جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد:

معادن در گروگان عده‌ای خاص!

شناسه : 24160 ۰۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: عده‌ای آمده‌اند و معادن را به گروگان گرفته‌اند یعنی نه کار مفیدی انجام می‌دهند و نه اجازه می‌دهند کسانی دیگر وارد کار شوند. تنها کار آنها دلالی و حفظ وضعیت نامساعد در بحث معادن است.
معادن در گروگان عده‌ای خاص!
پ
پ

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: عده‌ای آمده‌اند و معادن را به گروگان گرفته‌اند یعنی نه کار مفیدی انجام می‌دهند و نه اجازه می‌دهند کسانی دیگر وارد کار شوند. تنها کار آنها دلالی و حفظ وضعیت نامساعد در بحث معادن است.

حقوق دولتی یکی از مواردی است که سالیان متمادی بخش معدن با آن درگیر است؛ اخذ حقوق یکسان و نبود روش مهندسی در این خصوص موجب شده تا فعالان بخش معدن همواره به این موضوع معترض باشند و بازنگری این طرح را مطرح کنند. حال با توجه به روی کار آمدن مجلس یازدهم و مشخص شدن کمیسیون‌های مربوطه در مجلس، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم با یک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و نظر وی درباره ها، صادرات، حقوق دولتی معادن و انتخاب وزیر صنعت جویا شدیم. در ادامه می‌توانید این گفت‌وگو را بخوانید با ما همراه باشید:

الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی درباره صادرات محصولات فولادی با توجه به قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF و همچین بیماری کرونا و ‌های اقتصادی گفت: هر زمانی مقتضیات و پروتکل‌های و دستورالعمل‌های خاص خود را دارد و کشور ماهم با توجه به این مباحث و عوامل توانایی خود را در صادرات و واردات با رعایت تمام پروتکل‌ها و موارد گوناگون جهت تسریع در امر صادرات به خوبی انجام می‌دهد.

*** معادن در گروگان عده‌ای خاص

وی در ا‌دامه درباره برنامه مجلس جدید جهت اجرای حقوق دولتی و احیای معادن کوچک مقیاس را اینگونه بیان کرد: اگر خداوند توفیق دهد در این زمینه خیلی حرف‌ها برای گفتن داریم و خیلی از قوانین نیازمند به بازنگری است. یکی اینکه عده‌ای آمده‌اند و معادن را به گروگان گرفته‌اند یعنی نه کار مفیدی انجام می‌دهند و نه اجازه می‌دهند کسانی دیگر وارد کار شوند. تنها کار آنها دلالی و حفظ وضعیت نامساعد در بحث معادن است.

این نماینده مجلس ادامه داد: بحث دیگر این است که معادن در کشور ما احیا نشده‌اند و لازم است که تمامی معادن کشور احیا شوند و همچنین پهنه‌های جدید کشف شود. احتیاج است قوانین به روزی نوشته شود که معادن کشور در دست کسانی قرار گیرد که اهلیت آن را دارند یعنی توانایی ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری را داشته باشند ضمن این که با تولید محصولات نهایی، شروع به ارز آوری برای کشور کند.

دهقانی تصریح کرد: معادن اگر در دست اهلیت آن قرار گیرد سبب می‌شود که در کشور ثروت آفرینی رخ دهد ‌و به چرخش اقتصاد کشور و زندگی عامه مردم کمک کند.

وی افزود: متاسفانه مشکلات متعددی در مورد حقوق دولتی معادن وجود دارد که در این بین زدوبندهایی می‌شود که ما امیدواریم در کمیسون صنایع و معادن مجلس جدید این موارد را سامان دهیم.

*** مجلس آماده انتخاب وزیر صمت

نماینده مردم ورزقان در مورد انتخاب وزیر صمت به عنوان نخستین وزرات خانه‌ای که نیاز به رای اعتماد به مجلس جدید دارد گفت: تا آنجایی که ما اطلاع داریم شخص خاصی برای منصب وزارت صنعت، معدن و تجارت از جانب رئیس‌جمهوری محترم جناب به مجلس معرفی نشده است و منتظریم که این تصمیم مهم از جانب ایشان گرفته شود و با تشکیل کمیسیون‌ها شخص منتخب برنامه‌هایش را به مجلس بدهد که فرآیند رای اعتماد سریع‌تر شروع شود و این وزارتخانه هم بهتر از گذشته به امور مهم‌ترین بخش‌های کشور بپردازد.

وی درباره همسویی مجلس جدید با مجلس گذشته به خبرنگار گسترش نیوز گفت: هر مجلس وظایف خاص خودش را دارد، یعنی تمام نمایندگان با توجه به گرایش‌های خاص سیاسی خود وارد مجلس می‌شوند و قوانینی را اصلاح می‌کنند.

*** مجلس یازدهم مجلسی متفاوت

الله وردی دهقانی ادامه داد: مجلس گذشته با کارهایی که انجام داد برخی از مسائل را به زیر سوال برد، یعنی در بحث نظارت بر به علت همراهی با چشم پوشی‌هایی را داشته است و در این بین مشکلاتی به وجود آمده است که متاسفانه مجلس به آن ورود نکرده و آسیب آن به مردم و جامعه رسیده است. اما مجلس یازدهم یک مجلس متفاوت از گذشته است و قطعا برنامه و نظرات خاص خود را خواهد داشت.

نماینده مردم ورزقان در در پایان اظهار کرد: برنامه ما این است که بیایم صنعت و تولید کشور را چه در بخش معدن و و چه در بخش نفت و انرژی و چه در صنایع خودروسازی را یک بازنگری و بازسازی اساسی کنیم، برای این کشور هیچکس غیر از نخبه گان و نمایندگان مجلس و حتی خود مردم دلسوز نخواهد بود و این کشور را نخواهند ساخت، بنده معتقدم که باید این چهار دهه گذشته را یک بازبینی کنیم، نکات مثبت را تقویت کنیم و نکات ضعف را برطرف کنیم و یک اقتصاد متکی بر مزیت‌های داخلی ایجاد کنیم که کمتر از نوسانات و تصمیمات قدرت‌های خارجی و دشمنان آسیب ببینم.

گسترش نیوز

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.