منابع تولیدی گفتند که کارخانه های فولادی در منطقه توکیو محصولات نیمه آماده را به آسیای جنوب شرقی ارسال کردند، زیرا خریداران آماده پرداخت قیمت های بالایی هستند. در حالی که فروش بیلت ژاپن به جنوب شرقی آسیا بی سابقه نیست، در واقع به طور معمول صورت نمی گرفت. این معمولا در دوره هایی اتفاق می افتد که قیمت داخلی در ژاپن برای تولیدکنندگان بیلت در کشور بسیار کم است.

یک بازرگان در کشور گفت که بازار فولاد در ژاپن تحت تاثیر قیمت قراضه قرار گرفته است. در دسترس بودن قراضه ارزان فولاد سازان را تشویق می کند تا فولاد خام خود را به جای خرید بیلت تولید کنند. کاهش تقاضای داخلی برای بیلت، به نوبه خود فشار بر تولیدکنندگان محصولات نیمه آماده اعمال می کند. منبع دیگری نیز گفت: «بازار قراضه ژاپن در حال حاضر ضعیف است، بنابراین صادرکنندگان در خارج از منطقه توکیو به جنوب شرقی آسیا نگاه می کنند.»

چندین محموله بیلت ژاپنی در پایان ماه ژوئن با قیمت 455-460 دلار در هر تن به آسیای جنوب شرقی انتقال داده شد. معامله گران در شرق آسیا معتقدند: «این رزرو ها شامل مقادیر کوچکی بود و احتمالا آنها توسط شرکت هایی که قصد داشتند موجودی خود را دوباره افزایش دهند، صورت گرفت.»

ژاپن در طی پنج ماه اول سال جاری 31،018 تن بیلت به فیلیپین و 15،246 تن به اندونزی صادر کرده است که نسبت به سال قبل 50،953 تن و 9،636 تن افزایش داشته است. این کشور همچنین در مدت مشابه 4،422 تن به تایلند صادر کرد، در حالیکه در پنج ماه اول سال گذشته 1،175 تن بوده است.

کره جنوبی بزرگترین وارد کننده بیلت ژاپن طی مدت پنج ماه بوده است که 112،128 تن را شامل می شود. این کشور، یکی از نزدیکترین همسایگان ژاپن، سال گذشته 103،964 تن واردات داشت.

***گزینه های ارزان بیلت

تامین کنندگان بیلت در کشورهای CIS پیشنهادات خود را در هفته های اخیر افزایش داده اند؛ پس از آنکه بازار قراضه ترکیه در ماه ژوئن دوباره روند افزایشی به خود گرفت، در حالی که مصر موقتا تعرفه حفاظتی خود را بر واردات محصول نیمه تمام متوقف کرده است.

بیلت CIS با قیمت 465-470 دلار به ازای هر تن CFR ارائه می شود، درحالیکه خریداران در جنوب شرقی آسیا مایل به پرداخت 450 تا 455 دلار به ازای هر تن CFR بودند.

اختاف بین پیشنهادات و معاملات بیلت CIS در آسیای جنوب شرقی باعث شده است که بیلت ژاپنی جایگزین جذاب در منطقه باشد. یک بازرگان در فیلیپین خاطر نشان کرد که تقاضا برای قراضه در آسیای جنوب شرقی همچنان ضعیف است و به این ترتیب خریداران بعید به نظر می رسد چنین قیمت بالایی را پرداخت کنند. خرید در فیلیپین به دلیل فصل بارندگی در حال حاضر کاهش یافته است، در حالیکه تقاضا در اندونزی هم کم است و بودجه دولتی هنوز اعلام نشده است. منابع مالی گفتند که این امر باعث می شود پروژه های زیربنایی که پیش از انتخابات عمومی در ماه آوریل، به تأخیر بیفتند.

ارزیابی صورت گرفته برای واردات بیلت در جنوب شرقی آسیا در تاریخ 9 جلای 460-465 دلار به ازای هر تن بود، که نسبت به روز قبل 3 دلار افزایش یافت.

***بازار کساد قراضه

صادرات بیلت ژاپنی توسط با توجه به قیمت کم قراضه رونق می یابد، که 35 درصد از مواد اولیه تولید فولاد مصرفی در ژاپن را تشکیل می دهد. فولاد سازان ژاپنی 36.5 میلیون تن قراضه در سال 2018 مصرف کرده اند، که 0.7 میلیون تن از سال 2017 بیشتر است. ژاپن در مجموع ظرفیت 104.30 میلیون تنی فولاد خام را در سال دارد.

قیمت قراضه داخلی از ابتدای سال ر روند نزولی قرار گرفته است. توکیو استیل، قیمت خرید خود را به اندازه 500 تا 1000 ین در هر تن کاهش داد.

کارخانه‌ای که قیمت خرید آن به عنوان معیار غیر رسمی در ژاپن محسوب می شود، تنها آخرین قیمت خود را در روز جمعه به اندازه 500 دلار در هر تن کاهش داد.

در حال حاضر مبلغ 26000 ین به ازای هر تن برای قراضه فولاد تاهه خود، 25،500 ین به ازای هر تن به اوکیاما، 25،000 ین به ازای هر تون به تاسیسات کیوشو، 26،000 یورو به تن به اوتسونومییا و 24،000 یورو به ازای هر تن به کارخانه تاکاماتسو پرداخت شد.

Kanto Tetsugen، یک تعاونی کلیدی در ژاپن که بیش از 80 نماینده فروش قراضه در منطقه توکیو دارد، قیمت صادرات خود را در بیشتر سال های اخیر به قیمت های پایین تری رساند. در روز چهارشنبه 10 جولای مبلغ 28،060 ین در هر تن برای 20،000 تن قراضه H2 پرداخت کردند.

به اندازه 907 ین در هر تن در مقایسه با میانگین قیمت 28،967 ین برای هر تن در ماه ژوئن پایین است. شرکت کنندگان بازار که مواد ژاپنی H2 با قیمت در حدود 298 تا 302 دلار در هر تن CFR را برای صادرات بررسی می‌کنند، لازم به ذکر است که هزینه حمل و نقل مواد 35 تا 36 دلار در هر تن است.

منبع: متال بولتن