با توجه به تقاضای محدود از جانب کاربران نهایی، ذخایر کافی موجود توسط خریداران و روند نامشخص قیمت، فعالیت خرید ثابت بوده است. معامله گران اروپایی می‌گویند: «بازار آهسته است، زیرا خریداران عمدتا مواد را به اندازه کافی در اختیار دارند و هیچ شفافیتی در مورد چگونگی تغییر قیمت‌ها وجود ندارد. و به طور کلی تقاضای کم میان کاربران نهایی، مشکل اصلی صنعت فولاد اروپاست.»

***قیمت داخلی

ارزیابی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی در شمال اروپا 480-495 یورو (542-558 دلار) برای هر تن ایکس بود، در حالیکه هفته گذشته قیمت آن 485 تا 495 یورو بود. همچنین ارزيابي هفتگي براي ورق گرم داخلي در جنوب اروپا 470-485 یورو در هر تن ایکس بود، در حالیکه هفته گذشته 470 تا 490 یورو بوده است.

با توجه به منابع بازار، تقاضا برای ورق گرم در اروپا همچنان آهسته است و بعید است که به طور قابل توجهی تغییر کند. علاوه بر این، در اوایل ماه جولای تا اوت، فعالیت بازار به تدریج کاهش خواهد یافت. با توجه به منابع بازار، کاربران نهایی برای قرارداد های بلندمدت با فولاد سازان اروپایی مذاکره می کنند و به احتمال زیاد قیمت ها کاهش می یابد و فشار منفی روی قیمت‌ها تاثیر می گذارد.

تولید کننده ای در شمال اروپا گفت: «تولید کنندگان خودرو و سایر خریداران بزرگ در تلاش برای دستیابی به کاهش حداقل 40-60 دلار در هر تن در قراردادهای نیمه دوم سال هستند، اما کارخانه ها امیدوارند که کاهش قیمت به دلیل افزایش هزینه مواد خام، کمتر باشد.»

گرچه قیمت‌ها بعید به نظر می رسد بهبود یابد، اما قیمت ورق گرم داخلی توسط کاهش عرضه پشتیبانی می‌شود. تقاضای کم باعث کاهش قیمت داخلی در منطقه در اوایل سال جاری شد، که منجر شد ArcelorMittal دو دوره کاهش تولید را برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا آغاز کند.

در اواخر ماه مه، فولاد سازی گفت که قصد کاهش تولید اولیه فولاد را از تاسیسات دانکرک، فرانسه، و آلمان دارد. این به دنبال تصمیم فولاد ساز در اوایل ماه مه برای کاهش تولید در تجهیزات تولید فولاد در لهستان، اسپانیا و تنظیم حمل و نقل از ایتالیا بود، که موقتا تولید به میزان 3 میلیون تن در سال کاهش یافت. علاوه بر این، آمریکایی‌ها قصد داردند تا کوره انفجاری No2 را در عملیات فولادسازی خود در کوشیتس، اسلواکی، با اشاره به افزایش واردات به منطقه و هزینه‌های بیشتر مواد خام متوقف کنند.

***قیمت واردات

ارزیابی هفتگی برای ورق گرم وارداتی در جنوب اروپا 460-470 یورو در هر تن ایکس بود، در حالیکه هفته گذشته قیمت آن 470 تا 480 یورو بوده است. یک کارخانه ترکیه مواد اولیه را برای ایتالیا به مبلغ 460 یورو در هر تن برآورد کرده است، در حالی که سایر شرکت های فولاد سازی ترکیه مایل نبود پیشنهادات خود را کاهش دهند، زیرا تولید به دلیل مشکلات فنی در یک کارخانه کاهش یافت.

پیشنهادات ورق گرم از هند و آسیا با قیمت 470-485 یورو به ازای هر تن CFR گزارش شده است. ارزیابی هفتگی برای ورق گرم وارداتی به شمال اروپا 470-485 یورو در هر تن سی اف آر بود، در حالیکه هفته گذشته میزان آن 490 تا 500 یورو بوده است. تقاضا برای مواد وارداتی به دلیل موجوی بالای اروپایی ها، هزینه های اضافی حمل و نقل که اکثر واردات را غیر رقابتی ارائه می داد و عدم اطمینان در مورد اقدامات حفاظتی اتحادیه اروپا، کم بود.

فولاد سازان اروپایی از سیاست گذاران منطقه درخواست کرده اند تا اقدام فوری برای تقویت اقدامات حفاظتی برای صنعت فولاد انجام دهند. مکانیسم اقدام حفاظتی فعلی میزان تعرفه را برای هر نوع محصول 5 درصد افزایش می یابد. اولین سهمیه در 1 جولای 2019 - پایان دوره سه ماهه اول – صورت گرفت. فولاد سازان اروپایی خواستار اجرای سهمیه ی خاص سه ماهه کشور برای واردات کالاهای ورق گرم شدند. کمیسیون اروپا (EC) هنگام اعمال اقدامات حفاظتی در ماه فوریه تنها سهمیه جهانی را به این دسته اعطا کرد و بدون هیچ گونه تخصیص به این کشور، اشاره کرد که تقریبا 60 درصد از واردات قبلا تحت پوشش اقدامات ضد دامپینگ بوده است. منابع بازار ادعا می کنند که خیلی زود است که تصمیم بگیریم که EC چه چیزی را تصویب می کند، اما بیشتر احتمال دارد که بخش ورق گرم را هدف قرار دهد، که می تواند منجر به کاهش حجم واردات شود.

قیمت صادرات

تولید فولاد اروپا به دلیل کاهش تقاضای داخلی به شدت به فروش صادرات متکی است. گزارش شده است که یکی از کارخانه های آلمانی، ورق گرم را به ترکیه با قیمت 510 دلار به ازای هر تن CFR ارائه می دهد.

منبع: متال بولتن