چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹ 6 صفر 1442 Wednesday, 23 September , 2020 ساعت ×

رکود بازار فولاد تحت تاثیر ریزش قیمت دلار

شناسه : 14547 ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۹:۳۸

کلیه بازارها تحت تاثیر ریزش دلار در حال حاضر در سایه رکود بسر می برند؛ رفتار عقب‌نشینی و شدت رکود حاکم بر آنها اما متفاوت است 

پ
پ

حال و روز اکثر بازارهای کالایی این روزها نیاز به توصیف نداشته و تقریبا برای همگان مشخص است؛ “سایه رکود و امتناع از خرید

در حال حاضر بنا بر شرایط موجود و روند کاهشی حوزه های ارزی؛ عمده بازارهای کالایی را میتوان به سه دسته کلی تقسیم نمود که مشخصه بارز هر سه دسته رکود حاکم بر روند کلی بازار کنونی است :

۱) گروه اول گروهی هستند که عمده مواد اولیه خود را از بازار داخلی تامین میکنند؛ علیرغم متاثر شدن از ها این موضوع در نرخ تمام شده تولید آنها چندان اثر گذار نیست. این گروه از تولیدکنندگان با تکیه بر افزایش دلار حاشیه بازار که پیش از این رخ داده بود، صعودی شده بودند. اما با کاهش نرخ ارز و افزایش ارزش ریال؛ در صورت ادامه این وضعیت، دلار وارد کانال ۱۰ الی ۱۱ هزار تومانی یا حتی پایین ترمی شود و  دیر یا زود محکوم به عقب‌نشینی هستند. بطوریکه علیرغم مقاومت آنها این حوزه یک روند کاهشی تدریجی و فرسایشی داشته است.

نمونه شاخص این بازار؛ بازار داخلی فولاد ( به استثنای ورق کلاف گرم نازک) است که رکود و عقب‌نشینی ممتد طی ۲۰ روز اخیر در این حوزه کاملا مشهود دیده میشود؛ طلا و مصنوعات آن هم به نوعی در همین گروه جای دارد.

۲) گروه دوم عمدتا شامل کالاهایی هستند که تحت تاثیر روند هیجانی دلار در یک پروسه زمانی، افزایش یافتند. به این دلیل که مواد اولیه و یا خود کالای عمدتا وارداتی تحت تاثیر مستقیم های ثانویه آمریکا قرار دارد. با وجود اینکه دلار ریزش داشته است، ولی از آنجاییکه واردات مواد اولیه آنها یا خود این محصولات در شرایط فعلی دشوار و پر هزینه است؛ و بنا بر محدودیت عرضه های داخلی؛ به موازات عقب‌نشینی نرخ ارز؛ همگام با این پروسه عقب‌نشینی نکرده اند؛ و کاهش آنها مستلزم یک پروسه زمانی طولانی تر است هرچند که از سایه رکود سنگین در امان نمانده اند.
بازار تلفن همراه و برخی لوازم برقی وارداتی مثل لوازم آسانسور؛ نمونه مشهود این نوع کالاها هستند .

۳) نوع سوم بازارها که بنظر میرسد در حال حاضر جان سخت ترین نوع بازار در روند عقب‌نشینی در این برهه از زمان باشند؛ کالاهایی هستند که علاوه بر دارا بودن محدودیت های گروه دوم؛ از محدودیت عرضه انحصاری تولیدکننده داخلی و همچنین برتری تقاضا بر عرضه داخلی هم برخوردارند. این گروه کالایی به دلیل امتیاز ویژه انحصاری و حمایت دولتی که برای عرضه کنندگان داخلی آن فراهم شده است؛ از شرایط فعلی نهایت استفاده را برده  است، بطوریکه برآورده شدن انتظار عقب نشینی محسوس در این حوزه های کالایی کمی سخت محقق خواهد شد . مشخصه دیگر این گروه کالایی وجود تقاضای بالقوه هر چند کم رنگ تر در شرایط رکود، برای این نوع کالاهاست .

نمونه مشخص اینگونه کالاها؛ بازار خودروسازها و همچنین ورق کلاف گرم نازک در بازار داخلی میباشد.

فولاد نیوز

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.