این تصمیم که در چهارم ژوئیه اعلام شد شامل دو مرحله می شود. در مرحله ی اول، تصمیم دولت برای اعمال تعرفه 25% برای میلگرد و 3-15% برای شمشال معلق می شود. در مرحله بعد مسئول دولتی به مطالعه و بررسی داده ها می پردازد.

با این وجود، این بدان معناست که اگر مسئول دولتی شواهدی از آسیب را پیدا کنند، اقدامات می توانند دوباره بازگردانده شوند، و این باعث می شود که صادرکنندگان و خریداران محتاط باشند. یکی از معامله گران با اشاره به تقاضای پایین در مناطق کلیدی می‌گوید: «حذف تعرفه واردات باید به بهبود تقاضا کمک کند، اما من مطمئن نیستم که آیا می تواند پایدار باشد یا نه.»

«امروز، ترک ها شمشال را 430 دلار در هر تن فوب پیشنهاد می دهند. این 5 دلار کمتر از قیمت دوشنبه است، هرچند که قیمت قراضه افزایش یافته است. بنابراین میتوان فهمید که تقاضا باید بسیار کم باشد.»

پس از آن که مصر تعرفه هایی برای واردات شمشال و میلگرد از ماه آوریل وضع کرد، تعدادی از شرکت ها آن مجبور شدند واردات شمشال خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند و حتی در مواردی تولید را معلق متوقف کردند.

یکی از معامله گران گفت که تقاضا برای میلگرد و شمشال در مصر کم است و تصمیم به تعلیق این تعرفه ها احتمالا منجر به فروش موجودی حال حاضر در بنادر مصر خواهد شد. یکی دیگر از منابع بازار گفت: «بازار تقریبا برای 10 روز نیاز به بازسازی فعالیت خود دارد.»

منابع آگاه همچنین گفتند که در اوایل این هفته، رزروهایی از کشورهای CIS در مصر انجام شده است. یک محموله  به وزن 15 هزار تن از شمشال اوکراین به قیمت 450 دلار در هر تن CFR به مصر فروخته شد. که معادل با 425 دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه است. این قیمت مطابق با شاخص روزانه Fastmarket برای شمشال صادراتی CIS بود که جمعه 5 ژوئیه در 425 دلار برای هر تن فوب دریای سیاه قرار داشت.

پیشنهادات فعلی برای شمشال CIS در محدوده 430-435 دلار در هر تن فوب دریای سیاه قرار دارد. بازار مصر یکی از بازارهای اصلی برای صادرکنندگان شمشال از کشورهای مستقل مشترک المنافع است. طبق گزارش منابع رسمی مصری، از مجموع 3 میلیون تن شمشال وارداتی در سال 2018، 2.84 میلیون تن از کشورهای CIS (عمدتا روسیه و بلاروس) و اوکراین وارد شده است.

ایران در آمار این آژانس ذکر نشده است، اما بخشی از حجم تولیدات اعلام شده به عنوان هسته‌ای از کشورهای مستقل مشترک المنافع می تواند در واقع از ایران آمده باشد، زیرا فعالان بازار، گفته اند که مواد ایرانی قبل از فروخته شدن به مصر و منطقه گسترده تر خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) در CIS شناسایی شده‌اند.

منبع: متال بولتن