هیچ تعرفه اضافی و یا سایر اقدامات بعد از پایان تحقیقات اعمال نخواهد شد. این بررسی ها در آوریل 2018 آغاز شد و واردات تمام محصولات فولادی اعم از تخت، طویل، ضدزنگ و لوله را در نظر گرفت.

این تحقیقات پس از آنکه ایالات متحده تعرفه های واردات را با توجه به بخش 232 اعلام کرد، آغاز شده است. و ترکیه از تبدیل شدن به یک بازار آزاد برای موادی که دیگر جایی در بازار ایالات متحده نداشت، واهمه داشت.

 

*** فشار روی بازار ترکیه با دو برابر کردن تعرفه ها

ایالات متحده در ماه مارس 2018، 25 درصد تعرفه برای واردات محصولات فولادی در نظر گرفت، اما در ماه اوت تعرفه ها در ترکیه را دو برابر کرد.

وزارت بازرگانی ترکیه در روزنامه رسمی اعلام کرد که حجم واردات محصولات تحت بررسی در طول این دوره افزایش نمی یابد و واردات هیچ گونه آسیبی به تولیدات داخلی نخواهد زد.

این تحقیقات قرار بود تا 9 ماه دیگر ادامه یابد. اما این چهار ماه تمدید شد و خاتمه آن در روز 7 مه اعلام شد. وزارت اطلاعات جزئیات بیشتر آن را منتشر نکرده است. بازار داخلي ترکيه پس از دو برابر شدن تعرفه ايالات متحده در تنگنا به سر می برد و روابط تجاري بين کشور ها نيز تغيير کرده است.

بر اساس آمار موسسه آمار ترکیه (TUIK)، ترکیه 1،460،106 تن فولاد تخت را در ماه ژانویه-مارس 2019 وارد کرده است، که 22.11 درصد کمتر از واردات سال 2018 بوده است.

 

منبع: متال بولتن