جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

مدیریت تقاضا مهم‌تر از مدیریت قیمت ارز است

شناسه : 20824 ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶

یک فعال اقتصادی گفت: مهم‌ترین مسئله در کنترل وضعیت ارزی کشور، مدیریت تقاضا است. باید توجه داشت که در این وضعیت نامتعادل ارزی در کشور، مدیریت تقاضا بر مدیریت قیمت ارز اولویت بسیار دارد. بنابراین دولت باید برای جلوگیری از افزایش تقاضا در زمینه ارز، تلاش خود را چندین و چند برابر کند تا از موج سنگین و احتمالی ارزی پیش از پایان سال، جلوگیری شود.

پ
پ

میر محمدحشمتی ، درباره بازار ارز طی این مدت اخیر اظهار داشـت: چندان نمی‌توان به طور قطعی تا پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، وضعیت کلی بازار ارز را تشریح و یا پیشنهادی در این خصوص ارائه کرد، با این حال آنچه مسلم است و می‌تواند گواهی بر بازار نامتلاطم و بحرانی ارز طی این مدت اخیر باشد، مدیریت ناکارآمد، ناکاربلد و غیرمتخصص متولیان این عرصه است.

وی ادامه داد: البته باید آقای دکتر همتی رئیس بانک مرکزی را جدای این مسائل مطرح کرد چرا که تجربه ورود ایشان به این نهاد مهم نشان داده که با دستورالعمل‌ها و اظهارنظرهای مثبت و درخور توجهی که به طور دائم با رصد کردن بازار عنوان می‌کند، به طور مقطعی و البته غیرکافی، اعتماد بازار ارز را به خود جلب کرده است.

 

***قطع شدن سفته‌بازی در بازار ارز

این فعال اقتصادی عنوان کرد: کارهای مهم و اثرگذار دکتر همتی در این مقطع کوتاهی که بر سر کار آمده است، گواهی بر همت شخصی ایشان برای حل و فصل مشکلات بازار ارز است که در این‌باره می‌توان به کاهش فرآیند سفته‌بازی در بازار ارز، آن هم هم‌زمان با ورود ایشان به بانک مرکزی اشاره کرد. بنابراین با وجود تمام سنگ‌اندازی‌هایی که در مسیر ایشان ایجاد شده و می‌شود، به نظر می‌رسد عزم وی برای کنترل و سر و سامان دادن به بازار ارزی کشور، جدی و کاملا برنامه‌ریزی شده است.

 

*** ارز را رها کرده بود

حشمتی از برخی دولتی‌ها به جهت خنثی بودن در زمینه حل مشکلات ارزی کشور انتقاد و تشریح کرد: بی‌برنامگی و عملکرد نامشخص در زمینه ارزی، کشور را وارد بحران‌های عمیقی کرده است به طوری که برای رهایی از آن، خود را وارد تونل مالیات می‌کند تا بتواند به طور مقطعی از مشکلات پیرامون فرار کند.

وی افزود: بهبود نسبی وضعیت ارزی کشور، تنها به عملکرد شخص آقای همتی برمی‌گردد و در این زمینه، نقش موثری ندارد. لذا نبود عزم جدی برای حل مشکلات عدیده ارزی در کشور، ما را به این نقطه پرتاب کرده که امروز، هیچگونه چشم‌اندازی برای حل این مشکلات نمی‌یابیم.

 

***انتظارات مردم برای افزایش مجدد نرخ ارز

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه روند تقاضا برای ارز، افزایشی است، توضیح داد: مولفه‌های زیادی برای افزایش تقاضا در مسیر ارز وجود دارد، از جمله می‌توان به انتظارات مردم به کاهش مجدد ارزش پول اشاره کرد. در واقع مردم به دلیل نداشتن چشم‌اندازی از آینده، صرفا و به طور مقطعی به سراغ دلار و سایر واحدهای خارجی به جهت ایجاد ارزش‌افزوده بر دارایی و نیز حفظ ارزش آن، سوق پیدا می‌کنند که البته می‌تواند در این زمینه نقش بسزایی به جهت کنترل این فرآیند ایجاد کند.

حشمتی از انتظارات مردم از نرخ ارز پس از انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و تعطیلات نوروزی، به عنوان دو مولفه مهم در افزایش تقاضا برای ارز اشاره و تاکید کرد: مهم‌ترین مسئله برای هفته‌های آتی در کنترل وضعیت ارزی کشور، مدیریت تقاضا است. باید توجه داشت که در این وضعیت نامتعادل ارزی در کشور، مدیریت تقاضا بر مدیریت قیمت اولویت بسیار دارد. بنابراین باید در زمینه جلوگیری از افزایش تقاضا که منجر به کاهش قیمت ارز نیز خواهد شد، تلاش خود را چندین و چند برابر کند تا مبادا پیش از پایان سال، وضعیت بحرانی‌تر از آنچه که هست، شود.

 

***مسائل روانی بازار ارز را جدی بگیرید

این فعال اقتصادی اظهار داشت: باید به مسائل روانی در این زمینه توجه ویژه داشت چرا که با توجه به وجود مسائل روانی که انتظار افزایش نرخ ارز را پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعطیلات نوروزی می‌کشند، بانک مرکزی برای بطرف ساختن این انتظار، باید با اعلام برنامه‌های آتی خود، این فرآیند را خنثی کند.

حشمتی تاکید کرد: برای حل مشکلات ارزی کشور که بخش عمده‌ای از آن ناشی از سیاست‌های نادرست ارزی توسط برخی مدیران دولتی است، باید اجازه داد تا مدیران لایق و اهل عملی همچون آقای همتی در بدنه دولت افزایش یابد تا به واسطه این مدیران بتوان بر پیچ و خم‌های این مسیر سخت و پرتلاطم فائق آمد.

وی در پایان وضعیت ذخایر ارزی کشور را نامناسب عنوان و خاطرنشان کرد: وضعیت ذخایر ارزی به شدت ناگوار است به طوری که اگر مدیریت درستی در این زمینه صورت نگیرد، بدون تردید باید منتظر موج افزایش نرخ ارز و تورم افسارگسیخته بود.

 

***التهاب ارزی همزمان با شمارش معکوسِ ورود به فهرست سیاه FATF

قیمت سکه یک بار دیگر آستانه حساس ۵ میلیون تومانی را پشت سر گذاشته و همزمان نرخ دلار نیز در بازار آزاد به حدود ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. التهاب در بازار خودرو نیز افزایش یافته است. آخرین مهلت FATF به ایران به سرعت در حال خاتمه یافتن است: اجلاس FATF از ۲۷ بهمن تا ۲ اسفند برگزار می‌شود و همان‌طور که پیش از این وزیر اقتصاد گفته بود، اگر ایران لوایح CFT و پالرمو را تا زمان برگزاری این اجلاس تصویب نکند، ایران «به‌صورت خودکار» وارد لیست سیاه FATF می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی که پیش از این در پیامی اینستاگرامی، خواستار تصویب این دو لایحه در مجمع تشخیص شده بود و گفته بود که «یقین دارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، حتما حساسیت موضوع و ضرورت تداوم مناسبات بانکی و پولی در شرایط را در نظر می‌گیرند»، اکنون در یک پیام اینستاگرامی جدید گفته است که «تصمیم آتیFATF نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد»!
مردم سالاری آنلاین آخرین تحولات بازار ارز را بررسی می‌کند.
مردم سالاری آنلاین آخرین تحولات بازار ارز را بررسی می‌کند.
قیمت سکه یک بار دیگر آستانه حساس ۵ میلیون تومانی را پشت سر گذاشته و همزمان نرخ دلار نیز در بازار آزاد به حدود ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. التهاب در بازار خودرو نیز افزایش یافته است. آخرین مهلت FATF به ایران به سرعت در حال خاتمه یافتن است: اجلاس FATF از ۲۷ بهمن تا ۲ اسفند برگزار می‌شود و همان‌طور که پیش از این وزیر اقتصاد گفته بود، اگر ایران لوایح CFT و پالرمو را تا زمان برگزاری این اجلاس تصویب نکند، ایران «به‌صورت خودکار» وارد لیست سیاه FATF می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی که پیش از این در پیامی اینستاگرامی، خواستار تصویب این دو لایحه در مجمع تشخیص شده بود و گفته بود که «یقین دارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، حتما حساسیت موضوع و ضرورت تداوم مناسبات بانکی و پولی در شرایط را در نظر می‌گیرند»، اکنون در یک پیام اینستاگرامی جدید گفته است که «تصمیم آتیFATF نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد»!
به گزارش مردم سالاری آنلاین، التهاب بار دیگر به بازار ارز و سکه بازگشته است. در روز یک‌شنبه ۲۰ بهمن، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد به کانال ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومانی نزدیک شد و نرخ سکه بهار آزادی طرح جدید نیز به ۵ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسید.
مهم‌ترین عامل التهاب فعلی در بازار ارز و سکه، تصمیم‌گیری قریب‌الوقوع گروه ویژه اقدام مالی در مورد ایران است. FATF پیش از این به ایران تا اواخر بهمن فرصت داده بود تا دو لایحه الحاق به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو را به تصویب برساند. پیش از این، FATF چندبار مهلت ایران برای تصویب این لوایح را تمدید کرده بود، اما این بار اوضاع فرق می‌کند. تفاوت این است که اگر این بار، تا اواخر بهمن، این دو لایحه باقی‌مانده از لوایح مرتبط با FATF در کشور به قانون تبدیل نشوند، ایران مجدداً (و این بار به‌صورت خودکار) در لیست سیاه FATF قرار می‌گیرد و کلیه اقدامات مقابله‌ای مجدداً علیه ایران به حالت اجرا درمی‌آید. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد هم در آبان امسال تأیید کرده بود که «پس از پایان مهلت تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی، به صورت خودکار وارد بلک لیست می‌شویم»!

***همتی: سفته‌بازان روی تصمیم FATF موج‌سواری می‌کنند

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در روز بیستم بهمن در پستی اینستاگرامی به موضوع افزایش قیمت ارز پرداخته است. همتی نوشته است: «این روزها، سفته‌بازان و رانت‌جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگى‌هاى روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و درخصوص تأثیرآن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند. نظرم را قبلاً در مورد اهمیت این موضوع گفته‌ام، لیکن، در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به‌دلیل تشدید ‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم‌های بانکى جایگزین و غیر قابل ، انجام می‌شود، تصمیم آتیFATF (اعم از تمدید یا عدم‌تمدید) نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها در این خصوص، با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد».
عبدالناصر همتی، پیش از این در اواخر آبان ماه در پیامی اینستاگرامی در مورد سرنوشت دو لایحه پالرمو و CFT نوشته بود که «یقین دارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، حتماً حساسیت موضوع و ضرورت تداوم مناسبات بانکی و پولی در شرایط را در نظر می‌گیرند. بپذیریم که بانک مرکزی، در حدی که در این شرایط بسیار سخت و حساس، تکلیف دارد حقی هم در تصمیم‌سازی داشته باشد». او با این پست اینستاگرامی خواستار تصویب این دو لایحه شده بود. به‌نظر می‌رسد که اظهارنظر فعلی رئیس‌کل بانک مرکزی با نظر قبلی‌اش در مورد تأثیرگذاری و ضرورت تصویب لوایح FATF، زاویه داشته باشد.
فعلاً هیچ نشانه‌ای از تصویب دو لایحه CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام دیده نمی‌شود و بعید است در روزهای آینده نیز معجزه‌ای در این مورد رخ دهد. بنابراین، محتمل‌ترین سناریو این است که در اجلاس ۲۷ بهمن تا ۲ اسفندِ گروه ویژه اقدام مالی، ایران مجدداً وارد فهرست سیاه FATF شود. بر اساس حقوق بین‌الملل، کشورهایی که در لیست سیاه FATF قرار می‌گیرند، به‌صورت رسمی و اتوماتیک تحریمی علیه آن‌ها اعمال نمی‌شود؛ اما قرار گرفتن در این فهرست باعث می‌شود تا سایر کشورها در مراودات مالی و بانکی با آن‌ها به شدت احتیاط به خرج دهند و در نتیجه فشار مالی زیادی به این کشورها وارد می‌شود. در واقع، مبادله با کشورهایی که در فهرست سیاه FATF قرار گرفته‌اند ممکن است آنقدر برای نهادهای مالی دیگر کشورها هزینه‌بر باشد که به کلی قید معامله با چنین کشوری را بزنند.
فعلا بازار ارز و سکه به تحولات مربوط به FATF واکنش نشان داده واین بازارها وارد یک دوره نوسانی دیگر شده‌اند. در کنار FATF، عوامل بنیادی اقتصادی، نظیر جریان ورود ارز به کشور نیز در ایجاد التهاب در بازار ارز، بی‌تأثیر نیستند. ظرف هفته‌های اخیر قیمت ارز در سامانه نیما افزایش یافته و حتی در روزهای اخیر نرخ دلار در این سامانه به حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. افزایش نرخ ارز در سامانه نیما، یک سیگنال به بازار آزاد برای افزایش نرخ‌ها است و نمی‌توان عوامل اقتصادی را در افزایش اخیر قیمت ارز، بی‌تأثیر دانست.   

فلزات آنلاین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.