پایه گذاری این سازمان در 8 دسامبر 1991 و با امضای توافقنامه‌ای بین سه کشور روسیه، بلاروس و اوکراین برای جایگزینی مجمعی به‌جای اتحاد جماهیر شوروی انجام شد. سیزده روز بعد، سران یازده کشور پروتکلی را به امضا رساندند که بیان می‌کرد کشورهای روسیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، مولداوی، روسیه سفید (بلاروس) و اوکراین با حقوق برابر جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع را به‌وجود خواهند آورد.
عبارت مشترک‌المنافع به نوعی از همگرایی مجموعه کشورهایی گفته می‌شود که به‌صورت داوطلبانه گرد هم آمده‌اند. به طور کلی این اتحادیه‌‌‌‌‌ها نوعی اتحادیه اقتصادی است و شامل اجرای سیاست‌‌‌های الزامی در بخش‌‌‌های حساسی چون امور داخلی یا دفاعی نمی‌شود.
با وجود آن که این اتحادیه در ابتدا از یازده کشور تشکیل شده بود، اما در سال‌‌‌های بعد دو کشور گرجستان و اوکراین از این سازمان جدا شده و هم اکنون اعضای اصلی این سازمان را 9 کشور باقی مانده تشکیل می‌دهند.
از زیر مجموعه‌‌‌های این اتحادیه می‌توان به سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و بازار واحد اوراسیا اشاره کرد. لازم به ذکر است این سازمان‌‌‌‌‌ها شامل همه اعضا نیست.

 

***اقتصاد ناحیه CIS

از زمان تاسیس این اتحادیه، اعضا به شدت به دنبال توسعه اجتماعی و اقتصادی در داخل اتحادیه بودند. با وجود آن که اولین مذاکرات برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در سال 1994 آغاز شد ولی مذاکرات نتایجی در پی نداشت و هیچ توافقنامه‌‌‌‌ای بدست نیامد.
با این حال در سال 2009 توافقنامه جدیدی با عنوان «توافقنامه تجارت آزاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع» (CISFTA) ارائه شد. این قرارداد در اکتبر سال 2011 به امضای 8 کشور رسید که شامل: ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان و اوکراین می‌شد. دو کشور ازبکستان و تاجیکستان به ترتیب در سال‌های 2013 و 2014 به این توافقنامه اضافه شدند. بدین ترتیب تا به امروز آذربایجان تنها کشوری از اتحادیه است که به این توافقنامه اضافه نشده است. این توافقنامه حقوق گمرکی را برای اعضای آن کاهش می‌دهد.
جدول زیر حجم اقتصاد ناحیه CIS و کشورهای عضو آن را به تفکیک به نمایش می‌گذارد:

CIS Chart

 

***بخش فولاد CIS

با توجه به جدول بالا مشخص است که روسیه مهم‌‌‌‌ترین کشور در این اتحادیه است. همچنین این کشور در زمینه تولید فولاد نیز در این منطقه رتبه نخست را دارد. بنابراین در ادامه به معرفی صنعت فولاد این کشور و چند مورد از مهم‌‌‌‌ترین شرکت‌‌‌‌‌ها و محصولات تولید شده پرداخته می‌شود.
کشور روسیه یکی از مهم‌‌‌‌ترین کشورهای تولیدکننده فولاد در دنیاست. این کشور بعد از چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، ایالات متحده، و کره جنوبی رتبه ششم را در تولید فولاد در سال 2018 در اختیار داشت. این کشور در سال 2018، حدود 71.7 میلیون تن فولاد تولید کرده که این میزان برابر 3.96% کل فولاد تولید شده در دنیاست.
همچنین روسیه در سال 2017 در حدود 31.1 میلیون تن فولاد صادر کرده است که از این منظر در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.
در بخش سنگ آهن نیز این کشور با تولید 101 میلیون تن محصول در میان 5 کشور نخست در دنیا قرار دارد.
از مهم‌‌‌‌ترین شرکت‌‌‌های تولید کننده فولاد در روسیه می‌توان شرکت‌‌‌های زیر را نام برد:
1. Novolipetsk Steel (NLMK)
این شرکت بزرگترین تولید کننده فولاد در روسیه است سهمی معادل 22% از کل تولید را در اختیار دارد.
2. Evraz
3. Magnitogorsk Iron and Steel Works (MMK)
4. Severstal
5. Metalloinvest
6. Mechel
7. TMK (Pipe Metallurgical Co., OJSC)
8. Chelyabinsk Tube Rolling Plant (ChelPipe, ChTPZ)
9. United Metallurgical Company (AO OMK)
10. OAO Amurmetall