به گفته فعالان بازار، قیمت واردات به دنبال روند منفی قیمت جهانی کالاها به ویژه به دلیل نگرانی های مربوط به ویروس ووهان، کاهش یافته است.

شیوع این ویروس ووهان که تقریباً 30،000 مورد و بیش از 500 مورد مرگ و میر گزارش شده است، در حال حاضر منجر به ایجاد یک وحشت در بخش فولاد در چین شده است.

منابع پیش بینی کرده اند که این وضعیت در بخش فولاد چین می تواند تأثیر چشمگیری در صنعت فولاد در سراسر جهان داشته باشد.

علاوه بر روند نزولی بازار جهانی، انعطاف اخیر در بازار فولاد تخت داخلی نشان می دهد که محصولات خارج از کشور برای جذب خریداران در ایالات متحده باید نسبت به قیمت گذاری رقابتی عمل کنند.

با این وجود، منابع همچنین خاطرنشان كردند كه تعداد پیشنهادات خارجی در ماههای اخیر كاهش یافته است، زیرا بسیاری از كارخانه ها در خارج از كشور مشغول بازارهای داخلی خود هستند.

براساس داده های مربوط به بخش اجرائی و انطباق وزارت بازرگانی ایالات متحده، واردات بیشتر محصولات فلزی آمریکا کاهش یافته است.

در مورد فولاد تخت، حجم صفحات و نوار گالوانیزه وارداتی، ورق گرم و ورق سرد به ترتیب 15.1، 26.6 و 23.3 درصد کاهش یافته است. واردات صفحات فولادی 41.3 درصد کاهش یافته است.

یکی از منابع بازرگان میدوست گفت:" البته کارخانه های خارجی همیشه به بازار ایالات متحده علاقه مند هستند." وی افزود:" اما اگر آنها مشغول بازار داخلی خود باشند، کمتر به بازار ایالات متحده علاقه مند می شوند. به همین دلیل ممکن است دلیل آرام بودن واردات باشد. "

براساس یک تحقیق، عواملی از جمله تعرفه بند 232 و پایین آمدن قیمت فولاد آمریکا و همچنین قیمت نامطلوب واردات باعث شده است که انتظار داشته باشیم حجم فولاد تمام شده وارداتی برای بقیه سال 2020 در آمریکا کم باقی بماند.

ایالات متحده در ماه ژانویه 3.07 میلیون تن محصولات فولادی را وارد کرده است که 2.8 درصد نسبت به 3.16 میلیون تن در ژانویه سال 2019 کاهش یافته است. با این حال، این تلفات نشان دهنده کاهش کلی واردات محصولات فولادی نیست، زیرا به دلیل افزایش محموله های شکوفه ، شمش و اسلب است. در سایر محصولات فولادی کربن کاهش می یابد.

واردات بیلت و اسلب خارجی در ماه ژانویه در مقایسه با دسامبر 2019، 679 درصد و نسبت به ژانویه 2019، 67.6 درصد افزایش یافته است.

بیشترین سود حاصل از صادرکنندگان برزیلی است که مشمول سهمیه بند 232 است که شامل محموله های سالانه و سه ماهه فولادی به آمریکا است، با توجه به اینکه صفحات فولادی به سرعت به آمریکا ارسال می شود، زیرا سهمیه سه ماهه دوباره شروع شده است.

اسلب زیاد نیز می تواند تا حدودی به ضعف اخیر در بازار فولاد تخت آمریکا کمک کند، زیرا شرکت با کمبود فوری اسلب روبرو نیستند تا محصولاتی مانند ورق گرم تولید کنند.

علاوه بر این، منابع گفتند که انتظار می رود کاهش قیمت قراضه و تقاضای مصرف کنندگان نهایی به قیمت های داخلی فشار بیاورد.

شاخص روزانه ورق گرم ایالات متحده 29.67 دلار در هر cwt (593.40 دلار در هر تن) محاسبه شد ، که به اندازه 0.3 درصد افزایش یافته است.

آنها گفتند كه كارخانه هاي داخلي در روزهاي اخير تلاش كرده اند محصولات را با قيمت بالاتر از 30 دلار براي هر cwt بفروشند، زيرا خريداران متقاعد شده اند كه قيمت ها محكوم به كاهش در آينده هستند.

به گفته برخی منابع، علاقه خریداران داخلی به محصولات خارجی حتی بیشتر خواهد شد.

یک منبع بازرگانی پس از دیدن اشتهای کم از طرف مشتریان آمریکایی برای کالاهای وارداتی تخت، گفت:" بخش واردات ما در حال تلاش برای بهبودی است."

***ورق گرم

قیمت ورق گرم وارداتی 550-640 دلار در هر تن بوده است، در حالیکه قیمت قبلی آن 600-680 دلار بود.

پیشنهادات در طیف وسیع 550-640 دلار در هر تن بوده است. اما منابع گفتند كه علاقه به محموله ها کم است، زیرا مردم پیش بینی می كردند قیمت های داخلی در این بازه زمانی كمتر شود.

***ورق سرد و گالوانیزه

متال بولتن ورق سرد وارداتی را 700-750 دلار در هر تن ارزیابی کرد، در حالیکه قیمت قبلی آن 720-770 دلار بوده است.

ورق سرد وارداتی از کشورهایی نظیر ویتنام و استرالیا ارائه می شود.

به گفته منابع گفته می شود پیشنهادات ویتنام نسبت به آنچه که قبلاً ارائه شده بود بسیار پایین است و برخی از آنها در مورد اینکه آیا این سقوط نتیجه ویروس ووهان است سؤال کردند.

این بیماری همه گیر چین را مجبور کرده است که حدود 50 درصد از مصرف جهانی را شامل می شود، برای جلوگیری از شیوع ویروس چندین شهر را قفل کند.

یکی از منابع تجاری معاملاتی گفت، از آنجا که احتمالاً کوره های انفجاری در چین در حال حاضر به کار خود ادامه می دهند، کاهش قابل توجه تقاضا می تواند به معنای انبار محصولات فولادی نیمه تمام در چین باشد.

تاجری توضیح داد اگر این محصولات به کشوری مانند ویتنام ختم شوند، فشار بیشتری به بازار ویتنام وارد می شود و در نتیجه قیمت فولاد در آنجا کاهش می یابد.

در همین زمان، متال بولتن قیمت ورق گالوانیزه را 840-980 دلار در هر تن ارزیابی کرد، در حالیکه قیمت قبلی آن 960-1،060 دلار بوده است.

افت قیمت محصولات تخت پس از آن صورت گرفت که منابع دریافتند که قیمت محصولات ویتنامی ضرر بزرگی را متحمل شده است.

 

***صفحات فولادی

ارزیابی صورت گرفته برای صفحات فولادی وارداتی 600-640 دلار در هر تن بود، در حالیکه قیمت قبلی آن 680-690 دلار در هر تن بوده است.

قیمت ها پس از کاهش قیمت کره جنوبی برای مطابقت با قیمت صفحات داخلی، کاهش یافته است.

همچنین ارزیابی صورت گرفته برای صفحات فولادی با درجه کربن، 32 دلار به ازای هر cwt بود، که نسبت به قیمت قبلی ثابت بوده است.

یک منبع داخلی گفت:" فعالیت در خارج از کره جنوبی وجود دارد. وقتی می گویم فعالیت، این بیشتر به پیشنهادات و نقل قول ها شبیه است. واردات به طور کامل برای صفحات کم نشده است."

منبع: متال بولتن