نخست وزیر ایتالیا، جوزپه كنته، فرمان بستن ایتالیا را امضا كرد. در حالی كه هیچ اقدامات صریح برای محدود كردن یا متوقف كردن تولید فولاد وجود نداشت، برخی از کارخانه ها تصمیم به تعطیل كردند.

این فرمان با هدف محدود کردن شیوع ویروس کرونا بوده و از 12 مارس تا 25 مارس 2020 اجرا خواهد شد.

تولید کننده تیرآهن در ایتالیا، Duferdofin-Nucor، فعالیت در کارخانه را به دلیل شیوع کرونا ویروس در منطقه متوقف کرد، این یک اقدام پیشگیرانه است که به منظور محافظت بیشتر از امنیت همکاران و کارگران در همه مناطق و دفاتر اتخاذ شده است. این کارخانه ظرفیت 800000 تن در سال را دارد.

گزارش شده است که کارخانه Tenaris Dalmina نیز تولید را متوقف کرده است. این شرکت تا زمان انتشار به درخواستی برای اظهار نظر پاسخ نداده بود. این کارخانه ظرفیت 650،000 تنی لوله را دارد.

پیش از این، در 11 مارس، دو تولید کننده بزرگ مقاطع طویل در برشیا، آلفا آکیائی و فریرا والسالابیا، تولید را متوقف کردند.

***نگرانی در مورد توقف ها

AFV Beltrame ، تولیدکننده میله فولادی تأیید کرد که روند اجرای فرایندهای تولید خود را ادامه می دهد. یک منبع نزدیک به این شرکت گفت:" کارگران مستقر در دفتر اکنون مشغول به کار هستند، تولید هنوز هم ادامه دارد، اگرچه نرخ تولید کاهش یافته است."

گروه پیتینی، یکی از بزرگترین تولید کنندگان مقاطع طویل در ایتالیا، گفت که هم اکنون همه کارخانه های آن با سرعت عادی کار می کنند، اما رویکرد به اصطلاح "دفتر هوشمند" برای همه کارمندان دفاتر اعمال شده است. یک منبع نزدیک به این شرکت گفت: "هم اکنون همه کارگران مستقر در دفتر ما از راه دور کار می کنند."

در این میان، مشکلات حمل و نقل همچنان یک نگرانی باقی مانده است، زیرا احتمالاً مسائل لجستیک رو به افزایش است و بر تولید تأثیر می گذارد. یکی از تولید کنندگان گفت:" تدارکات به شدت آسیب دیده است." وی گفت:" ما امروز تولید می کنیم، اما فردا یا در مدت زمان دو روز، ممکن است مواد اولیه کمتری داشته باشیم. غیرقابل پیش بینی است. "

با وجود این، هنگام حمل و نقل مواد توسط راه آهن یا از طریق دریا، هیچ مشکلی در مورد لجستیک شنیده نشده است. مشکلات لجستیکی که تاکنون ذکر شده است بیشتر روی حمل و نقل مواد فلزی تخت از طریق جاده تأثیر گذاشته است.

تردید دیگر این بود که تغییرات احتمالی آینده در مقررات دولت ایتالیا در مورد اقدامات قرنطینه منجر به کاهش فعالیت بازار شده است.

تولید کننده میلگرد ایتالیایی، فرالپی گفت:" وضعیت بسیار متغیر است و هر شرکتی روز به روز تصمیمات جدیدی می گیرد."

منابع بازار گفتند كه حجم جمع آوری قراضه به دلیل اقدامات ایتالیا به طرز چشمگیری كاهش یافته است، بنابراین كارخانه ها به زودی ممکن است نسبت به دسترسی به مواد اولیه با مشکل روبرو شوند.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای میلگرد داخلی اروپای جنوبی 435-450 یورو (492-509 دلار) در هر تن بود، که به اندازه 5 یورو در هر تن کاهش یافته است.

همچنین ارزیابی صورت گرفته برای مفتول فولادی داخلی در جنوب اروپا 450-470 یورو در هر تن بود، که 5 یورو در هر تن کاهش یافته است.

***تولید فولاد تخت بی تأثیر مانده است

در همین حال، منابع تولیدی گفتند که در این بین، تمام تولید کنندگان فولاد تخت در ایتالیا به صورت عادی به کار خود ادامه دادند، گرچه مشکلات تدارکات در حال افزایش بود.

برخی از خریداران ورق ایتالیایی در آلمان و اتریش از تاخیر و اختلال در تأثیر سفارشات وارد شده توسط کامیون شکایت دارند. به گفته منابع بازار این مشکلات ناشی از نبود رانندگان کامیون و مراحل پیچیده در گذرگاه های مرزی است.

این منابع معتقد بودند که اگر مشکلات مربوط به لجستیک افزایش یابد، ممکن است منجر به اختلال در تولید شود.

شاخص روزانه ورق گرم داخلی دراروپا شمالی 482.50 یورو در هر تن بود، که به اندازه 1.50 یورو در هر تن افزایش یافته است.

قیمت "کارآمد" شنیده شده 475-490 یورو در هر تن ارزیابی شد.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی جنوب اروپا 435-450 یورو در هر تن بود، در حالی که هفته گذشته قیمت آن 440-450 یورو بوده است.

برخی از منابع بازار همچنین معتقد بودند که پایین بودن دسترسی به ورق ایتالیایی در شمال اروپا، به دلیل مسائل لجستیک و ریسک بیشتر مربوط به سفارش مواد جدید، می تواند از قیمت های داخلی در شمال اروپا حمایت کند.

منبع: متال بولتن