ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق سرد آمریکا 38.50 دلار در هر cwt (770 دلار در هر تن) بوده است. این قیمت به اندازه 0.6 درصد نسبت به قیمت قبلی و به اندازه 2.5 درصد نسبت به اواسط ژانویه کاهش یافته است.

قیمت هفتگی ورق گالوانیزه آمریکا به 39 دلار در هر cwt (780 دلار در هر تن) رسید، که به اندازه 0.6 درصد نسبت به قیمت قبلی و 1.3 درصد نسبت به اواسط ژانویهکاهش یافته است.

زمان تویل کالای ورق سرد بین 5 تا 10 هفته بود، اما بیشتر کارخانه ها در عرض 5 هفته کالاها را تحویل می دادند.

اما زمان تحویل ورق گالوانیزه بین پنج تا 13 هفته بود و بیشترین میزان آنها در محدوده شش تا هشت هفته بود.

***شایعات بازار

بلافاصله مشخص نبود که چرا برخی از کارخانجات در دسترس بسیاری بودند، در حالی که برخی دیگر در اوایل رزرو شدند. منابع گفتند كه خروجی های اخیر - برنامه ريزي شده يا غيرقانوني - منجر به افزايش زمان تحویل در برخي از توليدكنندگان شده است.

قیمت ها، مانند زمان تحویل کالاها، در طیف گسترده ای گزارش شده است.

متال بولتن ورق سرد را تقریباً در محدوده 33.50-42.50 دلار به ازای هر Cwt قرار داد، که این محدوده 9 دلار گسترش یافته است.  

اختلاف قیمت به این بزرگی در گذشته بیشتر به دلیل تفاوت قیمت بین ورق گرم و سرد بوده است.

این اختلاف ناشی از کارخانجات خاصی است که همچنان به فروش نقدی در 40 دلار و یا حتی بالاتر از 40 دلار در هر cwt ادامه دادند. خریداران گفتند که قیمت کمتر از 37 دلار نیز در دسترس بود.

متال بولتن ورق گالوانیزه را در محدوده 37.50-41.50 دلار به ازای هر cwt دریافت کرد – که به اندازه 4 دلار این بازه بزرگ شده است.

اختلاف گسترده در قیمت های گزارش شده و کاهش متوسط ​​ورق سرد و روکش دار، به طور گسترده با روند بازار ورق گرم مطابقت دارد، جایی که برخی از کارخانه ها سعی در نگه داشتن قیمت ها با قیمت تقریبی 30 دلار در هر cwt و یا حتی 20 دلار را دارند.

شاخص ورق گرم فولادی آمریکا 29.71 دلار در هر cwt بوده است، که تقریبا نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است، اما نسبت به قیمت مه سال گذشته 1.2 دلار کاهش یافته است.

علاوه بر اختلاف گسترده قیمت ها، یکی دیگر از ویژگی های بازار فعلی زمان تحویل کالاها است: زمان تحویل ورق گرم در برخی از کارخانه ها بیشتر از ورق سرد و گالوانیزه بود، چیزی که با توجه به نیاز برای تولید غیرعادی است.

به عنوان مثال، در یک کارخانه تولید فولاد زمان تحویل ورق گرم تقریباً چهار تا پنج هفته بود - که تقریباً برابر با برخی از موارد ورق سرد و گالوانیزه بوده است.

زمان تحویل ورق گرم در برخی از تجهیزات تقریباً هشت هفته بود. موارد مربوط به محصولات ورق سرد و گالوانیزه در بعضی موارد فقط تا اواسط ماه مارس یا تقریباً سه هفته بود.

منابع بازار دلایل متعددی در مورد زمان تحویل ورق گرم ارائه دادند. برخی گفتند که با فعالیت خط لوله تقاضا برای محصولات ورق گرم را افزایش داده است. با این وجود برخی دیگر اظهار داشتند که تقاضا برای محصولات پایین دست ممکن است ناامید کننده باشد.

در هر صورت، خریداران به طور کلی مردد بودند که بازار را ریسک دار در نظر بگیرند.

***نقل قول های هفته

یک منبع مرکز خدمات میدوست گفت:" این همان چالش قدیمی است. شما نمی توانید قیمت را بر روی غلتک نگه دارید و امیدوار باشید که مردم راحت باشند که فولاد را از شما خریداری کنند."

یک منبع گفت که امیدوار است که کارخانه ها اجازه دهند کالاهای ارزان قیمت از طریق سیستم پر شوند.

منبع: متال بولتن