سمت و سوی بازار فولاد ایران پس از افزایش نرخ ارز - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۹ 24 رجب 1442 Sunday, 7 March , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل بازار فولاد:

سمت و سوی بازار فولاد ایران پس از افزایش نرخ ارز

شناسه : 40715 ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
نرخ ارز در بازار ایران حرف اول را در قیمت گذاری می زند.اما در این روزها شاهد این موضوع هستیم که نرخ های صادراتی ایران نیز به مولفه ی مهمی در بازار تبدیل شده است. در شرایط فعلی با وجود افزایش نسبی نرخ ارز شاهد کاهش قیمت ها در کلیت بازار فولاد هستیم.
سمت و سوی بازار فولاد ایران پس از افزایش نرخ ارز
پ
پ

بعد از یک آرامش کوتاه مدت در بازار ارز روزهای گذشته شاهد رشد قیمت دلار در بازار آزاد ایران بودیم. آرامش نرخ ارز و چشم اندازهای نزولی نرخ ارز با تحولات سیاسی کشور دیری نپایید که جای خود را به هبجانات نرخ ارز داد و اکنون بر آن شدیم تا تاثیر نرخ ارز در معادلات نرخ گذاری فولاد در بازار ایران را به تفسیر و تحلیل بپردازیم.پیشنهاد می کنیم اگر این دو فاکتور برای شما اهمیت دارد تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

 

*** فاکتورهای موثر در نرخ گذاری فولاد داخلی

این روزها همه نگاه ها به سمت و سوی دو گزاره مهم و بنیادین تاثیر گذار بر بازار فولاد ایران یعنی روند نرخ ارز و نرخ صادراتی این کالا دوخته شده است؛ دو گزاره‌ای که تاثیر مستقیم در سمت و سوی بازار داخلی دارد. طبیعی است که در بین دو روز تعطیل تعدادی از شرکتهای طرف عرضه تعطیل بودند و همین باعث مزید علت محدود شدن عرضه کنندگان و تشدید برخی التهابات قیمتی بود، هر چند که این نوسانات هم چندان محسوس شنیده نشد .

 

*** فروکش انتظارات برجامی در بازار فولاد

کم اثر شدن انتظارات توافقات برجامی و روشن‌تر شدن مسیر پیش رو و استراتژی دولت جدید آمریکا باعث بروز برخی التهابات در بازار ارز شده که متعافب این موضوع برخی نشانه های بیداری و تکاپو در بازار رکودی، خسته و خاموش یکی دو ماه اخیر، امروز ملموس بود؛ که حالا باید دید آیا این تقاضای وارد شده، از عمق کافی برای گرم نگه داشتن بازار داخلی برخوردار است و یا تنها برای چند روز میتواند موتور این بازار را گرم نگه دارد ؟! چراکه عرضه ها در بازار داخلی به اندازه مکفی همیشه بوده و هست، و چه بسا با بازگشت جمعیت غالب عرضه کنندگان از هفته آتی به بازار، شاهد فشار مجدد عرضه و خاموش شدن تکاپوی کم عمق بازار باشیم .

 

*** رصد تغییرات قیمت در بازار فولاد ایران

اما مسئله ی مهم که در ابتدا باید مورد ارزیابی قرار بگیرد رصد آخرین وضعیت قیمت ها در کالاهای فولادی اصلی به عنوان نقش اول تصاحب قیمت ها در بازار فولاد است.قیمت پایه شمش بلوم در عرضه‌های روز پنجشنبه ی هفته ی گذشته در بازار آزاد ۱۰۰۹۷ تومان به ازای هر کیلو بوده است. در عرضه‌های هفته گذشته قیمت پایه شمش ۱۰۴۹۸ تومان بود. قیمت پایه عرضه شمش نسبت به هفته گذشته، ۳.۸ درصد افزایش یافته است. این افزایش عاملی است که می تواند با نوسانات نرخ ارز هیجانات بیش تری را به دنبال داشته باشد.

 

*** ارزیابی نرخ شمش به عنوان بازیگر اصلی بازار فولاد داخلی

نکته ای که باید خیلی به آن اهمیت داد این است که نرخ شمش عملا تعییت کننده ی روند قیمت ها در کل بازار است.حتی قیمت شمش می تواند در روند قیمت گذاری سایر صنایع نیز نقش داشته باشد. شمش فولادی با احتساب نرخ ارز نیمایی مبنای معاملات محصولات پتروشیمی (دلار ۲۴۶۸۹ تومانی)، با قیمت پایه ۴۳۴ دلار به ازای هر تن در بورس کالا عرضه می‌شود. آخرین نرخ شمش فولادی صادراتی ایران ۵۱۵ دلار به ازای هر تن و در منطقه CIS نیز آخرین نرخ شمش فولادی ۵۳۸ دلار به ازای هر تن است.پس فعلا نرخ شمش نمی تواند نسبت به افزایش قیمت ارز واکنشی لحظه ای نشان دهد.

 

*** بازار فعلا به نرخ ارز واکنش نداده است

فعلا و در شرایط فعلی بازار نسبت به افزایش نرخ ارز واکنشی نشان نداده است چرا که قیمت ها در ماه گذشته به واسطه ی انتخابات آمریکا خبرهای مربوط به ارز را پسخور کرده است. در مجموع تغییرات قیمتی قابل توجهی در غالب بازار صورت نگرفت؛ اتفاق متفاوتی که در هفته ی گذشته شاهدش بودیم؛ اقبال نسبی تقاضا از بازار و در مقابل محدود شدن عرضه کنندگان در بازار بودند

 

*** رکود نسبی در بازار فولاد داخلی

حداقل نیمی از جمعیت عرضه کنندگان در بازار امروز ترجیح دادند که اعلام قیمت نکرده و تنها نظاره‌گر باشند و یا اینکه فروششان محدود توام با برخی کاهش تخفیفات و یا افزایش قیمت پیشنهادی بود برای مثال .نرخ پایه عرضه های بورسی میلگرد آجدار چنانچه اگر با ضریب ۸۰ درصدی نرخ صادراتی CIS تعیین گردد، با احتساب مالیات ارزش افزوده به رقمی حول و حوش ۱۲۲۰۰ تا ۱۲۳۰۰ تومان افزایش پیدا خواهد کرد که میتواند مبین کف نرخ پیشنهادی این بازار باشد

 

*** تاثیر تغییر ضریب قیمت گذاری در رکود بازار

با این حال موضوع ضریب ۸۰ درصدی تعیین قیمت عرضه میلگرد آجدار برای هفته آتی هنوز قطعیت پیدا نکرده و ممکن است بنا بر صلاحدید بازارساز به گونه دیگری رقم بخورد .در شرایطی که نرخ دلار نقدی در بازار آزاد از همان ابتدای بازگشایی بازار ارز با شیب نسبتا تندی رو به رشد گذاشته و فعلا با افزایشی ۵۴۰ تومانی نسبت به عصر دو روز پیش به ۲۵ هزار و ۷۱۰تومان رسیده است، نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی نیز با رشدی ۴۶۰ تومانی همراه بوده است و این رشد می تواند تمامی بازار ها را متاثر کند.

 

***تاثیرپذیری بازار فولاد ایران از اخبار سیاسی

تجربه نشان داده است که بازار فولاد ایران به شدت از اخبار سیاسی و خبرهای تعاملات ایران و آمریکا تغذیه می شود و عملا ما شاهد شرایطی هستیم که می تواند به سرعت هیجانات کاذب را به بازار فولاد ایران تزریق کند. در این میان بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، صحبت‌های اخیر اعضای تیم امور خارجه دولت جدید آمریکا درباره این که برجام را به سکویی برای مذاکرات بیشتر تبدیل خواهند کرد، عاملی برای پایان یافتن خوش‌بینی‌های بایدنی می‌دانند و معتقدند با این سناریو، حتی اگر بخشی از تحریم‌ها پیش از شکل‌گیری مذاکرات به صورت کاغذی لغو شود، در نهایت اما کاهش شدید نرخ ارز در کار نخواهد بود.

 

*** خوشبینی به وعده دلاری دولت

در کنار بدبینی هایی که به بازار ارز وجود دارد عده ای به وعده ی دولت در خصوص کاهش شدید نرخ ارز دل خوش کرده اند و خریدهای خود را به آخر سال و بعد از تعیطلات عید موکول کرده اند.البته برخی‌ها معتقدند بعد از نوسان‌گیری‌های این روزهای دلالان نرخ دلار با آزادسازی برخی منابع ارزی بلوکه‌شده کشور مجددا به ریل نزولی بازمی‌گردد و احتمال ۲۰ هزار تومانی شدن قیمت دلار منتفی نیست.  البته این سناریو دور از انتظار نیست اما به متغیرهای زیاد بستگی دارد و این موضوع می تواند کمی زمانبر باشد و در شرایط فعلی نمی تواند نوسانات و هیجانات وارد شده به بازار فولاد را کنترل کند.

 

*** ورود نوسانات ارزی به بازار آهن

نوسانات نرخ ارز به بازار آهن نیز ورود کرده است. بیشتر تولیدکنندگان میلگرد قیمت محصولاتشان را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان بالا برده‌اند و البته بعضا ثبات نسبی و کاهش ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومانی هم در نرخ‌های برخی از بازارهای پدیدار شده است که ناشی از تغییرات نرخ ارز است.

شاید سوال این باشد که در شرایطی که نرخ ارز در حال بالا رفتن است چرا برخی از کالاهای فولادی باید با کاهش قیمت همراه باشد؟ در پایسخ باید گفت از آنجایی که به آخر سال نزدیک می شویم و بسیاری از صنایع فولادی سال جذابی را پشت سر نگذاشته اند برای جبران کسری های مالی و بعضا تخلیه انبارها و جانمایی برای محصولات جدید مجبور به فروش محصولات در مرزهای زیان دهی و بعضا کف بازار هستند.همین موضوع عاملی برای کاهش برخی نرخ ها در جذابیت مطلوب بازارهاست.

 

*** منفعت نوردکاران در رشد نرخ ارز

اگر جو صعودی دلار ادامه داشته باشد، تلاش‌های برخی واحدهای نوردی برای تحریک دلاری مجدد بازار در این شرایط رکودی به ثمر خواهد نشست؛ اما فعلا طبق رصد ما کف و سقف قیمت میلگرد ۱۴ آجدار براساس نرخ‌های اعلامی درب کارخانه هنوز حول و حوش ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان قرار دارد.  سیر مشخصی در قیمت محصولات حوزه نبشی و ناودانی مشاهده نمی‌شود و براساس نرخ‌های اعلامی شرکت‌های مختلف این حوزه می‌توان از کاهش ۲۰۰ تا رشد ۲۰۰ تومانی و البته ثبات نسبی را در قیمت‌های اعلامی این کارخانجات مشاهده کرد.

 

*** کاهش قیمت ها در بازار میلگرد

بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار نرخ محصولاتشان را بین ۵۰ تا ۱۵۰ و بعضا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان کاهش داده‌اند که البته عمده کاهش‌های شدید نرخ میلگرد در میان سقف‌نشینان این محصول مشاهده می‌شود. همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حوزه نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان کاهش داده‌اند و البته به شکل محدود ثبات نسبی هم در نرخ‌های اعلامی کارخانجات این حوزه مشاهده می‌شود. اتفاقی که به طور مشابه در محصولات  لوله و پروفیل نیز رخ داده و در این بخش از بازار فولاد ایران نیز بیشتر کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ قیمت محصولات و بعضا ثبات نسبی نرخ‌ها مشاهده می‌شود.

 

*** بازار داخلی متاثر از قیمت های جهانی

به نظر می‌رسد علت روند کاهشی نرخ مقاطع طویل فولادی در معاملات روزهای اخیر را علاوه بر تداوم رکود تقاضا در بازار آهن، می‌توان در شیب ریزشی نرخ محصولات فولادی در هفته گذشته در بازارهای جهانی جست‌وجو کرد که باعث می‌شود این هفته قیمت پایه مقاطع فولادی در بورس با وجود رشد نسبی به دلیل افزایش ۵ درصدی ضریب اثرگذاری نرخ‌های CIS از ۷۵ به ۸۰ درصد، بازهم از نرخ‌های کف بازار تا حدودی پایین‌تر باشد و بنابراین فعلا شاهد سیگنال افزایشی از سوی بورس کالا نیستیم.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.