ارزیابی هفتگی Fastmarket از قیمت چدن وارداتی به آمریکا خلیج مکزیک، 360 دلار در تن CFR بود که نسبت به آخرین ارزیابی با 350-355 دلار در تن روند صعودی داشته است.

یک تامین کننده ی چدن می‌گوید: «آنجا (آمریکا) تقاضای عقب افتادی برای چدن وجود دارد همچنین عرضه مواد از جانب CIS کمتر شده است بنابراین ما در چنین شرایطی نمی‌توانیم قیمت پایین برای این محصول را مخصوصا با در نظر گرفتن افزایش قیمت سنگ آهن بپذیریم.»

گزارش شده است که دو مورد از بزرگترین تامین کنندگان چدن Tulachermet و Metalloinvest دسترسی به این محصول را کاهش داده و برای تامین مواد مورد نیاز خود اقدام کرده اند. تولید کننده ی دیگر روسی Novolipetsk Steel (NLMK) هیچ محصولی برای ماه آگوست عرضه نمی کند.

همزمان شرکت اوکراینی Metinvest با اشاره به تعمیرات در بخش کوره بلند خود، میزان تولید چدن را کاهش داده است. اما فعالان بازار اظهار داشتند که به باور آنها این شرکت از کمبود مواد اولیه رنج می برد. هفته گذشته شنیده شد که چدن فسفر پایین برزیل به قیمت 345 دلار در تن CFR فروخته می شد در حالی که اکنون قیمت تولیدات ماه اکتبر به 360 دلار در تن رسیده است.

یک تامین کننده در برزیل گفت که پیش بینی می شود که در ماه سپتامبر قراضه در ایالات متحده روند صعودی داشته باشد موردی که می تواند چدن را حمایت کند. بسیاری از فعالان بازار تایید کردند که قیمت قابل قبول بازار 360 دلار در تن است. اما تعداد دیگری با اشاره به کاهش دسترسی ایجاد شده در بازار قیمت مناسب را 365-370 دلار در تن CFR می دانستند.

یک بازرگان می‌گوید با وجود آن قبول قیمت 360-370 دلاری برای بسیاری از خریداران آمریکایی مشکل است زیرا چند هفته پیش قیمت ها بسیار ارزان تر بود. گزارش شده است که محموله های متعددی از چدن فسفر پایین توسط مشتری های آمریکایی در اواخر ژوئن و به قیمت 340 دلار در تن CFR خریداری شده است. ارسال این محموله ها برای ماه آگوست برنامه ریزی شده است.

با وجود کاهش دسترسی از سمت CIS، برزیل مواد خود را با عجله و بسیار ارزان می فروشد، این را یک تامین کننده از CIS گفت و افزود: «در حال حاضر سوال بزرگ این است که آنها چه حجمی از مواد دارند و قیمت محصول چقدر است؟»

پیشنهادات اخیر برای چدن فسفر بالا از برزیل در محدوده ی 322-325 دلار در تن فوب بود. این قیمت نزدیک به 345-350 دلار در تن CFR آمریکاست.

منبع: متال بولتن