Tsingshanو Baosteel در ماه جولای کاهش 450 یوانی برای فرو کروم با کربن بالا را اعلام کردند، با توجه به این که آخرین قیمت مناقصه 6296 و 6300 یوان برای هر تن بود. در همان روز، Tisco قیمت مناقصه فرو کروم با کربن بالا را 6050 یوان برای هر تن اعلام کرد، که 500 یوان برای هر تن کمتر از قیمت قبلی است.

شرایط قیمت مناقصه ها به صورت نقدی، از جمله تحویل، به ازای 50 درصد مواد کروم پرداخت می‌شود. پس از آخرین اصلاحیه، تفاوت قیمت بین Tisco و Baosteel از 200 یوان به 250 یوان برای هر تن افزایش یافت. قیمت مناقصه در Ticso و Baosteel به ترتیب 6550 و 6650 یوان برای هر تن بود.

این دور از اعلام قیمت فرو کروم کمی با تاخیر اعلام شد، زیرا شرکت‌های فولاد ضدزنگ چینی معمولا قیمت مناقصه خود را در پایان ماه منتشر می‌کنند. بسیاری از شرکت‌کنندگان در بازار اصلی انتظار داشتند که در هفته گذشته منتشر شود، اما پس از آن که سه شرکت بزرگ فولاد ضدزنگ چین نتوانستند قیمت‌ها را اعلام کنند، نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد اینکه آیا تعدیل غیرمنتظره‌ای وجود دارد، به‌وجود آمد.

پیش از این، شرکت‌کنندگان در بازار انتظار داشتند قیمت مناقصه فرو کروم 200 تا 300 یوان برای هر تن کاهش یابد. عرضه فراوان و محدودیت ذخیره سازی، دلیل عدم انتشار قیمت‌های ماه جولای در هفته گذشته بود.

با توجه به منابع بازار، کاهش بیش از حد انتظار قیمت فروکروم در ماه جولای یک نتیجه ناگزیر از عرضه بیش از حد در بازار داخلی بود. یکی از شرکت کنندگان در بازار چینی گفت: «فرو کروم در بازار داخلی بیش از حد عرضه شده است. با وجود کاهش شدید قیمت در ماه ژوئن، تولید در بازار داخلی در ماه گذشته نسبتا بالا بود. بدتر از آن، در دو ماه گذشته حجم زیادی از این کالا به چین آمده است.»

همچنین منابع آگاه در خاورمیانه گزارش دادند که تولید فروکروم چینی با کربن بالا در ماه ژوئن حدود 500 هزار تن بوده. در همین حال، واردات فروکروم چینی با کربن بالا (که حاوی بیش از 4 درصد کربن است) در ماه می به میزان 302.800 تن بود، که به میزان 4.15 درصد از 315.801 تن کاهش یافته است.

یک سهامدار چینی در این رابطه می‌گوید: «حجم واردات فرو کروم در ماه مه بسیار زیاد است. عرضه با توجه به قیمت فرو کروم در چین، در کل بیش از تقاضای واقعی برآورد می‌شود.»

 

***ارزیابی قیمت ها

آخرین ارزیابی صورت گرفته برای فرو کروم داخلی چینی 6400-6600 یوان در هر تن بود، که به اندازه 100 یوان در هر تن کاهش یافته. قیمت ها نیز 3 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.

در همین حال، شاخص کروم، 0.74 دلار به ازای هر پوند بوده، که نسبت به هفته گذشته ثابت است. کاهش شدید قیمت های ماه جولای منافع برخی از تولیدکنندگان، به خصوص آنهایی که در جنوب چین هزینه تولید نسبتا بالایی دارند، کاهش می‌دهد. با این حال، انتظار می‌رود حجم کل تولید در ماه جولای در سطح مشابه ماه ژوئن باشد، زیرا برخی از ظرفیت‌های جدید در ماه‌های گذشته به‌صورت آنلاین به وجود آمده است. علاوه بر این، تعدادی از شرکت‌کنندگان در بازار چین انتظار دارند کاهش بیشتری در ماه اوت برای فرو کروم با کربن بالا صورت گیرد.

برخلاف برخی از منابع بازار، برخی دیگر نگرانی‌های خود را در مورد احتمال کاهش بیشتر قیمت سنگ معدن کروم در هفته‌های آینده در پاسخ به کاهش چشمگیر قیمت‌ها در ماه جولای ابراز کرد. شاخص سنگ معدن کروم UG2 در روز 28 ژوئن، 143 دلار به ازای هر تن بود، که به میزان یک دلار در هر تن کاهش یافت. این شاخص همچنین به میزان 9 دلار نسبت به 31 مه کاهش یافته است.

منبع: متال بولتن