جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×
تحلیل قیمت

سقف میلگرد و آهن در کوتاه مدت کجاست؟

شناسه : 24472 ۰۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
سقف میلگرد کجاست؟ این یکی از سوالات مهمی است که این روزها مطرح است. پس برای اینکه بگوئیم سقف قیمت آهن کجاست، متن زیر را با دقت تا آخر بخوانید. ایا می‌شود سقفی دائمی برای قیمت ها تعیین کرد؟
سقف میلگرد و آهن در کوتاه مدت کجاست؟
پ
پ

سقف کجاست؟ این یکی از سوالات مهمی است که این روزها مطرح است. پس برای اینکه بگوئیم سقف قیمت آهن کجاست، متن زیر را با دقت تا آخر بخوانید. ایا می‌شود سقفی دائمی برای قیمت ها تعیین کرد؟ آرتان پرس در طی گزارشی به این سوالات پاسخ می دهد.

خیلی ها با پرس و جو در مورد سقف بدنبال این هستند که ببیند قیمت ها در بازار چقدر واقعی است. یا به عنوان مثال، قیمت‌ها هم اکنون با سقف قیمت خود چقدر اختلاف دارد؟ درست است تمام بازارها سقف قیمت دارند اما این سقف دائمی نیست و در زمان های مختلف بسته به شرایط اقتصادی تغییر می‌کند. بنابراین باید فاکتورهای موثر بررسی گردد. یکی از فاکتورهای کنترل کننده سقف قیمت ها، قیمت های صادراتی است.

 

***مقایسه قیمت های داخلی با قیمتهای صادراتی

آرتان پرس گزارش می دهد؛ علی رغم اینکه قیمت شمش صادراتی ایران ۳۶۰-۳۷۳ دلار و اسلب نیز در بازه قیمت ۳۶۵-۳۷۰ دلار قرار دارد. اما قیمت های داخلی شمش از حد قیمت‌های صادراتی هم فراتر رفته است. چرا که اگر قیمت کنونی دلار نیمایی (۱۶۱۴۱۰ ریال، میانگین خرید و فروش هفته قبل) را در ماکزیمم قیمت شمش ضرب کنیم، به عدد ۶ هزار و ۲۰ تومان می رسیم.

برخی کارشناسان بیان می‌کنند که این موضوع که نرخ شمش در محدوده ۷۶۰۰ الی ۷۷۵۰ قرار گرفته، واقعی نیست اما متاسفانه این موضوع در دیگر بازارهای کالایی نیز صدق می کند. و این یعنی که شرایط ایجاب کرده است که میانگین نرخ قیمت ها در این بازه باشد. این جمله نه درست است نه غلط. غلط نیست، چون زنجیره اقتصاد به هم متصل است و اگر در سایر بازارها گرانی رسوخ کند، بازارهای جامانده را به دنبال خود خواهند کشید.  و کاملا درست هم نیست چون، موضوع تورم بهانه در دست تجار، تولید کننده و مسئولین شده تا برای مدتی به جهت کسب سود بیشتر نظارت بر نرخ‌ها را رها کند و تورم را تنها عامل آن عنوان کنند. چراکه واقعیت این است که وقتی سقف در قیمت‌های داخلی از قیمت های صادراتی فراتر می‌رود نشان دهنده التهاب شدید بازار است.

بنابراین نیاز به تنظیم قیمت ها پیدا می‌شود. هر چند عده ای بیان می‌کنند که اگر نظارتی هم نباشد بازار به مرور زمان راه خود را پیدا می‌کند. اما در این میان عده زیادی دچار ضرر می‌شوند و این بدترین راهکار ممکن از سوی مسئولین خواهد بود.

 

***با همه این حرف ها سقف و آهن کجاست؟

قیمت میلگرد در سایزها و برندهای مختلف کمی باهم اختلاف دارد. به این منظور، برای بررسی سقف در کوتاه مدت و بلند مدت، ابتدا به صورت انتخابی سایز ۲۰ برند خراسان یا همان نیشابور را بررسی می‌کنیم. سپس اعداد گفته شده در این تحلیل را به صورت متناسب به سایر برندها و سایزها تعمیم بدهید. با آرتان پرس همراه باشید.

به نمودار زیر دقت کنید.

در بازه تقریبا ۳ سال قبل، یعنی از مهر ۹۶ تاکنون، قیمت میلگرد در مسیر صعودی و در کانال مشخص شده روی شکل قرار گرفته است. در این مدت سه ساله که تورم از حدود ۹٫۸ در سال ۹۶ به بالاتر از ۴۰ درصد در پایان سال ۹۸ رسیده است. و این یعنی در طی این مدت میانگین قیمت تمام کالاها حدود ۴ برابر شده است. از طرفی قیمت میلگرد نیز مطابق با نمودار از ۲۰۲۰ تومان به ۸۱۰۰ تومان رسیده که این نسبت نیز نشان میدهد قیمت میلگرد در طی این مدت ۴ برابر شده است. درست متناسب با تورم. بنابراین اگر بدنبال شکستن وحشتناک کف قیمت میلگرد نشسته ایم، باید بگوئیم که اگر تورم در ایران کنترل شود جای امیدواری دارد اما در صورت ادامه همین روند مجبور به پذیریش افزایش نرخ تمام کالاها و شکستن سقف میلگرد حتی به صورت روزانه هستیم.

 

***تحلیل سقف قیمت میلگرد در میان مدت و بلندمدت

در شکل هم می‌بینید که قیمت میلگرد اکنون توانسته است سقف کانال صعودی خود را بشکند. حال ۲ سناریو وجود دارد. اگر تا نیمه تیرماه، برای دلار اصلاح قیمت خوبی اتفاق بیفتد، نسبت به امروز شاهد برگشت قیمت میلگرد به داخل کانال و کف سازی در حول و حوش ۷۲۰۰ تومان هستیم. اگر این اصلاح تبدیل به ریزش شود و دلار به حد قابل توجهی کاهش یابد، مثل رسیدن به قیمت های ۱۵۰۰۰ تومان، مجددا شاهد بازگشت کف میلگرد به ارقام ۵۷۰۰ تومان تا ۶۴۰۰ تومان هستیم. یعنی سقف قبلی میلگرد، کف جدید آن خواهد شد.

 

سقف میلگرد در تابستان 99

نمودار قیمت میلگرد ۲۰ نیشابور در ۳ سال اخیر

 

اما با توجه به حواشی دلار و تحلیل تکنیکال نمودار دلار آنچیزی که در میان مدت محتمل تر است، ابتدا افزایش نرخ دلار تا ارقام ۲۳ و ۲۵ هزار تومان است. همین موضوع نیز ابتدا حرکت میلگرد به سمت بالا را تسریع می‌کند و در این شرایط سقف میلگرد قابل تصور برای ما طبق نمودار ۹۶۰۰ تومان در صورت دلار ۲۲ تومانی می‌باشد. در صورت ادامه رشد دلار تا ۲۵ هزار تومان قیمت میلگرد نیز از آستانه ۱۰ هزار تومان هم عبور خواهد کرد و سقفی تاریخی خواهد ساخت. پس از آن احتمال اصلاح قیمت به صورت قابل توجهی وجود دارد. قیمت میلگرد در این شرایط که ابتدا به بیش از ۹۷۰۰ تومان پرواز کند و سپس اصلاح صورت بگیرد، به ترتیب تا ارقام ۸۷۰۰، ۸۱۰۰، ۷۶۰۰ و ۷۲۰۰ امکان ریزش دارد. که در این بین احتمال رسیدن تا ۸۱۰۰ تومان از همه بیشتر است.

ضمن اینکه دعوت میکنیم مقاله “میلگرد بخریم یا صبر کنیم” را بخوایند، امیدواریم این مطلب برای تصمیمات شما چراغ راهی باشد. با گذاشتن نظرات خود در این خصوص، با ما بیشتر در ارتباط باشید.

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.