یک تولید کننده گفت: تمرکز من بر بازار بین الملل است اما در حال حاضر کاملا کساد است.

 

***ورق گرم

چهارشنبه 10 ژوئیه، ارزیابی قیمت Fastmarket برای ورق گرم وارداتی به هوستون در 560-600 دلار در تن CFR (معادل با 28-30 دلار در CWT) باقی ماند. قیمت وارداتی محدوده ی وسیعی داشت و به طور تقریبی در 520-660 دلار در تن قرار گرفت که نشان‌گر پیشنهادات از کشور های متنوع مانند اروپا، مکزیک، کانادا و کره جنوبی می‌شد.

یک بازرگان گزارش داد قیمت حال حاضر همان قیمت پایین این محدوده است که بعد از اعلام دور دوم افزایش قیمت مواد از سوی تولیدکنندگان داخلی بدست آمده است. قیمت‌های پایین می‌تواند برای خریداران جذاب باشد. شاخص روزانه ورق گرم در ایالات متحده در 10 ژویه به 27.35 دلار CWT رسید که افزایش 1.1% را در مقایسه با روز پیش از آن نشان می‌دهد. پایداری اخیر قیمت در محدوده 27 دلار نشان می‌دهد که بازار دور اول افزایش قیمت به میزان 40 دلار در تن یا 2 دلار در CWT را پذیرفته است.

همچنین منابع آگاه اعلام کردند که نسبت به دوهفته پیش زمان تحویل محموله در بعضی از کارخانه‌ها تا 4 یا 5 هفته افزایش پیدا کرده است.

 

***ورق سرد و گالوانیزه

ارزیابی قیمت ورق سرد وارداتی به ایالات متحده در محدوده ی 720-740 دلار در تن CFR قرار گرفت. جز یک محموله که بسیار بالاتر از این محدوده قیمت بود، تقریبا تمام واردات در محدوده 720-740 دلار در تن برای تحویل سپتامبر قرار داشتند. آن موارد شامل ارزیابی‌ها و پیشنهادات از ویتنام یا سایر کشورهای غیرمشخص بودند.

ارزیابی هفتگی Fastmarket از قیمت ورق سرد تولیدی کارخانه های آمریکا در 35 دلار در CWT (700 دلار در تن) قرار داشت که به طور متوسط 4.1% کمتر از محصول مشابه وارداتی بود. قیمت ورق گالوانیزه 0.012-0.015 اینچ G30 بدون تغییر در 960-980 دلار در تن بود که طبق گزارش ها پیشنهادات بسیار کمی برای این محصول وجود داشت. قیمت گزارش شده نمایانگر پیشنهادات از کشورهای مختلف مانند ترکیه، آفریقای جنوبی و امارات متحده عربی می شد که برای تحویل در سپتامبر و اکتبر برنامه‌ریزی می‌شوند.

 

***صفحات فولادی

چهارشنبه ارزیابی صفحات فولادی نیز پایدار بوده و در 760-820 دلار در تن قرار گرفت. عرضه کمی برای این محصول ثبت شد. پیشنهادات وارداتی می‌تواند برای این محصول جذاب باشد اما مشتری‌ها نسبت به بازار داخلی روبه نزول علاقه‌مند هستند.

ارزیابی قیمت صفحات فولادی تولیدی کارخانه‌های آمریکا با درجه کربن در 750 دلار در تن در 5 ژوئیه بود که پایین‌ترین قیمت از فوریه 2018 بوده و به طور متوسط 5.1% پایین‌تر از قیمت محصول مشابه وارداتی است. منبعی در یک مرکز خدماتی در غرب میانه گفت که احتمال افزایش حجم واردات صفحات فولادی بسیار کم است زیرا فروش محدودی برای این محصول وجود دارد. پیشنهادات از کره جنوبی می‌تواند به صورت رقابتی ارائه شود اما کشورهای مختلف د آسیای شرقی به دنبال تکمیل سهمیه خود بر مینای قوانین بخش 232 هستند.

به‌طور معمول در نیمه دوم سال محصولات وارداتی کمتر رقابت پذیر هستند زیرا کشورهایی که شامل موضوع سهمیه‌بندی می‌شوند برای فروش در نیمه اول سال عجله می‌کنند. با در نظر گرفتن تقاضای پایین امسال، مواد خارجی می‌توانند عاملی برای بازار داخلی در نیمه دوم سال باشند؛ این موضوع را یک منبع مطلع در بخش خدمات غرب میانه اعلام کرد.

همچنین منبع دیگری گفت: «تولیدکنندگان داخلی صفحات فولادی هیچ تجارتی ندارند و کسی از آنها خرید نمی‌کند.»

 

***حجم واردات

براساس داده‌های رسمی از وزارت بازرگانی آمریکا، حجم واردات سالیانه ورق گالوانیزه، ورق گرم و سرد کاهش یافته است. همچنین واردات ماهانه روند نزولی داشته گرچه در ماه مه ورق سرد افزایش حجم واردات را تجربه کرد. با وجود تولیدات ارزان در بازار داخلی و دسترسی آسان، هیچ کس علاقه چندانی به محصولات خارجی ندارد.

اما با افزایش قیمت های کنونی که فولادسازان آمریکا داشته اند اگر موفق به فروش شوند، بازار دوباره می تواند برای واردات جذاب شود. پس از اولین دوره افزایش قیمت که به اندازه 40 دلار در تن بود در این هفته کارخانه‌ها برای دور دوم افزایش قیمت به همان میزان آمده می‌شوند.

در کوتاه مدت هنوز مشخص نیست چنین افزایش قیمتی می تواند در بازار تثبیت شود یا نه، اما اگر این اتفاق بیافتد آنگاه مشتری‌های داخلی نیم نگاهی به محصولات خارجی خواهند داشت.

منبع: متال بولتن