20
چهارشنبه, فوریه

افت بهای بیلت و میلگرد در چین نگران کننده است

چین
تایپوگرافی

بازار فولاد داخلی چین معاملات کابوس واری را امروز پشت سر گذارد و بهای بیلت تانگشان ۱۳۰ یوان تنها طی یک روز افت داشت و بدبینی ها به آینده بازار را افزایش داد. تقاضا به شدت کاهش یافت و خریداران دست از انجام معامله ی جدید کشیدند. فروشندگان تحت چنین شرایطی مجبور به کاهش بیشتر قیمت ها شدند.

بهای میلگرد در ۲۵ شهر مهم چین نسبت به دوشنبه به طور میانگین ۶۷ یوان کاهش یافت و به ۴۳۸۰ یوان/تن رسید. قیمت در بازار فیوچرز شانگهای نیز شرایط مناسبی نداشت و بر ترس بازار افزود. نکته دیگر تضعیف بازار، تولید بالای فولادسازان چینی است. سطح تولید علیرغم شروع محدودیت های زمستانی و افت تقاضا تغییر چندانی نکرده و عرضه همچنان بالاست. از سوی دیگر، تا فصل خریدهای انباری پیش از جشن سال نو هنوز نزدیک به دو ماه باقیست و انتظار افزایش تقاضا در این بین چندان متصور نیست. از این رو، انتظار می رود در کوتاه مدت روند کاهشی قیمت فولاد در چین ادامه داشته باشد.

بهای ورق گرم نیز امروز به طور میانگین ۲۲ یوان نسبت به دیروز کاهش داشت و به ۳۸۹۶ یوان/تن رسید. تقاضا برای صنایع لوازم خانگی و خودرو به شدت تضعیف شده و تجار اعتماد کافی به آینده بازار ندارند. از این رو انتظار می رود ورق گرم نیز در کوتاه مدت با افت تقاضا و قیمت همراه شود. در بخش مواد اولیه نیز امروز بهای سنگ آهن افت ۵ تا ۱۰ یوان را در بازار فیزیکی تجربه نمود و به حوالی ۵۸۵ تا ۵۹۰ یوان/تن رسید. اگرچه، تقاضای فولادسازان برای خرید کم نشده و این افت بیشتر تحت تاثیر کاهش قیمت فولاد رقم خورد. احتمال می رود اصلاح قیمت سنگ آهن مقطعی باشد.

محدودیت های اعمال شده در فصل زمستان امسال شدت سال قبل را ندارند و بر اساس برآوردها تنها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از ظرفیت تولید خواهند کاست. نرخ بهره برداری از کوره بلندهای ۱۶۳ فولادساز چین در هفته گذشته ۸۵.۱۸ درصد برآورد شده که رشد ۶.۳۷ درصدی را نشان می دهد. از سوی دیگر، کوره بلندهای تانگشان با نرخ ۷۸.۹۲ درصد فعالیت می کنند که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش را ثبت نموده است. احتمال می رود روند توقف کوره بلندها در فولادسازی ها طی این هفته سرعت بیشتری به خود بگیرد.

اما کاهش تقاضا در معاملات این روزهای بازار مشهود است. میزان معاملات تجار از روزانه ۲۰۰ هزار تن به تنها ۱۶۶ هزار تن کاهش یافته است. میزان موجودی انبارهای محصولات ساختمانی تجار در هفته گذشته به ۴.۱۲ میلیون تن رسید که ۳.۸ درصد افت را نسبت به یک هفته قبل تر نشان می دهد. اما در همین زمان، موجودی انبارهای فولاد سازان با رشد ۴.۳ درصدی عدد ۴.۳۸۶ میلیون تن را ثبت نموده است. ترکیب این دو پدیده علاقه تجار به پایین آوردن قیمت برای فروش و بی علاقگی آنها به خرید در شرایط فعلی را نشان می دهد.

قیمت فعلی بیلت چین ۳۴۵۰ یوان می باشد که در بازار صادراتی معادل با ۴۹۰ دلار/تن فوب می باشد. با توجه به هزینه حمل پایین چین نسبت به بازار جنوب شرق آسیا، قیمتهای فعلی می تواند رقیب تامین کنندگان بیلت در سی آی اس شده و فشار بر آنها را برای کاهش بیشتر قیمت افزایش دهد. امروز البته مقامات چینی از طرحی برای کاهش مالیات ها از جمله مالیات بر ارزش افزوده سخن گفتند که ممکن است در صورت اجرا محرک بازار شود. اما آنطور که فعلا از شواهد پیداست، روند نزولی احتمال در این هفته ادامه خواهد یافت.

 

فولاد نیوز