***بازار داخلی

شرق چین (شانگهای): 3،860-3،870 یوان (560-561 دلار) در هر تن، کاهش 20-30 یوانی برای هر تن

شمال چین (تیانجین): 3،830-3،840 یوان برای هر تن، کاهش 10 یوانی برای هر تن

از روز جمعه قیمت ها با توجه به این که کارخانه‌ها پیشنهادات خود را کاهش داده اند، کاهش یافته است، در حالی که فعالیت های تجاری در طول روز در مقایسه با پایان هفته گذشته افزایش یافته است. شرکت کنندگان در بازار در مورد قیمت‌ها و افزایش آنها در آینده نزدیک خوشبین هستند.

معامله گران مستقر در شانگهای می گویند که تقاضا در پایین دست پایدار باقی ماند و باعث می شود که شرکت کنندگان در بازار، خرید خود را با توجه به کاهش قیمت ها افزایش دهنداکثر شرکتکنندگان بر این باورند که این مهمترین موضوع پیش از تقویت بازار سنگ آهن آهنی به رغم بدبینی در بازار مواد اولیه فولاد بود. ضعف در این بازار نیز هفته گذشته معاملات ورق گرم را تحت تاثیر گذاشته است.

چشم انداز مثبت بازار سنگ آهن به این دلیل است که عرضه در سراسر جهان نسبتا کم است. به گفته یکی از معامله‌گران در شانگهای، انتظار نمی‌رود که قیمت ورق گرم بیش از حد نزولی باشد؛ زیرا مواد اولیه هزینه زیادی دارد. او گفت انتظار می‌رود قیمت ورق گرم نیز بالا برود، در حال حاضر تولید محدود در شمال چین برای بهبود کیفیت هوا نیز مورد انتظار است.

***بازار صادرات

شاخص ورق گرم صادراتی: 507.63 دلار به ازای هر تن، کاهش 0.87 دلار در هر تن

اکثر خریداران خارجی از خرید در روز دوشنبه پس از دیدن کاهش بیشتر قیمت ها در بازار داخلی چین خودداری کردند. پایین‌ترین قیمت قابل قبول کارخانه ها 510-515 دلار در هر تن فوب تخمین زده شد. یک بازرگان در ژجیانگ گفت که معاملات روز دوشنبه تقریبا یکسان بوده و اکثر شرکت کنندگان انتظار دارند تا روز سه شنبه قیمت‌ها به روز شوند. اما او انتظار دارد چندین کارخانه با توجه به نیاز فوری به فروش با قیمت های پایین تر از 505-510 دلار برای هر تن فوب معامله کنند. او معتقد است که قیمت ها با توجه به مواد اولیه گرانقیمت و کاهش عرضه ورق گرم در برابر محدودیت تولید تانگشان، در بلندمدت پایدار خواهد ماند.

***شایعات بازار

یک بازرگان در ژجیانگ گفت: «در واقع، من معتقدم که ما می‌توانیم تا زمانی که سفارش‌ها را در اختیار داریم، کالاهای ارزان را از کارخانجات دریافت کنیم. اما مشکل این است که قیمت مورد نظر خریداران خارجی نسبت به معامله‌گران ما پایین‌تر است، که امروز منجر به کاهش قیمت‌ها شد.»

***بورس شانگهای

معامله برای ورق گرم در روز دوشنبه با قیمت 3،871 یوان برای هر تن صورت گرفت، که به اندازه 13 یوان در هر تن افزایش یافته است.

منبع: متال بولتن