جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

صنعت طلا در رکود

شناسه : 21174 ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۱۶

با شیوع ویروس کرونا، اقتصاد کشور به ویژه بازارها در حالی از این موضوع تاثیر گرفته‌اند که این روزها کمتر بازاری را می‌توان سراغ داشت در آن خرید وفروشی انجام شود و رونقی داشته باشد.در این بین بازار طلا هم متاثر از این شرایط خالی‌تر از همیشه شده و میزان خرید وفروش‌ها به کمترین میزان خود رسیده است، بازاری که همواره در هفته‌های پایانی اسفندماه و با نزدیک شدن به عید نوروز رونق می‌گرفت و شمار خریداران افزایشی می‌شد. اما شرایط امسال به شدت تغییر کرده و خبری از خرید وفروش دراین بازار نیست.

پ
پ

تداوم گرانی نرخ طلا و سکه از یک سو و شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر، شرایطی را به وجود آورده که به گفته فعالان این بازار، در ایام پایانی سال صنعت طلاسازی به رکود شدیدی دچار شود. فعالان این بازار امیدوار هستند به‌تدریج شرایط بازارهای مختلف از جمله طلا بهبود یابد و دوباره رونق بگیرد، چون ادامه این روند می‌تواند با توجه به رکود نسبی که از قبل به دلیل گرانی‌ها براین بازار حاکم بوده و شیوع ویروس کرونا، وضعیت را از قبل هم بدتر کند و واحدهای صنفی و تولیدی را به مرز تعطیلی بکشاند.

 

***بی رونقی در بازار

ابراهیم محمد ولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر دراین باره با تاکید براینکه و سکه درحالی مدتی است متاثر از مسائل اقتصادی و نوسان‌های نرخ ارز، با رشد نرخ مواجه است که این شرایط سبب شده تا یک رکود نسبی بر این بازار حاکم باشد یادآورشد: این شرایط درحالی بر این بازار حاکم بود که با شیوع ویروس کرونا در کشور، این رکود تشدید شد و خرید و فروش‌ها را در این بازار به حداقل ممکن رساند.
به گفته وی در هفته‌های اخیر، و سکه از رونق افتاده و خبری از خریدو فروش دراین بازار نیست و معاملات به شدت کم شده است که این شرایط رکود شدیدی را به و سکه تحمیل کرده است.
او با بیان اینکه به دلیل کاهش تردد مردم در خیابان‌ها و کاهش مراجعات مردم به بازارها، این موضوع باعث شده تا اغلب بازارها و کسب و کارها ازاین شرایط تاثیر بگیرند که و سکه هم ازاین قاعده مستثنا نبوده است یادآورشد: البته این وضعیتی است که علاوه بر بازار داخلی بر نیز تاثیر گذاشته و بسیاری از کسب و کارها را در سایر کشورها با رکود روبه‌رو کرده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهریادآورشد: در روزهای اخیر به دلیل گسترش کرونا میزان مراجعه به بازارهای مختلف از جمله طلا کاهش زیادی یافته است که امیدواریم به‌تدریج شرایط بازارهای مختلف از جمله صنعت طلا بهبود یابد، در غیر این صورت، رکودی شدید در کشور حاکم خواهد شد.

 

***فروش اینترنتی طلا هم کم شد

وی با بیان اینکه دراین بازار حتی فروش اینترنتی طلا هم تحت تاثیر قرار گرفته است و علاوه بر خرید حضوری، دادوستد اینترنتی طلا هم کم شده است تصریح کرد: در صورتی که فروش اینترنتی افزایش پیدا می‌کرد، باید بخش طلاسازی رونق می‌یافت، در حالی که اینگونه نیست.
محمد ولی با تاکید براینکه امیدواریم که شرایط به وجود آمده هرچه سریعتر از بین برود چون تداوم آن می‌تواند تمامی بازارها و صنوف را متاثر کند و به کسب وکارها ضربه بزند و زمینه تعطیلی احتمالی واحدهای صنفی وتولیدی را فراهم کند یادآورشد: برای جلوگیری از به وجود آمدن این شرایط لازم است که یک همدلی و همکاری در بین مردم ایجاد شود و حداقل از آن دسته از واحدی تولیدی و صنفی که اجاره‌ای هستند، حمایت شود.

 

***صنف طلا فروشان حمایت شوند

محمدولی اظهارکرد: در صنف طلا و جواهر تعداد واحدهای اجاره‌ای اندک است، اما همان طلافروشان اجاره‌ای در روزهای اخیر با افت شدید فروش مواجه شده‌اند به طوری که توان پرداخت اجاره را ندارند که دراین راستا نیاز است حمایت‌هایی ازاین بخش انجام شود.
به گفته او، گرفتاری به وجود آمده، ناخواسته بوده و برای برون رفت ازاین شرایط لازم است یک همدلی و همکاری در بین مردم به وجودآید تا با کمک یکدیگر ازاین مرحله با کمترین آسیب عبور کنیم.
وی با تاکید براین موضوع که شیوع کرونا باعث شده تا نرخ طلا در بازارهای جهانی با رشد مواجه شود افزود: در هفته گذشته اونس طلا نوسان‌های شدیدی را تجربه کرده و رشد زیادی داشت که دلیل آن اقدام امریکا در کاهش نرخ بهره بود که باعث شد سرمایه‌گذاری در طلا افزایش یابد و به تبع آن نرخ اونس با رشد مواجه شود.

 

***دلار تعدیل شود، طلا ارزان‌تر می‌شود

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: گسترش ویروس کرونا در کشورهای مختلف و تاثیر منفی آن بر بخش‌های مختلف اقتصادی، در اغلب موارد باعث افزایش جذابیت اونس و رشد نرخ طلا شده است، اما این شرایط سبب نشد که نرخ طلا در بازار داخلی رشدهای آنچنانی را تجربه کند، به طوری که در مقابل رشد اخیر اونس، طلا در بازار داخلی رشد کمتری داشت و بیشتر متاثر از روند حرکتی دلار بود.
به گفته او اگرچه نرخ دلار و اونس در بین عوامل داخلی، مهم‌ترین تاثیر را بر طلا دارد، اما به نظر می‌رسد اگر نرخ دلار کنترل و تعدیل شود، می‌تواند نرخ طلا را در بازار داخلی با افت روبه‌رو کند و جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد.

 

***آرامش در و سکه

محمد کشتی‌آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر هم دراین باره با بیان اینکه نرخ طلا و سکه به‌دلیل کاهش نرخ ارز درحالت تعادل قرار دارد، گفت: با توجه به کاهش تقاضا در بازار، سکه هیچ حبابی ندارد.
وی با تاکید براین موضوع که هر اونس طلا روز گذشته ۱۶۷۴ دلار بود که نسبت به هفته قبل ۸۸ دلار افزایش داشته ولی کاهش نرخ ارز در بازار داخلی، مانع افزایش نرخ طلا و سکه در بازار شده است تصریح کرد: قیمت‌ها در و سکه در حالت تعادل قرار دارد.
به گفته او از سوی دیگر با توجه به کاهش شدید تقاضا و کاهش خریدار در سطح بازار جهانی و نرخ ارز، تغییرات نرخ طلا و سکه خیلی مختصر بوده است و هیچ حبابی ندارد.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: نرخ سکه طرح جدید ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۵ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۳ میلیون تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و سکه گرمی ۹۷۰ هزار تومان تعیین شده است و فروخته می‌شود.

وی با اعلام نرخ هر مثقال طلا ۲ میلیون و ۶۰۸ هزار تومان تصریح کرد: بهای یک گرم طلای ۱۸عیار ۶۰۲ هزار و ۲۰۰ تومان است که به‌نسبت افزایش اونس جهانی، نرخ طلا و سکه افزایش زیادی نداشته است و دلیل آن کاهش و به‌عبارتی ثبات نرخ ارز بوده است.

 

***طلا در حال شکستن رکورد ۱۱ ساله

بانک مرکزی امریکا اواسط هفته گذشته با کاهش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره، بازارهای مالی را غافلگیر و کمک کرد و باعث شد طلا بهترین عملکرد هفتگی خود در ۱۱ سال اخیر را تجربه کند.
با توجه به کاهش بازده اوراق قرضه و انتظار بازارها برای کاهش بیشتر نرخ‌های بهره، تحلیلگران می‌گویند: دشوار است بتوان نسبت به افزایش نرخ طلا در هفته جاری بدبین بود. به گفته برخی از تحلیلگران، بزرگترین عامل رشد نرخ طلا، افت کم سابقه بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله امریکا بوده است که روز جمعه به ۰.۷۰ درصد سقوط کرد. روز جمعه هر اونس طلا در بازار معاملات آتی امریکا با ۴ دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۶۷۲ دلار و ۴۰ سنت بسته شد در حالی که در مقطعی تا مرز ۱۶۹۰ دلار و ۷۰ سنت پیش رفته بود. طلا برای کل هفته ۶.۷۹ درصد رشد نرخ داشت و بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که طولی نخواهد کشید نرخ هر اونس طلا به بالای ۱۷۰۰ دلار صعود کند. به گفته برخی از تحلیلگران، ریزش ۳ هفته‌ای بازارهای سهام و افت شدید قیمت‌های نفت، طلا را امسال به دارایی تبدیل کرده که بهترین عملکرد را داشته است.
مایک مک گلان، استراتژیست کالا در بلومبرگ اینتلیجنس چنین گفت: طلا باید در مقایسه با سایر کالاهایی که با مسئله تقاضای کمتر در فضای رشد اقتصادی ضعیف مواجه هستند، در اوج طیف سرمایه‌گذاری بماند. وی پیش‌بینی کرد نرخ هر اونس طلا تا مرز ۱۸۰۰ دلار پیش خواهد رفت.
اگرچه انتظار می‌رود طلا در طول امسال روند افزایشی خود را حفظ کند اما تحلیلگران به سرمایه‌گذاران نسبت به نوسان بالای نرخ هشدار دادند. بازار طلا اواسط روز جمعه با فشار فروش روبه‌رو و باعث شد این فلز بخشی از افزایش قیمتی که در طول معاملات داشت را از دست بدهد. به گفته تحلیلگران، سرمایه‌گذاران در کوتاه مدت باید به این نوع نوسان نرخ عادت کنند.

 

***رشد صعودی طلا با وجود ترس و دلار ضعیف‌

کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران شرکت کننده در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز پیش‌بینی کردند با ادامه ابهامات در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، وضعیت به نفع بالا رفتن قیمت طلا در هفته جاری خواهد ماند.
طلا یکی از معدود بازارهایی است که با وجود شیوع سریع ویروس کرونا در وضعیت خوبی به سر می‌برد؛ زیرا دارایی‌های پرریسکی مانند سهام، نفت خام، فلزات صنعتی و حتی دارایی امنی مانند دلار آمریکا با سقوط ارزش خود روبرو شده‌اند.

معامله‌گران به خرید طلا روی آورده‌اند به خصوص پس از این که بانک مرکزی آمریکا در اقدامی غیرمنتظره نرخ‌های بهره را ۵۰ واحد کاهش داد تا صدمات اقتصادی این اپیدمی را به حداقل برساند.

به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد شرکت پرایس فیوچرز، در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا و سایر بانک‌های مرکزی سیاست پولی خود را تسهیل کرده‌اند، نمی‌توان انتظار داشت قیمت طلا کاهش پیدا کند.

در نظرسنجی طلای کیتکونیوز برای هفته جاری، ۱۳ کارشناس وال استریت شرکت کردند که از میان آن‌ها ۱۲ نفر معادل ۹۲ درصد افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. هیچ کس انتظار کاهش قیمت را نداشت و یک نفر معادل هشت درصد هم نظر خنثی ابراز کرد.

در این بین، در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز یک هزار و ۹۱۹ نفر رای دارند که بیش‌ترین تعداد در دو سال و نیم گذشته بود. مجموعا یک هزار و ۳۹۵ نفر معادل ۷۳ درصد افزایش قیمت طلا، ۲۸۴ نفر معادل ۱۵ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند و ۲۴۰ نفر معادل ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، اکثر کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران نسبت به رشد قیمت طلا خوش‌بین بودند. تا اواخر صبح جمعه نظر آن‌ها درست بود اما سپس طلا با سودگیری معامله‌گران روبرو شد و بخشی از رشد چشمگیرش را از دست داد. با این حال هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با چهار دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در یک هزار و ۶۷۲ دلار و ۴۰ سنت بسته شد، در حالی که در مقطعی تا مرز یک هزار و ۶۹۰ دلار پیش رفته بود. طلا برای کل هفته ۶.۷۹ درصد رشد قیمت ثبت کرد.

باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز با اشاره به شیوع ویروس کرونا، در این‌باره گفت: تصور می‌کنم طلا به دلایل واضح قیمت بالاتری پیدا خواهد کرد. با ریزش بازده اوراق خزانه آمریکا در مقطع فعلی طلا نسبت به اوراق خزانه، دارایی مطمئن‌تری به شمار می‌رود.

جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو هم پیش‌بینی کرد قیمت طلا به دلیل تقاضا برای دارایی امن به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. عوامل فنی به نفع افزایش قیمت طلا هستند.

کوین گریدی، رئیس شرکت فونیکس فیوچرز اظهار داشت: نسبت به رشد قیمت طلا در هفته جاری خوش بین مانده است زیرا شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در خارج از چین افزایش پیدا کرده و بازارها فعلا در حالت وحشت بسر می‌برند. تا زمانی که موارد ابتلا به ویروس کرونا کاهش پیدا نکند، بازار خرید طلا پررونق خواهد ماند.

چارلی ندوس، استراتژیست بازار در گروه لاسال فیوچرز پیش‌بینی کرد بهای هر اونس طلا برای تحویل در آوریل تا مرز یک هزار و ۷۳۶ دلار صعود خواهد کرد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، اما آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: طلا پس از روند صعودی پرشتاب اخیر به تنفس نیاز دارد.

 

***افزایش نرخ طلا با وجود جولان کرونا

بر اساس آمار بازار جهانی، قیمت طلا پس از افزایش سه درصدی که روز گذشته در واکنش به اقدام بانک مرکزی آمریکا در کاهش نرخ‌های بهره داشت، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی، ۵۰ دلار افزایش یافت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به یک هزار و ۶۴۳ دلار و ۷۶ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به یک هزار و ۶۴۵ دلار و ۳۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته پس از کاهش نرخ‌های بهره آمریکا با حدود ۵۰ دلار افزایش قیمت بسته شد.

بانک مرکزی آمریکا روز سه‌شنبه با هدف مصون نگه داشتن اقتصاد این کشور از اثرات منفی ویروس کرونا، در یک اقدام اضطراری نرخ‌های بهره را ۵۰ واحد کاهش داد.

مارگارت یانگ یان، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس گفت: روند افزایشی شب گذشته قیمت طلا همچنان در معاملات صبح چهارشنبه بازار آسیا ادامه دارد. اما کاهش نرخ‌های بهره به احتمال زیاد در قیمت‌ها محاسبه شده است بنابراین این روند افزایشی محدود خواهد بود.

برای نخستین‌بار از زمان اوج بحران مالی در سال ۲۰۰۸ است که بانک مرکزی آمریکا خارج از نشست سیاست‌گذاری مرسوم خود نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد. این اقدام بانک مرکزی آمریکا سیگنال قوی به بازار ارسال کرده که ما در بحران هستیم.

نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کنند.

بازده پایین‌تر بازدهی اوراق خزانه ۲۰ ساله آمریکا نزدیک به پایین‌ترین رکورد معاملات روز گذشته ماند؛ در حالی که دلار نزدیک به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته ایستاد.

کاهش نرخ‌های بهره آمریکا سرمایه‌گذاران را آرام نکرد و هر سه شاخص سهام بزرگ آمریکا شب گذشته حدود سه درصد ریزش کردند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، سرمایه‌گذاران منتظر انتشار گزارش شاخص مدیران بخش بخش غیرتولیدی آمریکا و گزارش اقتصادی بانک مرکزی آمریکا هستند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به دو هزار و ۴۸۴ دلار و ۶۴ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۸۸۲ دلار و ۵۰ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، در ۱۷ دلار و ۲۱ سنت ایستاد.

صمت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.