یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹ 15 ذو القعدة 1441 Sunday, 5 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • فوری

  نماینده خمینی شهر در مجلس: این راهی که مجلس در پیش گرفته به جایی نمی‌رسد، 🔹 دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم 🔹 گوش دادن به حرف‌های وزرا بی‌فایده است استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید. تشنج در صحن علنی مجلس هنگام سخنرانی وزیر امور خارجه 🔹ظریف: من هیچگاه مسائل داخلی را به خارج نبردم 🔹هرچه من گفتم، رهبر انقلاب شنیدند، اگر دروغ گفتم ایشان شنیدند، گفتند ظریف صادق است، اگر راست گفتم ایشان شنیدند و گفتند شجاع است «سیروس گرجستانی» بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. روحانی: 🔹کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست؛ در طرف خودشان نیز کوه را کاه کردن اخلاقی نیست 🔹گفتمان ما از ابتدا در داخل اعتدال و در خارج از ایران تعامل بوده 🔹افراط و تندروی را نمی‌پسندیم؛ می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود صدور دستور بازداشت ۴ نفر در پی انفجار در کلینیک درمانی سینا 🔹یک نفر بازداشت شد؛ بازداشت سه نفر دیگر در دستور کار پلیس 🔹 روحانی: دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر علت آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر را مشخص کنند

  در مسیر بومی‌سازی فولاد باید به بلوغ برسیم

  شناسه : 20371 ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷

  نخستین جشنواره ملی فولاد، سال گذشته با حضور مقامات ارشد دولتی و مدیران شرکت‌های فولادی برگزار شد و دومین جشنواره آن نیز امسال با همان رویکرد سال گذشته یعنی بومی‌سازی و فناوری، ۲۳ تا ۲۶ دی در برج میلاد برگزار می‌شود.

  پ
  پ

  درباره برنامه‌های شرکت‌های فولادی و دانش‌بنیان‌ها برای حضور در این جشنواره و نمایشگاه پای صحبت مدیران‌عامل شرکت‌های یادشده نشسته و آن را در قالب سلسله گزارش‌ها و گفت‌وگوهایی ارائه می‌کنیم.

  *** محلی برای تبادل‌نظر

  احمد دنیانور، مدیرعامل فولاد جنوب با اشاره به برگزاری نخستین دوره از نمایشگاه فولاد، از اهداف حضور مجموعه خود در جشنواره ملی فولاد در امسال گفت و افزود: این نمایشگاه و جشنواره که ازسوی انجمن تولیدکنندگان فولاد در حال تدارک و برگزاری است و قرار است هر سال برگزار شود، محلی است برای تبادل‌نظر و اطلاعات بین تولیدکنندگان فولاد کشور به‌ویژه کسانی که در حوزه بومی‌سازی و ساخت تجهیزات و ابزار و ماشین‌آلات صنعت فولاد کار می‌کنند. سال گذشته حضور در این نمایشگاه موجب انعقاد قراردادهای گوناگون بین واحدهای تولیدی و تامین‌کنندگان قطعات شد که در نهایت رشد و توسعه و گسترش صنعت جوان فولاد کشور را به‌دنبال دارد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه فولاد صنعت جوانی در کشور به‌شمار می‌رود، در تلاش است همانطور که در کمیت تولید فولاد، افزایش ظرفیت بسیار چشمگیر و قابل‌توجهی رخ داده، در کیفیت هم شاهد ارتقا باشد و به نقطه قابل‌قبولی از نظر دانش فناوری صنعت فولاد برسد. به‌طور قطع، این جشنواره نقطه عطفی در این زمینه به‌شمار می‌رود.

  دنیانور ادامه داد: واحدهای صنعتی که نیازمند ساخت و تولید قطعاتی بودند، توانستند طراحان و سازندگان و تامین‌کنندگان آن قطعات را شناسایی و قرارداد ساخت، توسعه و ساخت تجهیزات‌شان را منعقد کنند. حضور دانشگاه‌های فنی‌مهندسی و شهرک‌های علمی‌تحقیقاتی در این جشنواره بسیار چشمگیر بود و همین امر موجب شد ارتباط بسیار خوبی بین بخش‌های اجرایی، علمی و واحدهای فولادی برقرار شود. وی درباره برنامه امسال کارخانه فولاد جنوب برای حضور در دومین جشنواره ملی فولاد نیز گفت: درحال‌حاضر در حوزه ساخت تجهیزات صنعت فولاد در سطح خوب و قابل‌قبولی هستیم همچنان که در کمیت شاهد رشد خوبی بودیم. در سال ۵۷ تولید فولاد کشور ۳۸۰ هزار تن بود که در سال ۸۴ که سرآغاز تحریم‌های شدید و ظالمانه غرب بود تولید ما به ۱۰ میلیون تن رسیده بود و ۱۲ میلیون تن هم فولاد وارد کردیم؛ امسال نیز تولید ما به ۲۸ میلیون تن فولاد رسیده است و موفق شده‌ایم ۸.۵ میلیون تن صادرات فولاد هم داشته باشیم. این رشد و توسعه نیازمند یک کار علمی و از جنس تحقیق‌و توسعه است. بسیاری از تجهیزات باید در داخل ساخته شود تا از مشابه خارجی آنها بی‌نیاز شویم.

  مدیرعامل فولاد جنوب تصریح کرد: سال گذشته توجه به ساخت داخل پایه‌گذاری شد و امیدواریم در ادامه این مسیر به بلوغ برسد و مسیر را ادامه دهیم و شاهد ساخت و بهره‌برداری از تجهیزات فنی‌مهندسی و دستگاه‌های صنعتی بخش فولاد باشیم. دنیانور افزود: به‌نظر من یکی، دو گلوگاه دیگر برای بی‌نیازی کامل به خارج در این صنعت مانده است تا نیازمند واردات از خارج نباشیم و امیدواریم تا سال آینده این گلوگاه‌ها برطرف شود. وی در ادامه افزود: رویکرد خوبی که در این ایام داشتیم این بود که دولت صدای ما تولیدکنندگان فولاد را شنید و جلوی صادرات سنگ آهن را گرفت. خواهش می‌کنیم دولت این مسیر را ادامه بدهد و تسلیم حاشیه‌سازی‌ها نشود. سنگ آهن ماده اولیه صنعت فولاد و نیاز اصلی ما در آینده است؛ کشور هزاران میلیارد تومان در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده و واحدهای بسیار بزرگی ساخته شده است و باید از این ماده اولیه مراقبت کافی انجام دهیم تا واحدهای صنعتی بتوانند سرمایه‌گذاری‌های خودشان را مستهلک کنند و برای تامین مواد اولیه محتاج واردات نباشند.

  *** کم‌تعداد و پراثر باشیم

  شرکت فراتحقیق سپاهان از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری شیخ بهایی استان اصفهان مستقر و در دو سال متوالی به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان برتر در پارک علم و فناوری و در سال ۱۳۹۴، به‌عنوان واحد، نمونه دانش‌بنیان استان اصفهان ازسوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان شناخته شد.
  حمید سعادت‌نیا، مدیرعامل فراتحقیق سپاهان که سال گذشته به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان در این جشنواره ملی فولاد حضور یافته بود نیز درباره این حضور به صمت اظهارکرد: صرف تجمع تولیدکنندگان فولاد در برج میلاد اتفاق خوبی است اما نمایشگاه‌های گوناگون فولاد در زمستان با فاصله کمی برگزار می‌شود اگر زمان آن را به نیمه‌نخست سال می‌بردند بهتر بود، چراکه با فاصله یک ماه از هم ۳ نمایشگاه داریم که انرژی و انگیزه کافی واحدهای فولادی را برای حضور در آن می‌گیرد. وی درباره محوریت جشنواره سال گذشته که بومی‌سازی بود نیز گفت: ما به‌عنوان یک بازدیدکننده در این نمایشگاه حضور یافتیم. البته شرکت ما با فولادسازان بزرگی کار می‌کند اما اتفاق تازه‌ای در نمایشگاه سال گذشته برای ما رخ نداد؛ به‌عبارتی شبیه دیگر نمایشگاه‌ها بود با این حال بومی‌سازی در صنعت فولاد با توجه به تحریم‌های چندسال گذشته همکاری شرکت اتوتک با ایران کمرنگ‌تر شده و این امر پیشرفت پروژه‌های گندله‌سازی جدید را کندتر یا با چالش روبه‌رو می‌کند.

  او با بیان اینکه مهندسان بهره‌بردار کشورمان در مجتمع فولاد مبارکه سال‌هاست در امر راه‌اندازی و بهره‌برداری خط گندله‌سازی تجربه کسب کرده‌اند، افزود: از سوی دیگر، یک نمونه آزمایشگاهی با مقیاس قابل‌قبول از خط گندله‌سازی لورگی در پلنت گل‌گهر وجود دارد که می‌تواند کمک شایانی در امر بومی‌سازی باشد. سعادت‌نیا با اشاره به اینکه براساس مطالعات انجام شده، توانمندی ساخت ۷۰ درصد تجهیزات واحد گندله‌سازی در کشور وجود دارد، ادامه داد: ضرورت بومی‌سازی مهندسی گندله‌سازی به‌ویژه در بخش کوره با توجه به طرح‌های موجود و در حال اجرای گندله‌سازی در کشور و نیاز واحدهای آهن اسفنجی به گندله، همچنین ارزآوری مهندسی داخلی آن و تحریم‌های موجود در باره ارائه خدمات مهندسی ازسوی تکنولوژها، بر کسی پوشیده نیست. مدیرعامل شرکت مهندسی فراتحقیق سپاهان که در زمینه‌های مهندسی، تامین، ساخت و اجرای پلنت گندله‌سازی فعال است، ادامه داد: مجموعه دانش‌بنیان فراتحقیق سپاهان سابقه چشمگیری در طراحی جزییات (دیتیل)، ساخت و اجرای بخش داخل گندله‌سازی‌ها از جمله پروژه گندله‌سازی گل‌گهر۲ که در کوتاه‌ترین زمان نصب و راه‌اندازی (۴۵ روز) به بهره‌برداری رسیده و پروژه گهرزمین یک که در حال اجراست، دارد. این شرکت همچنین در مدت ۱۵ سال به مجتمع فولاد مبارکه برای بهبود و ارتقای عملکرد خط گندله‌سازی خدمات متنوعی ارائه داده است و توانمندی مناسبی در طراحی و مهندسی خطوط گندله‌سازی در کوره‌های لورگی دارد.

  صمت

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.