند که ترامپ باید برکنار شود اما ۴۹ درصد نیز گفته‌اند نباید برکنار شود. این توازن نگاه به عمکرد ترامپ در آمریکا بی سابقه است. اینکه دقیقا تعداد مخالفان و موافقان او بسیار اندک باشد کمتر در انتخابات های پیشین آمریکا مشاهده شده است.

 

*** درس های ارزنده داستان استیضاح ترامپ

اما داستان استیضاح ترامپ برای وادی سیاست درس های ارزنده ای را به همراه دارد. درس اول اینکه  آنچه بر همگان معلوم است اینکه ترامپ انتخابات را باخت؛ اما نمی‌خواست بر اساس نتیجه انتخابات از قدرت کناره‌گیری کند.  او در توییت‌ها و مصاحبه‌های مختلف گفته بود که قصد دارد در قدرت بماند و مدت آن را هم بیست‌وپنج سال اعلام کرده بود یعنی تا پایان عمر. وقتی رهبر چین با برگزاری نمایش‌های معمول در مجمع حزب کمونیست و کف زدن حضار پیشنهاد ماندن بر قدرت مادام‌العمر را قبول کرد، ترامپ هم گفت باید چنین کاری را مورد بررسی قرار دهد.

همه این واقعیت‌ها موجود بود و دیگران آن را جدی نگرفتند. او می‌خواست روش مرسوم جهان سومی را به کار ببرد، با رای و انتخاب مردم بر سر کار بیاید و از طریق سوءاستفاده از ابزارها و اهرم‌هایی که امانت مردم به اصحاب قدرت است، با زور و حیله و دغل بر قدرت باقی بماند و انتخاب و حق رای مردم را ضایع یا منتفی اعلام کند.

درس دوم، می‌توان برخی از افراد موجود در قدرت را شریک تباهکاری کرد از طریق قول شریک و ذی‌نفع بودن و یا تهدید خشم و انتقام عوام تحریک‌شده و برانگیخته‌شده، و تهدید اخراج از سیستم سیاسی و از دست دادن شغل.  او عملا کنترل حزب جمهوری‌خواه و بسیاری از سناتورهای این حزب و نمایندگان مجلس از حزب جمهوری‌خواه را در دست داشت. یعنی، کنترل بخش مهمی از قوه‌مقننه که سبب شد تلاش برای استیضاح او به جایی نرسد.

 

*** چرا باید ترامپ استیضاح شود؟

چرا باید ترامپ استیضاح شود؟ در پاسخ باید گفت تهدید عمده او این بود که به طرفدارانش اشاره می‌کند تا در انتخابات بعدی به مخالفین او رای ندهند. سعی کرد مشاغل خالی قضاوت در سطح فدرال را از طریق انتصاب قضات عضو حزب جمهوری‌خواه دارای سابقه راستگرایی پر کند. همچنین، چند پست خالی دیوان‌عالی را نیز از این طریق پر کرد. دادستان‌کل را نیز فردی انتخاب کرد که کاملا تابع او بود تا لحظه یک به آخر. به امید اینکه قوه‌قضاییه نیز در کنترل او باشد.

باز هم یک تجربه جهان سومی یعنی ضایع کردن اصل تفکیک قوا و فاسد کردن سازوکارهای مقننه و قضاییه برای ماندن در قدرت و اعمال قدرت دلبخواه. اما در کشوری مثل آمریکا پیاده کردن این رویکردها قطعا با ملاحضاتی همراه است که شیاد در کمتر کشوری اینگونه باشد.ترامپ ریسک این اقدام را پذیرفت و نتیجه ی آن ورود به فرایند استیضاح بود.

نانسی پلوسی رهبری موضوع استیضاح ترامپ را شخصا به دست گرفته است. وی در یک سخنرانی در خصوص استضاح ترامپ گفته است که امید اعضای کمیته این است که خود رئیس‌جمهوری بلافاصله استعفا دهد، اما اگر استعفا ندهد به کمیته قوانین دستور داده‌ام که آماده باشند. این اظهارات پلوسی پس از آن بیان شد که وی در گفت‌وگوی تلفنی با همکاران خود اقدام فوری‌شان را در برابر عده‌ای از طرفداران ترامپ مهین‌پرستانه دانست که برای متوقف کردن تاییدیه ریاست‌جمهوری جو بایدن در کنگره به کاپیتول هیل آمدند و برای ساعاتی آنجا را اشغال کردند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.