یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹ 22 ذو القعدة 1441 Sunday, 12 July , 2020 ساعت ×

فوری

براساس اعلام بانک مرکزی، سقف کارت به کارت در شبکه بانکی به ۶ میلیون تومان و سقف پرداخت به‌وسیله اپلیکیشن‌های پرداخت، به ۳ میلیون تومان افزایش یافت روزنامه اعتماد: ذوالنور پشت صحنه استیضاح روحانی است. 🔹 شنیده شده که قالیباف برای تعیین تکلیف موضوع سوال از رییس‌جمهوری و احتمالا تهیه طرح استیضاح او درخواست دیداری با رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی را مطرح کرده است روحانی: ناچار به اتخاذ تصمیمات حاد برای بازگرداندن ارز هستیم 🔹افرادی بودند که صادارت را انجام دادند اما پول را برنگرداندند که این رقم ۲۰ میلیارد یورو است. «مرکز فرماندهی عملیات‌ راهبردی نیروهای مسلح» ونزوئلا اعلام کرد که یک هواپیمای متجاوز دارای شماره ثبت آمریکا را سرنگون کرده است رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت: 🔹این اختیار را به وزارت بهداشت دادیم که اگر اصول بهداشتی رعایت نشود آن مکان تعطیل و یا پلمب شود. 🔹مجالس عروسی و عزا هم تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

صادرات نفت ایران به آسیا

شناسه : 4587 ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۹

ایران در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر می کند که ۶۰ درصد این صادرات به آسیا و ۴۰ درصد آن به اروپا است.

پ
پ

طبق اعلام رسمی وزارت نفت ، ایران هم اکنون به طور میانگین روزانه بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت روانه بازارهای اروپا و آسیا می‌کند، بازارهایی که برای احیای آن سختی‌های زیادی متحمل شده است.بر اساس این گزارش، شرکت‌های اروپایی از حدود ۲ سال گذشته، خرید محموله‌های نفت خام ایران را ازسر گرفتند، اروپایی‌ها که در دوران تحریم خرید نفت خام از ایران را به نزدیک صفر رسانده بودند اینک پذیرای حدود ۴۰ درصد از محموله‌های صادراتی این کشور هستند.
اروپایی‌ها روزانه ۱۵ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کنند که ۱۱ میلیون آن وارد می‌شود؛ نیمی از ۱۱ میلیون بشکه نفتی که اروپا می‌خرد از طریق خط لوله و بقیه آن از طریق حمل و نقل دریایی محموله‌های نفتی تامین می‌شود. در واقع ایران به دنبال رقابت برای سهم گرفتن از بیش از چهار میلیون بشکه نفت خام وارداتی کشورهای اروپایی از طریق آب‌های آزاد است.
شرکت‌های انگلیسی -هلندی شل، توتال فرانسه، انی ایتالیا و ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا، مول (MOL) مجارستان، بعضی از مشتریان محموله‌های نفت خام ایران در اروپا هستند که به طور میانگین از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اوت (مرداد-شهریورماه) روزانه ۷۲۰ هزار بشکه نفت خام خریده‌اند.
نمودار رشد تقاضا برای نفت در اروپا کاهنده و در یک دهه گذشته تقریبا وضع به همین منوال بوده است.
چین بزرگترین مشتری نفت ایران است که در دوران تحریم خرید از ایران را متوقف نکرده بود و پس از لغو تحریم‌ها، نیز واردات نفت از تهران را افزایش داد. تقاضای رو به رشد نفت در چین، این کشور را به یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت در جهان بدل کرده است. این کشور هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۳ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کند که از این مقدار، ۹ میلیون آن وارداتی است که بخش اندکی از آن با دریافت از طریق خط لوله تامین می‌شود.
تفاوت بزرگ چین با کشورهای اروپایی در تقاضای فزاینده این کشور است، نمودار تقاضای نفت چینی‌ها بر خلاف اروپایی‌ها افزایشی است. پیش بینی‎ها حاکی از آن است که واردات نفت این کشور به‌زودی روزانه ۲ میلیون بشکه دیگر افزایش می‌یابد و این به معنای آن است که پکن بازار خوبی برای تولیدکنندگانی مانند ایران به شمار می‌آید.
چینی‌ها بزرگترین مشتری نفت خام ایران هستند، این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اوت به‌طور میانگین روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است. رکورد واردات نفت چین از ایران در ماه اوت شکسته شد، این کشور در ماه اوت به طور میانگین روزانه بیش از ۷۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده است.
هند پس از چین، دومین مشتری نفت خام ایران است، این کشور همانند چین، در دوران تحریم، خرید نفت از ایران را قطع نکرد، اگرچه آمریکا برای کم کردن خرید نفت از ایران فشار زیادی بر دهلی نو وارد کرده بود، اما این کشور آسیایی در دوران تحریم بارها از آمریکا خواسته بود به دلیل وابستگی شدید به نفت خام ایران، کشورش را از تحریم‌های ایران معاف کند.
هند یکی از بازارهای رو به رشد نفت در آسیاست، پالایشگران هندی از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اوت، به طور میانگین ۴۵۰ هزار بشکه از ایران خریدند. رکورد خرید نفت هند از ایران در ماه ژوئیه ثبت شد و شرکت‌های پالایشگر هندی در این ماه ۵۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریدند.
کره جنوبی اگرچه در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۲، اعلام کرده بود واردات نفت از ایران را با آغاز تحریم‌های اروپا متوقف می‌کند، اما هیچگاه این کار را نکرد و در دوران تحریم، اگرچه به میزان اندک، خرید نفت از ایران را ادامه داد و پس از لغو تحریم‌ها حجمش را افزایش داد.
کره جنوبی با خرید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه بزرگترین مشتری میعانات گازی ایران به شمار می‌آید.
این کشور آسیایی از ابتدای امسال تا پایان ماه اوت، به طور میانگین روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریده، واردات این کشور بین ۹۰ تا ۱۱۰ هزار بشکه در نوسان بوده است.
ژاپن دیگر کشور شرق آسیا، از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون، به‌طور میانگین روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریده است.
بررسی‌ها نشان می دهد از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اوت، ایران بیش از ۶۰ درصد نفت خود را روانه بازار آسیا و نزدیک ۴۰ درصد را روانه بازارهای اروپا کرده است.
ایران به طور میانگین در هشت ماه سال ۲۰۱۷، ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام و حدود ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی صادر کرده است. رکورد صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای ایران در ماه فوریه ثبت شد.
گاز طبیعی که از مخازن گازی استحصال می‌شود به طور عمده حاوی حجم قابل ملاحظه‌ای میعانات گازی است و زمانی که حجم برداشت گاز از مخزن زیاد باشد، این مقدار بیشتر می‌شود. به جریان هیدروکربنی مایع که در ذخایر گاز طبیعی وجود دارد، میعانات گازی می‌گویند که به صورت رسوب و ته‌نشین در گاز استخراجی یافت می‌شود، از این رو در دوران تحریم بر خلاف نفت، امکان توقف تولید میعانات گازی وجود نداشت.
میعانات گازی در دوران تحریم روی آب ذخیره و بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها، فروش این محموله‌ها آغاز شد، حجم میعانات گازی ذخیره شده روی آب رقمی حدود ۷۵ میلیون بشکه بود که امروز همه آن فروخته شده و اکنون متقاضیان این ماده در داخل و خارج از کشور به ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزایش یافته است.
شرکت ملی نفت ایران برای نخستین بار می تواند ادعا کند از زمان آغاز تولید میعانات گازی با رقم روزانه ۸۰ هزار بشکه در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی، اکنون دیگر میعانات گازی ذخیره شده برای صادرات ندارد، این در حالی است که پارسال در چنین روزهایی ۵۰ میلیون بشکه از این محصول روی آب ذخیره سازی شده بود.
کره جنوبی بزرگترین مشتری میعانات گازی ایران است که بیش از نیمی از میعانات گازی به آنجا ارسال می شود؛ ایران توانست در مردادماه امسال، روزانه ۵۳۰ هزار بشکه میعانات گازی صادر کند.
منبع: اقتصاد آنلاین

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.