Notice: Undefined variable: widget_ops in /home/artanpre/public_html/wp-content/themes/zohour/widget/instagram.php on line 12

Notice: Constant AUTOSAVE_INTERVAL already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 79

Notice: Constant WP_POST_REVISIONS already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 80

Notice: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/artanpre/public_html/wp-config.php on line 82
مذاکرات ایران و آمریکا و بیم و امید سعودی ها - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد
سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×
تحلیل سیاسی:

مذاکرات ایران و آمریکا و بیم و امید سعودی ها

شناسه : 35266 ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
نکاتی که در اخبار این روزهای جهان در خصوص خاورمیانه مطرح است اشاراتی است که به بهبود روابط ایران و آمریکا اشاره داشته است و موجب واکنش های جالب عربستان سعودی شده است. برای اولین بار ، دولت سعودی فرصت سالانه خود را برای ارائه دیدگاه خود در مورد جهان در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دست داد.
مذاکرات ایران و آمریکا و بیم و امید سعودی ها
پ
پ

روی کار آمدن دموکرات ها مثل همیشه برای عربستان سعودی ناخوشایند بوده چرا که در این بازه های حکمرانی در آمریکا ، عربستان بیش از هر زمان دیگری کنار گذاشته شده و حتی دلارهای نفتی آنها در مذاکرات و ایجاد جذابیت برای دموکرات ها نکرده است.در این تحلیل به موضوع عربستان سعودی در دوران پساترامپ می پردازیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید. نکاتی که در اخبار این روزهای جهان در خصوص خاورمیانه مطرح است اشاراتی است که به بهبود روابط و شاید مذاکرات ایران و آمریکا اشاره داشته است و موجب واکنش های جالب عربستان سعودی شده است. برای اولین بار ، دولت سعودی فرصت سالانه خود را برای ارائه دیدگاه خود در مورد جهان در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دست داد.

 

*** آیا آمریکایی ها به سمت “بحران” دیگری در رابطه با سعودی ها حرکت کرده اند؟

سعودی ها اعلام کردند که ناراحتی آنها از سیاست خارجی آمریکا در منطقه – در مورد ایران ، سوریه ، در مورد مسئله فلسطین – منجر به این انصراف از حضور در جلسه شده است. مفسران و رسانه های سعودی در معامله بزرگ ژئوپلیتیکی با تهران ، سناریوی فروش ریاض توسط ایالات متحده را مطرح کرده اند. سوالی که خبرگذاری رویترز اخیرا مطرح کرده بود این است که آیا آمریکایی ها به سمت “بحران” دیگری در روابط سعودی و آمریکا حرکت کرده اند؟

اگر بخواهیم به این پرسش پاسخی بدهیم اینطور خواهد بود که در یک کلام ، نه . در اینجا هیچ چیز جدیدی تغییر نکرده است. آمریکا همان کشوری است که با هدف استعمار خاورمیانه به این منطقه ورود کرده و عملا کشورهای حاشیه خلیج فارس هم آب در آسیاب ایالات متحده می ریزند .اما جایگاه عربستان در شرایط فعلی در اقتصاد و سیاست آمریکا تغییرات قابل توجهی داشته است.

 

*** کارنامه سعودی ها در ارتباط با آمریکا

عربستان سعودی در گذشته بدون تفاوت اساسی در روابط دو جانبه خود با آمریکا با اختلافات جدی تری روبرو شده است – تحریم نفتی سال ۱۹۷۳ ، اختلافات در مورد توافقنامه کمپ دیوید و انقلاب ایران در اواخر دهه ۱۹۷۰ ، بحران عمیق و چالش برانگیز ۱۱ سپتامبر که به شدت نگاه آمریکا را در خصوص سعودی ها تغییر داد و جنگ عراق تنها مواردی هستند که کارنامه سعودی ها را به شدت سیاه کرده است. در واقع بحران های پشت سر هم ،که همگی واقعی و عینی بودند ،روابط بین ریاض و واشنگتن در هاله ای از ابهام و در فضایی سیاه و سفید قرار داده است.

دو اصل اساسی در خلال روابط دیپلماتیک سعودی ها و آمریکایی ها وجود دارد ۱) اولین حقیقت این است که واقعیت ساختاری سعودی ها نشان می دهد که طرف ضعیف تری در مذاکرات با آمریکا بودند و عملا پیش شرطی برای قبول درخواست های تجاری و اقتصادی آمریکایی ندارند ، و ۲) معمولا روابط پایداری بر اساس نزدیک بودن نگرش های این دو کشور شکل نگرفته و همواره سعودی ها ابزاری برای سودآوری طرف های آمریکایی بودند و این کشور بزرگترین بازار تولیدکنندگان آمریکایی بوده است.

 

*** ترس سعودی ها از توافق مجدد هسته ای ایران

سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل معتقد است که رئیس جمهور منتخب جو بایدن مجدداً وارد توافق هسته ای ایران نخواهد شد و گفت هیچ کس “به اندازه کافی ساده لوح” نخواهد بود تا دوباره به توافق نامه ای پیوسته باشد که ثابت شده است یک شکست عظیم است. این نشان از ترس بزرگ سعودی ها از تغییرات سیاسی در نگرش آمریکا می دهد.

عبدالله المعلمی در مصاحبه های خود با شبکه های انگلیسی زبان بیان کرده است که از نظر او این تردید وجود دارد که دولت بایدن از مواضع تند رئیس جمهور ترامپ در برخورد با آرمان های هسته ای جمهوری اسلامی دست بکشد. این به نوعی یک ذهنیت شخصی از مقامات سعودی است و به شدت با چیزی که در واقعیت رخ خواهد داد متفاوت خواهد بود.

مقامات سعودی به این موضوع امیدوارند که اگر معامله جدیدی قرار است به شورا گذشته شود و تعهدات جدیدی در جامعه جهانی ایجاد شود کشور عربستان باید در آن حضور داشته باشد تا بتواند نقایص توافق قبلی را پوشش دهد

 

*** بایدن قصد دارد به توافق نامه هسته ای برگردد؟

بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به همراه اسرائیل ، نگران هستند که با جمع آوری بودجه به انتقال به  ایران امکان ادامه فعالیت در گروه های تروریستی در سوریه ، لبنان و یمن را بدهد. این در حالی است که این کشور ها خود بزرگترین کشورهای اسپانسر تروریست در عراق و سوریه بوده اند و کارنامه بسیار کثیفی در این زمینه دارند.

اینکه آیا بایدن پس از روی کار آمدن در ماه ژانویه قصد دارد دوباره وارد توافق نامه هسته ای با ایران شود مشخص نیست ، اما در پیشنهادی از ماه سپتامبر ، معاون سابق رئیس جمهور ذهنیت خود را در مورد این موضوع بیان کرد. وی از دولت ترامپ به دلیل کنار گذاشتن متحدان نزدیک خود که هنوز بخشی از تعهدنامه را زنده نگه داشته اند انتقاد کرد و گفت که خروج رئیس جمهور از این توافقنامه ایران را به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده سوق داده است.این موضوع اصلا برای کشورهای حوزه خلیج فارس خبر خوبی محسوب نمی شود.

 

*** عربستان سعودی خواهان سلاح هسته ای

سفیر سازمان ملل متحد پس از آنکه وزیر سعودی گفت این پادشاهی حق مسلح شدن با سلاح هسته ای را برای خود محفوظ می داند ، ابزار نگرانی کرده است و بیان کرد که عربستان سعودی در تلاش است تا از ایران بهانه ای برای تولید سلاح هسته ای استفاده کند. کاظم غریب آبادی ، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ، در توییت های خود به زبان های فارسی و انگلیسی گفت: “قصاص و ترس دو روش رایج و کلاسیک است که توسط عوام فریبان استفاده می شود و این دو رویکرد به راحتی در میان سیاستمداران جوان سعودی دیده شده و عملا راهی که آنها می خواهند بروند را ایران سالهاست که رصد کرده و در این عرصه بسیار قدرتمند است.

 

*** اقدامات غیرمنتظره ترامپ در روزهای پایانی

یک ترس بزرگ که تمامی بازارهای جهانی را در شرایط فعلی به خود مشغول کرده اقدامات غیرمنتظره ترامپ است. مقامات اطلاعاتی اروپا از احتمال اقدام نظامی علیه ایران در روزهای پایانی دولت ترامپ نگران هستند. در روزهای اخیر ترامپ با این اخبار که هفته گذشته رئیس جمهور لیستی از گزینه های نظامی را از مشاوران نظامی و دیپلماتیک خود درخواست کرده است در تیتر رسانه ها ظاهر شد ، این موضوع نگرانی ها را به بیش از حد خود رسانده است. و خاورمیانه را به شدت در آماده باش کامل قرار داده است.

یک ترس در کل اقتصاد دنیا از اقدام یک جانبه ایالات متحده برای اجبار درگیری نظامی است که ممکن است بازگشت دولت بایدن برای بازگشت به توافق نامه هسته ای مشترک که در سال ۲۰۱۵ به شکلی جامع طرح ریزی شده را با چالش های فراوانی همراه کند. این موضوع با قبول ترامپ به شکست انتخابات کمی کمرنگ تر شده اما این موضوع کورسوی امید سعودی هاست که آمریکا را با ایران به هر قیمتی شده وارد جنگ مستقیم نظامی کنند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Notice: Undefined property: PLL_Cache_Compat::$options in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/polylang-pro/vendor/wpsyntex/polylang/integrations/cache/cache-compat.php on line 38

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/artanpre/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755