شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ 21 ذو القعدة 1441 Saturday, 11 July , 2020 ساعت ×
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت:

صادرات شمش آهن را خام‌فروشی می‌دانیم

شناسه : 24411 ۰۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: کارگروه تنظیم بازار به معاونت معدن وزارت صمت مجوز داد که هر جا لازم باشد از صادرات سنگ آهن جلوگیری کنیم. حتی صادرات شمش آهن را نیز خام‌فروشی می‌دانیم
صادرات شمش آهن را خام‌فروشی می‌دانیم
پ
پ

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اینکه هدف‌گذاری ما این است که سنگ خام نباید صادر شود، گفت: برای این منظور علاوه بر وضع تعرفه ۲۵ درصد، طی اسفند ماه سال گذشته، کارگروه تنظیم بازار به معاونت معدن وزارت صمت مجوز داد که هر جا لازم باشد از صادرات جلوگیری کنیم. حتی صادرات شمش آهن را نیز خام‌فروشی می‌دانیم؛ چراکه وقتی می‌توانیم با استفاده از این شمش‌ها، لوازم منزل، لوله‌های پروفیل و میلگرد بسازیم پس صادرات شمش آهن هم خام‌فروشی است

 

*** تولید ۹۰ میلیون تن

داریوش اسماعیلی با حضور در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به لزوم تحقق فرمایش رهبری مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، اظهار داشت: حدود ۱۰ سال پیش، بیش از ۲۰ میلیون تن را خام صادر می‌کردیم؛ در حالی که این رقم در سال گذشته به حداکثر ۶ میلیون تن رسید. در واقع پارسال ۹۰ میلیون تن تولید کردیم که کمتر از ۷ درصد آن صادر شد.

وی افزود: در سه ماه ابتدایی امسال هم کمتر از ۵۰۰ هزار تن خام صادر شد که این مقدار هم شامل بخش‌هایی از کم عیار بود که قابل مصرف در کشور نبود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: برخی از واحدها خواهان ارزان و خارج از ضوابط هستند؛ در حالی که بخش خصوصی در این عرصه فعال و بدهکار است.

اسماعیلی از واحدهای تولیدی خواست از جهت‌گیری فولاد مبارکه پیروی کنند؛ چراکه این واحد، امسال معاونت معدن را ایجاد کرده که سه هزار میلیارد تومان برای بخش اکتشاف و استخراج معدن در نظر گرفته است.

 

*** سنگ خام نباید صادر شود

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری ما این است که سنگ خام نباید صادر شود، یادآور شد: برای این منظور علاوه بر وضع تعرفه ۲۵ درصد، در اسفند پارسال، کارگروه تنظیم بازار به معاونت معدن وزارت صمت مجوز داد که هر جا لازم باشد از صادرات سنگ آهن جلوگیری کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اشاره کرد: حتی صادرات شمش آهن را نیز خام‌فروشی می‌دانیم؛  چراکه وقتی می‌توانیم با استفاده از این شمش‌ها، لوازم منزل، لوله‌های پروفیل و میلگرد بسازیم پس صادرات شمش آهن هم خام‌فروشی است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: تا زمانی که جمهوری اسلامی، جمهوری اسلامی است و تا زمانی که آمریکا، این ماهیت را دارد، سر جنگ داریم بنابراین هر لحظه ممکن است تحریم شویم پس باید هم بازار ۸۰ میلیون نفری داخل کشور را هدف قرار دهیم و برای مصرف داخل، تولید کنیم و هم هدف‌گذاری صادرات را بر روی انتهای زنجیره تولید، متمرکز کنیم و این سیاست وزارت صمت است.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.