ارزیابی هفتگی Fastmarket از قیمت چدن صادراتی از CIS در پنج شنبه 11 ژوئیه به 335-340 دلار در تن فوب دریای سیاه رسید که از قیمت هفته گذشته با 325-335 دلار در تن افزایش داشته است.

«کارخانه اوکراینی Metinvest به علت کمبود مواد اولیه، دسترسی به محصول را قطع کرده است از سوی دیگر تولید کننده روسی Metalloinvest نیز به علت تعمیرات حجم تولید خود را کاهش داده است.» این موضوع را یک منبع آگاه در روسیه گفت.

وی اضافه کرد: « ما درسترسی به مواد را به علت آزمایش تجهیزات کارخانه کاهش داده ایم.»

همچنین گزارش شده است که تولید کننده دی دیگر روسیه Novolipetsk Steel (NLMK) محصولات ماه آگوست را در دسترسی ندارد اما پیش بینی می شود در اواخر ژوئیه برای ارائه پیشنهادات تولیدات سپتامبر به بازار برگردد.

 

***عدم کمبود با وجود کاهش عرضه چدن به بازار

یک بازرگان گفت: «درست است که دسترسی به مواد در بازار کم شده است اما هیچ کمبودی مشاهده نمی‌شود.»

او اضافه کرد که در ایتالیا به صورت فصلی تقاضا پایین است، در ترکیه مشتری‌ها علاقه ای برای خرید چدن با چنین قیمت بالایی ندارند. همچنین در آمریکا نیز خریداران تمایلی به قیمت بالای چدن نداشته و خرید خود را ادامه نمی‌دهند. فعالان بازار اظهار داشتند که سطح کنونی بازار ایالات متحده به عنوان بزرگترین مقصد صادرات CIS در 360 دلار در تن CFR که معادل 340 دلار در تن فوب دریای سیاه است قرار دارد.

همزمان در ایتالیا قیمت قابل قبول بازار 355-360 دلار در تن CFR بود که معادل 335 دلار در تن فوب دریای سیاه است. ارزیابی هفتگی قیمت چدن منگنز بالا در ایتالیا در 355-360 دلار در تن CFR بود که 5 دلار نسبت به هفته گذشته بیشتر شده است. بعد از انجام این ارزیابی شنیده شد که یک محموله به قیمت 360 دلار در تن CFR از چدن اوکراین به ایتالیا فروخته شده است.

یک تامین کننده گفت «بازار چدن ایتالیا قوی است از طرفی آنها مجبور به خرید هستند و از طرف دیگر نگران کاهش تقاضا در آگوست هستند.»

وی افزود: «ما باور داریم که فعالیت ها در بازار بعد از انجام رزروهای سپتامبر و اگوست بهبود خواهد یافت و روند نزولی قیمت ها متوقف خواهد شد.» مشتری ها به دنبال پیشنهادات است اما رزروی انجام نمی دهند، این موضوع را یک یک تاجر گفت. البته او افزود: «اما انها آرزوی قیمت پایین تر را دارند.»

همزمان ارزیابی قیمت چدن منگنز پایین صادراتی از CIS از باندر دریای بالتیک در 360 دلار در تن قرار داشت که دامنه آن محدود تر شده است. پیشنهادات این محصول به اروپا از سمت Tulachermet در 390 دلار در تن فوب دریای بالتیک حفظ شد در حالی که هیچ فعالیتی به ثبت نرسید. خریداران قیمت قابل قبول را 355-360 دلار در تن می‌دانند.

یک بازرگان می‌گوید: «ما می دانیم که Tulachermet مواد کمی برای عرضه دارد اما هیچ امکانی برای ما وجود ندارد که با چنین قیمت‌هایی مواد را به مشتری‌هایمان بفروشیم.» وی همچنین افزود: «ما در حال حاضر مقداری محصول در انبار داریم که از سطح کنونی قیمممت Tulachermet پایین تر است.»

منبع: متال بولتن