طرح مالیات بر خانه های خالی به کجا رسید - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹ 22 رجب 1442 Friday, 5 March , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

طرح مالیات بر خانه های خالی به کجا رسید

شناسه : 39700 ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
در کنار طرح مالیت بر مسکن های خالی موضوع مالیات بر مسکن های لوکس نیز در دستور کار مجلس قرار گرفته است. به‌دنبال مصوبه و جمع‌بندی کمیسیون اجتماعی و تلاش نمایندگان در کمیسیون تلفیق امروز مصوب شد، ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس و گران‌قیمت که مبلغ قابل توجهی خواهد بود برای ساخت مسکن مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام قرار گیرد
طرح مالیات بر خانه های خالی به کجا رسید
پ
پ

یک سوال مهم در بازار امروز ایجاد شده است و آن هم این است که چرا نرخ مسکن با توجه به ریزش های قیمت دلار و طلا و سایر بازارهای موازی ریزش نداشته و تخلیه ی حباب مسکن در شرایط فعلی متوقف شده است؟ در این باره باید به دو موضوع عدم دریافت مالیات از خانه های خالی و بالا رفتن تقاضای غیر مصرفی اشاره کرد.

 

*** توقف تخلیه حباب مسکن

روند ریزش قیمت مسکن طبق آمار بانک مرکزی، بعد از یک سرعت گرفتن یک ماهه در شرایط فعلی متوقف شده است. سطح قیمت آپارتمان در ۸ منطقه تهران همچنان کاهشی است؛ اما قیمت میانگین، رشد ماهانه کمتر از ۲ درصد را نشان می‌دهد.

ردپای دو متهم در به‌هم زدن سریال تخلیه حباب قیمت دیده می‌شود. تولد گروه جدید تقاضای غیرمصرفی، از جذاب نبودن نرخ سود بازار رقیب حکایت دارد. متهم دوم به مالیات صفر احتکار ملک برمی‌گردد که پناهگاه جعلی برای سرمایه‌ها درست کرده است. سه دسته خریدار، رشد معاملات دی را موجب شدند.

 

*** دو میلیون نفر مالک یک خانه اضافی در ایران

بیش از ۱.۸ میلیون نفر، مالک بیش از یک خانه هستند که برای ۱.۳ میلیون نفر آن‎ها پیامک خوداظهاری ارسال شده تا وضعیت ملک خود را مشخص کنند. نرخ مالیات به گونه‌ای وضع شده که به نظر نمی‌رسد، اکثریت مردم ترجیح دهند خانه خود را خالی نگه ‎دارند. برای احراز هویت مالکان و ساکنان خانه‎ها به زودی سامانه املاک به ثبت احوال متصل می‎شود.

 

*** مالیات بر خانه های لوکس در کنار خانه های خالی

در کنار طرح مالیت بر مسکن های خالی موضوع مالیات بر مسکن های لوکس نیز در دستور کار مجلس قرار گرفته است. به‌دنبال مصوبه و جمع‌بندی کمیسیون اجتماعی و تلاش نمایندگان در کمیسیون تلفیق امروز مصوب شد، ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس و گران‌قیمت که مبلغ قابل توجهی خواهد بود برای ساخت مسکن مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام قرار گیرد.

 

*** تاثیر قابل قبول مالیات بر خانه های خالی

طرح مالیات بر مسکن های خالی موضوع جذاب و موثری است که می تواند بازار مسکن را به خصوص در شهرهای بزرک متحول کند. این موضوع در ابتدا طرح در مجلس با ایراداتی همراه بود که سرانجام پس از اصلاحات صورت گرفته مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته که با این تفاسیر این طرح یک قدم به اجرا نزدیک تر شد و برای اجرا و قانون شدن تنها به ابلاغ به رئیس جمهوری و دستور اجرا توسط وی نیاز دارد. پیش بینی می شود در شرایط فعلی این مسیر به سرعت آغاز شود و علاوه بر متعادل کردن قیمت مسکن بخش از درآمدهای دولت را به خود اختصاص دهد.

 

*** طرح مالیات بر خانه های خالی در یک قدمی اجرا

از آنجایی که این طرح در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفته است به احتمال زیاد تا پایان سال جاری لازم الاجرا خواهد شد. در این طرح قرار است از مالکان ۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور مالیات های سنگین اخذ شود. چندین سال است که طرح مالیات بر خانه‌های خالی تا مرحله اجرایی پیش رفته اما اجرایی نشده است.  پیش بینی می شود با بالا رفتن ریسک نگهداری خانه های خالی و از طرفی صلب بسیاری از امتیازات این ملک ها شاهد ریزش قیمت ها و کاهش مقاومت صاحبان ملک برای رهن و اجاره بشیم و در این شرایط افراد مستاجر برای انتخاب مسکن مناسب خود انتخاب های بیش تری خواهند داشت.

 

*** جهت گیری های متفاوت برای طرح مالیات مسکن

از روزی که این طرح به میان آمده و شایعات اجرای آن قوی تر شده است مورد تشویق و انتقادات فراوانی قرار گرفته است. برخی فعالان بازار مسکن معتقدند که این طرح در کوتاه مدت و حداکثر تا دو سال پس از اجرا می تواند به عنوان ابزاری در کنترل قیمت ها موثر واقع شود و در بلندمدت موجب تورم بیشتر در بازار مسکن و رشد قیمت ها شده و انقلاب قیمتی را در این بازار به راه خواهد انداخت. عده ای دیگر اما معتقدند که بازار مسکن نیاز به یک شوک کوتاه مدت دارد تا بتواند خود را تعدیل کند.

 

*** چگونگی محاسبه مالیات خانه های خالی

آخرین مصوبه چگونگی محاسبه مالیات بر خانه های خالی بطور مثال برای متراژ ۱۰۰ متر  ارزش اجاری مقرر برای یک ماه ۴ میلیون تومان خواهد بود . که از این مبلغ ، ۲۵ % استهلاک کسر خواهد شد که می شود ۳ میلیون تومان ، که مالیات آن میشود ۴۵۰ هزار تومان برای یک ماه حال اگر این خانه پس از ایام امتیازی مقرر ( ۱۲۰ روز ) برای یک ماه خالی بماند ، ۶ برابرِ ۴۵۰ هزار تومان ، یعنی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باید مالیات خانه خالی یک ماه را بپردازد. که برای یک سال خالی ماندن ( ۱۲ ماه ) ، می شود سی و دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان .

اگر این خالی ماندن برای سال دوم هم ادامه داشته ، در فرض ثابت ماندن ارزش اجاری ( همان متری ۴۰ هزار تومان ) برای سال ۱۴۰۱ ، ۱۲ برابرِ ۴۵۰ هزار تومان یعنی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هر ماه باید مالیات خانه خالی پرداخته شود که برای یک سال می شود شصت و چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان.

 

*** جامعیت طرح مالیات بر مسکن های خالی

نکته ی مهم این شیوه نامه در اینجاست که طرح مالیات بر مسکن شامل تمامی شهرهای کشور می شود و شمولیت آن ختم به پایتخت و سایر شهرهای بزرگ نمی شود. در دستورالعمل این طرح آمده است که چنانچه بیش از دوازده ماه از پایان عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سالهای بعد، ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود. این مالیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد.

 

*** تعیین تکلیف خانه های خالی مورد دار

در این شیوه نامه در خصوص ملک هایی که وضعیت مالکیت آن به دلایل موجه مشخص نشده است مانند واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش یا اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شوند.لذا نگرانی برای ملک هایی که در انحصار وراثت هستند یا به دلیل تعمیرات فاقد شرایط سکونت هستند وجود ندارد و در قانون به این موضوعات پرداخته شده است.

 

*** پیشنیاز اجرای موفق طرح مالیات خانه های خالی

از آنجا که این طرح به شکلی لازم الجرا درآمده باید قبل از اجرا چالش ها و گلوگاه های اجرایی آن شناسایی شود. یکی از نکاتی که در طراحی مکانیسم‌ها و سیاستگذاری‌ها بازارها حائز اهمیت است، شناخت چالش‌های اجرایی برنامه‌های تنظیمی است. در خصوص اعمال مالیات بر خانه‌های خالی نیز مطالعات متعدد، مواردی را شناسایی کرده‌اند که البته در ذیل پایه‌ گسترده‌تر آن یعنی هر گونه ملک خالی و نه صرفاً خانه مسکونی ذکر شده است.

برای اجرای موفق این طرح باید به مسائل اقتصادی و اجتماعی شهر و منطقه دقت فزاینده ای شود تا حق کسی ضایع نگردد. در مالیات‌بندی املاک خالی اینکه وضعیت منطقه از نظر اقتصادی و اجتماعی چگونه است، بر مفید بودن و یا غیرموثر بودن مالیات‌ها در دستیابی به اهداف آن نقش اساسی دارد.

 

*** نگاه سفته بازان به تجارت خانه های خالی

در شهرهای دارای رشد سریع اقتصادی و همچنین رشد بالای جمعیت، احتمال آنکه خانه‌های خالی با مقاصد سفته‌بازی نگهداری شود، زیاد است و در نتیجه علاوه بر سایر ابزارهای پیشینی برای مقابله با سفته‌بازی، مالیات خانه‌خالی نیز برای افزایش هزینه‌های نگهداری آنها مفید خواهد بود. اما در شهرهایی که از منظر اقتصادی از رشد چندانی برخوردار نیستند و جمعیت آن نیز رشد چندانی ندارد، مالیات بر خانه های خالی فاقد بهره وری خواهد بود. در مجموع، نکات فوق نشان می‌دهد که برای طراحی یک بسته سیاستی اثربخش در برخورد با معضل خانه‌های خالی باید مکانیسم‌های اجرایی و قانونی به نحوی تدوین شود که با حداقل اصطکاک در برابر چالش‌های فوق مواجه شوند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.