چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ 14 جماد ثاني 1442 Wednesday, 27 January , 2021 ساعت ×
اختصاصی آرتان پرس

روند صعودی قیمت ها در بازار جهانی فولاد چه زمانی خاتمه می‌ یابد؟

شناسه : 37158 ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
عامل اصلی رشد قیمت ها در کل زنجیره فولاد بین الملل تحرکات قیمت در بخش سنگ آهن است . مطابق با آخرین گزارش های متال بولتن و پلاتس قیمت سنگ آهن به رشد قیمتی ۹ الی ۱۱ سال قبل بازگشته
روند صعودی قیمت ها در بازار جهانی فولاد چه زمانی خاتمه می‌ یابد؟
پ
پ

رشد قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد موضوع داغ این روزهای مجلات تحلیل و خبری حوزه فولاد در کل دنیاست. موضوعی که به این گرانی غیرمنتظره دامن زده است افزایش شدید قیمت در منابع پایین دست فولاد مانند سنگ آهن و ذغال سنگ است که بازار فولاد را در کل جهان با التهابی وصف ناپذیر همراه کرده. در این گزارش همراه  آرتان پرس باشید تا به بررسی مهم‌ترین عوامل و فاکتورهای افزایش قیمت جهانی فولاد بپردازیم.

 

*** عامل اصلی افزایش قیمت فولاد جهانی

عامل اصلی رشد قیمت‌ها در کل زنجیره فولاد بین الملل تحرکات قیمت در بخش سنگ آهن است . مطابق با آخرین گزارش های متال بولتن و پلاتس قیمت سنگ آهن به رشد قیمتی ۹ الی ۱۱ سال قبل بازگشته و این موضوع چون در تاریخ معاملاتی سنگ آهن اتفاق افتاده نه تنها بازارها را راکد نکرده بلکه مصرف کنندگان را با ترس کاهش تقاضا و کمبود سنگ آهن را به بازار روانه کرده و شاهد معاملات سنگین در این بخش هستیم لذا اگر با وجود قیمت های التهابی علاقه مندی بابت شروع فعالیت‌ها وجود دارد، به موضوع افزایش قیمت جهانی باز می‌گردد.

از آنجایی که افزایش قیمت در گروه پایه ی تولید فولاد و صنایع پایین دست به شدت بر قیمت صنایع بالادستی تاثیر می گذارد به طور طبیعی این موضوع سبب افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد و افزایش قیمت فولاد صادراتی ایران و افزایش قیمت کدال خواهد شد.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این دومینوی افزایش قیمت ها تا کجا در زنجیره فولاد ایران رسوخ خواهد کرد. بازار فولاد ایران به دلیل دستورالعمل جدید در شیوه نامه قیمت گذاری فولاد روزهای پرالتهابی را سپری می کند و حال این سوال ایجاد می شود که آیا بازار توانایی کشش افزایش قیمت‌ها را دارد. قطعا تحولات اتفاق افتاده سبب افزایش قیمت فروش داخلی سنگ آهن، کنسانتره و گندله خواهد شد، هر چند هنوز این قیمت ها با نرخ های جهانی فاصله زیادی دارند.

 

*** فاکتورهای اصلی هیجانات در بازار های جهانی فولاد

از سوی دیگر تحولات اروپا در پایان سال میلادی یکی از فاکتورهای اصلی هیجانات قیمت فولاد در بازار بین‌المللی است.با رسیدن به روزهای کریسمس شاهد اتمام مهلت توافق تجاری میان اتحادیه اروپا و انگلیس خواهیم بود که این موضوع سبب شده است خریداران فولاد نگران اثر برگزیت بر قیمت فولاد در بریتانیا شوند.

موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مسئله کوچکی نیست و می‌تواند بازارهای فولادی اروپا را تا نیمه سال آینده در مسیر صعودی قرار دهد. در حال حاضر در این بخش نگرانی جدی در مبادی تجاری اروپا احساس نشده است اما هنوز مسیر سیاست خارجی انگلیس مشخص نیست و این عدم قطعیت می‌تواند به مسیرهای پرتنشی ورود کند.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در افزایش قیمت های فولاد در کل دنیا را می توان به تغییرات سیستماتیک عرضه و تقاضا در نگاه کلان ارزیابی کرد.برخی محصولات فولادی خاص به دلیل عرضه نامنظم رشد قیمت هایی داشته اند که البته به دلیل سیاست های آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا بوده و ارتباط مستقیم با بازار انگلیس ندارد. معمولا بازار انگلیس کمی متعادل تر از بازار جهانی فولاد قیمت گذاری می شد. اما در حال حاضر انگلیس بازار فولاد خود را با بازار جهانی همسو کرده است. در واقع قیمت فولاد در انگلیس ماه های اخیر از روند بازارهای جهانی پیروی کرده است.

 

*** یکه تازی چین در تولید فولاد

فاکتور دیگر رشد قیمت‌های جهانی فولاد را می‌توان در یکه تازی چین در تولید فولاد و وارات مواد اولیه در شرایط کرونا دانست. چین تنها کشوری است که در سال جاری بازده اقتصادی مثبت را تجربه کرده و رشد اقتصادی این کشور برخلاف تمام دنیا مسیر صعودی را طی کرده است.

چین انبارهای خود را در دوران قرنطینه مملو از مواد اولیه و مصنوعات تمام شده فولادی و فلزی کرده. چون این انتظار می‌رفت که با شکل گرفتن شرایط مساعد برای بازار‌ها به احتمال زیاد عرضه بالا خواهد رفت. چین برای این شرایط چند قدم فراتر از کشورهای دیگر قدم برداشته است.

چین با کنترل شرایط پاندمی کرونا بازارهای صنعتی و تولیدی خود را شش ماه قبل به حالت نیمه آماده فعال کرد و توانست به بخشی از تولید مورد نیاز بازگردد. انتظار می‌رود چین به دلیل محدودیت عرضه، بهبود فعالیت‌های اقتصادی جهانی پس از پاندمی ‌و تقاضای بالای فولاد، در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش قیمت‌های داخلی فولاد باشد.

 

*** افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن

در دنیا مسیر ساخت و ساز با چالش‌هایی همراه شده است و قیمت تمام شده ساخت مسکن با وجود قیمت‌های جدید بسیار سرسام‌آور پیش‌بینی می‌شود. اخیرا قیمت فولاد ساختمانی به رکورد بالایی دست یافته چرا که میلگرد از ۱۸ دسامبر به بالاترین سطح ۱۹ ماهه خود یعنی ۴۲۳۱ یوان معادل ۶۴۶ دلار رسیده است، در حالی که قیمت بیلت Tangshan نیز با ثبت رقم ۴ هزار یوان معادل ۶۱۱ دلار در هر تن به بالاترین سطح رسیده است.

تغییرات قیمت فولاد در مبادی چین برای این کشور عواید فراوانی را به همراه دارد. در شرایط فعلی چین تنها کشوری است که توانایی خریدهای سنگین مواد اولیه و ارسال سفارشات بالا را دارد و به نوعی تمامی بازار جهانی فولاد از این کشور خط می‌گیرند در همین راستا و بر اساس اعلام انجمن آهن و فولاد چین، به دلیل قیمت‌های بالای فولاد، سود فولادسازان چینی در طول ماه های ژانویه تا -نوامبر ۲۰۲۰ حدود ۲٫۱ درصد در سال افزایش یافته است.

اما چین فکر یک موضوع را نکرده است و آن افزایش مواد اولیه در پی گرانی سراسری قیمت فولاد و سایر مصنوعات آن است. کشورهایی نظیر ایران و ترکیه که خام فروشی گسترده ای را در برنامه خود دارند دیگر مواد اولیه زنجیره فولاد را با قیمت های قبلی به بازار عرضه نخواهند کرد و این موضوع می تواند در بلند مدت برای بازار چین یک ریسک تلقی شود.هزینه های بالای مواد اولیه بویژه سنگ آهن ممکن است سودآوری کارخانه ها را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و کاهش دهد.

 

*** افزایش قیمت قراضه آهن در پی گرانی سنگ آهن

وقتی صحبت از گرانی و افزایش قیمت در مواد اولیه مطرح می‌شود یک حوزه ی دیگر نیز شاهد رشد قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد خواهد بود. بلافاصله با افزایش قیمت سنگ آهن قیمت قراضه آهن نیز در مسیر صعودی قرار می‌گیرد. در روزهای گذشته بهای هر تن قراضه ظرف هفته‌های اخیر شاهد روند شتابان رشد قیمتی آهن ‌قراضه بوده است به‌گونه‌ای که در روزهای گذشته بهای هر تن قراضه فولادی به بیش از ۴۴۰ دلار رسید.

قراضه ۴۴۰ دلاری بسیار نزدیک به رقم‌هایی است که ایران برای صادرات شمش فولادی در نظر گرفته. همین موضوع سبب شده است که قیمت قراضه آهن برای مقاصد صادراتی جذاب شود. البته در داخل نیز با این حجم و قیمت به خوبی پوشش داده می‌شود. از آنجایی که تولید فولاد از روی قراضه ی آهن به صرفه تر از سنگ آهن است. زیرا هزینه‌های تولید و انرژی حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند که این موضوع سبب می‌شود تا تولید کننده داخلی به سمت قراضه آهنی حرکت کند.

حال شاید این پرسش ایجاد شود که آیا ۳۰ درصد کاهش هزینه انرژی برای تولیدکننده فولاد جذابیت کافی برای مهاجرت به مسیر تولید فولاد از قراضه آهنی را دارد؟ پاسخ آری است. دلیل آن این است که سال‌های گذشته کشور چین برای واردات قراضه آهن محدودیت‌هایی را در نظر گرفته و برای این موضوع دلایل زیست محیطی را عنوان کرده بود.

 

*** افزایش تقاضای قراضه در چین

در سال ۲۰۲۱ چین ممنوعیت و محدودیت های واردات قراضه را برداشته تا با کاهش هزینه ی فولادسازان بتواند بخشی از زیان های دوران کرونا را برای تولید کننده جبران کند.این موضوع سبب شده است که تقاضای سمت قراضه در چین به شدت بالا رود و جذابیت این حوزه را برای ورود سایر بازیگران دو چندان کند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ چین ۱۰ درصد نیاز خود به مواد اولیه فولادسازی را از طریق واردات آهن قراضه تامین کند که این موضوع به مفهوم تقاضایی بیش از ۱۰۰ میلیون تنی برای قراضه به‌شمار می‌رود و می‌تواند قیمت این کالا را در بازارهای جهانی بالا ببرد.

افزایش قیمت قراضه آهنی تاثیری بسزا در رشد قیمت ها در بازار جهانی فولاد خواهد داشت و به‌تبع آن امکان استمرار بالا رفتن قیمت سنگ‌آهن را نیز فراهم می‌کند؛ حتی برخی از تهدیدهای زیست محیطی و جغرافیایی و حوادث غیرمنتظره نیز بازارهای فولادی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. برای مثال حادثه رانش اخیر زمین در معدن برزیل در ۱۸ دسامبر، ممکن است باعث افزایش بیشتر قیمت سنگ آهن شود.

از طرفی سیاست های اتخاذ شده از سوی انگلیس در قبال اتحادیه اروپا و همچنین میزان جدی بودن اثر کروناویروس انگلیسی بر بازارهای فولادی نیز می‌تواند در میان مدت قیمت های مقاطع فولادی را در تمام بازارهای جهانی به کانال صعودی هدایت کند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.