***بازار داخلی ورق گرم در چین

شرق چین (شانگهای): 3،850-3،870 یوان (559-562 دلار) در هر تن، افزایش 10 یوانی برای هر تن

شمال چین (تیانجین): 3،850-3،860 یوان برای هر تن، افزایش 20 یوانی برای هر تن

قیمت‌ها تحت تاثیر تغییر در بازار آتی قرار گرفته است، پس از آن‌که دفتر ملی آمار اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در نیمه اول سال جاری 6.3 درصد رشد داشته است. این در راستای اهداف دولت چین است، همان‌طور که آن را «در محدوده معقول» قرار می‌دهد.

فعالیت بازرگانی در شانگهای به هنگام صبح خوب بود، زمانی که قیمت‌ها در محدوده 3،850-3،860 یوان برای هر تن بود. اما هنگامی که فروشندگان بعد از ظهر قیمت‌ها را به حدود 3870 یوان برای هر تن افزایش دادند، خرید کاهش یافت.

بسیاری از معامله گران در شانگهای، محموله‌هایی را که از کارخانه‌ها با قیمت پایین تامین شده بود، فروختند.

بازرگانان فعال در بازار انتظار دارند که قیمت‌ها در مدت کوتاهی با ثبات یا افزایش یابد، با توجه به این‌که چند تولید کننده ورق گرم در Tangshan - مرکز فولاد سازی چین - تعلیق تولید داشته اند که باعث کاهش عرضه ورق گرم خواهد شد.

این که آیا عرضه ورق گرم کاهش می یابد یا خیر، نامشخص است، چرا که محدودیت‌های دولت برای چندین اپراتور کوره‌های انفجاری دقیق نیست و خروجی ورق گرم آنها می‌تواند در نتیجه افزایش یابد.

***بازار صادرات ورق گرم چینی

شاخص ورق گرم چینی: 507.5 دلار به ازای هر تن، افزایش 0.52 دلاری در هر تن

یک منبع در شرق چین اعلام کرد که در ماه گذشته قیمت ورق گرم را با حداقل 510 دلار در هر تن فوب به فروش رساند. این در حال حاضر پایین‌ترین قیمت قابل قبول است.

فعالیت تجاری در بخش صادرات در نیمه دوم هفته گذشته نزولی بوده است، اما کارخانه ها از کاهش قیمت خود با توجه به کاهش عرضه به دلیل محدودیت تولید در تانگشان برای بهبود کیفیت هوا، خودداری کرده‌اند.

با توجه به منابع، چندین خریدار خارجی معامله کردند. کسانی که پیشنهادات خود را ارائه می‌دهند، تقاضای قیمت آنها در حدود 500 دلار برای هر تن فوب بود.

شایعات بازار

یک بازرگان گفت: «من اعتقاد دارم که اکثر شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند که ظرف چند هفته آینده عرضه بیشتر شود، اگرچه تشخیص آن سخت است، با توجه به اینکه محدودیت برای برخی از کارخانجات کاهش یافته است، در حالی که برخی نیز دستور دادند تولید خود را متوقف کنند.»

بورس شانگهای

معامله برای ورق گرم در روز دوشنبه با قیمت 3898 یوان در هر تن صورت گرفت، که به اندازه 61 یوان در هر تن افزایش یافته است.

منبع: متال بولتن