اسلب ایران با قیمت 3،200 یوان (462 دلار) در هر تن به چین فروخته شده، که معادل 408.73 دلار در هر تن CFR است. بیش از 100 هزار تن بیلت از کارخانه‌های بزرگ ایرانی مانند هرمزگان (شرکت تابعه فولاد مبارکه) و فولاد خوزستان رزرو شده. یکی از معامله گران می‌گوید:" معاملات براساس مبادله الکترود از چین در برابر تحویل اسلب است."

یکی دیگر از معامله گران نیز مدعی است: "هر چند الکترود مبادله می‌شود، اما بعضا پرداخت مستقیم نیز صورت می‌گیرد."

هویت خریداران ناشناخته است، چرا که خانه‌های تجاری چینی از جانب آنها در حال انجام معاملات هستند. اسلب‌های درجه پایین برزیل نیز به قیمت حدود 3 هزار یوان در هر تن ارائه شده است، که معادل 383.32 دلار به ازای هر تن CFR است.

***ظرفیت جدید ورق گرم برای جلوگیری از محدودیت کوره‌های انفجاری

انتظار می‌رود چین ظرفیت سالانه 31.05 میلیون تنی ورق گرم را در 13 محل تولید در سال 2019 و 2020 اضافه کند، اما این کشور ظرفیت کوره انفجاری (BF) کافی برای بالا نگه داشتن ظرفیت ورق گرم را ندارد. کاهش تولید فولاد چین، باعث کاهش میزان عملکرد کوره‌های انفجاری و کارخانه‌های تولید آهک شده، چون شرکت‌های فولادسازی به خاطر مسائل زیست محیطی به تولید انبوه با استفاده از کوره‌های الکتریکی (EAF) روی آورده‌اند.

این موضوع به معنای آن است که ظرفیت با توجه به ماشین‌های نورد که انتظار می‌رود در آینده نزدیک راه‌اندازی شود، افزایش نیافته استتولیدکنندگان ورق گرم با استفاده از اسلب وارداتی برای تولید فولاد تخت ممکن است یک حاشیه سود بیش از 200 یوانی در هر تن بیشتر از تولید کنندگان کوره‌های انفجاری داشته باشند، که احتمالا در شرایط فعلی قیمت بالای سنگ آهن، حاشیه سود بسیار نازکی خواهند داشت.

قیمت ورق گرم در منطقه در روند نزولی قرار دارد و ارزیابی صورت گرفته برای قیمت داخلی ورق گرم چین در روز 17 ژوئن به 3750-3،780 یوان برای هر تن کاهش یافت. قیمت مواد صادراتی نیز این روند را دنبال کرده و در روز 17 ژوئن شاخص ورق گرم 484.33 دلار در هر تن بود، در حالی که در 19 مارس 538.25 دلار در هر تن بوده است.

معامله گران مستقر در Hangzhou می‌گویند در کنار ورق گرم، بیشترین ورودی اسلب به ورق‌های فولادی افزوده می شود که سبب افزایش سود تولیدکنندگان خواهد شد.

معامله گران نیز مدعی هستند: "تولیدکنندگان اسلب وارداتی احتمالا به دنبال حاشیه سود بیشتری خواهند بود، زیرا قیمت سنگ آهن و قراضه افزایش می‌یابد، در حالی که هزینه‌های اسلب بسیار پایین‌تر است."

***تولیدکنندگان ایرانی تقاضای ضعیفی برای اسلب در بازارهای سنتی دارند

فروش اسلب به چین گزینه خوبی برای تولیدکنندگان ایرانی است، با توجه به این که این تولیدکنندگان با تقاضای کمی از بازارهای سنتی خود مانند جنوب شرقی آسیا، اروپا و شمال آفریقا با توجه به تحریم های تجاری بر ایران مواجه هستند.

در سال گذشته ایران (از 21 مارس 2018 تا 20 مارس 2019) سالانه 1.58 میلیون تن اسلب صادر شده که نسبت به سال گذشته 44 درصد کاهش یافته است.

در چنین شرایط تجاری به شدت از قیمت اسلب ایرانی کاسته شده و این اسلب هم‌اکنون ارزان‌ترین در جهان است. ارزیابی صورت گرفته برای صادرات اسلب در ایران 380 دلار در هر تن فوب بود، در حالی که در ژوئن 2018، 506.25 دلار بوده. همچنین ارزیابی برای بیلت کشورهای CIS در ماه ژوئن 440 دلار به ازای هر تن فوب بود.

معامله‌گران تایوانی می‌گویند بازار ضعیف فولاد تخت در آسیا هیچ نشانه‌ای از افزایش تقاضا نداشت، زیرا تولیدکنندگان شرق آسیا تمایل دارند اسلب را در صورت کاهش ناگهانی قیمت رزرو کنندفعالیت تجاری در بازار واردات کلیدی اندونزی نیز کم بوده و فعالیت تجاری در این هفته فقط پس از پایان تعطیلات عید فطر آغاز می‌شود.

ارزيابي صورت گرفته براي اسلب در جنوب شرقی و شرق آسيا در روز دوشنبه 10 ژوئن 450-460 دلار به ازاي هر تن CFR بود، که به اندازه 5 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

منبع: متال بولتن