سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021 ساعت ×

مقایسه آمار تولید فولادسازان ایرانی نسبت به سال گذشته

شناسه : 35372 ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
آخرین آمارهای انجمن جهانی فولاد نشان می دهد در حالی که متوسط رشد تولید فولاد خام در دنیا در بازه یکساله گذشته روند منفی داشته و تولید فولاد در کل دنیا مسیر نزولی با شیب دو درصدی را تحربه کرده است اما ایران با رشد ۱۲٫۶درصدی، نزدیک به ۲۳ میلیون و ۸۰۰هزار تن فولاد تولید کرده است.
مقایسه آمار تولید فولادسازان ایرانی نسبت به سال گذشته
پ
پ

عملکرد فولادسازی ایران در سال گذشته با روند جهانی فاصه زیادی داشته است. با وجود اینکه کرونا سایه سنگینی بر اقتصادهای بزرگ جهانی داشته، اما بخش فولاد ایران توانست در سال جاری روند صعودی تولید خود را حفظ کند و بر خلاف روند افت جهانی تولید فولاد، شاهد رکوردهای بی سابقه ای در بخش مقاطع فولادی باشد. در این یادداشت به کارنامه  تولید فولاد ایران در سال جاری و مقایسه آن با سال گذشته خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

طبق گزارش های انجمن جهانی فولاد که هر ساله عملکرد فولادسازان کل دنیا را با جزئیات و شاخص های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهد. رشد تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۰ به مرز ۲۸درصد رسید. که این رشد در حالی که تمامی فولادسازان بین المللی در محدوده ضرر بودند برای تمامی تحلیلگران جهانی شوکه کننده بود. این در حالی است که تحریم های آمریکا در بخش صنعت توان صادارتی و تولیدی ایران را به شدت به چالش کشیده بود. تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین در مدت ۱۰ماه سال جاری میلادی ۱۲٫۶ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل تولید فولاد داشتند.

 

*** کارنامه تولید فولاد از نگاه انجمن جهانی

آخرین آمارهای انجمن جهانی فولاد نشان می دهد در حالی که متوسط رشد تولید فولاد خام در دنیا در بازه یکساله گذشته روند منفی داشته و تولید فولاد در کل دنیا مسیر نزولی با شیب دو درصدی را تحربه کرده است اما ایران با رشد ۱۲٫۶درصدی، نزدیک به ۲۳ میلیون و ۸۰۰هزار تن فولاد تولید کرده است.

یکی از دلایل رشد و موفقیت ایران خودکفایی در بخش تولید و توان بالای زنجیره تامین و زنجیره ارزش فولاد است. چرا که بخش معدن و صنعت با بیشترین هماهنگی با یکدیگر فعالیت کردند که نتیجه آن خلق رکوردی تاریخی در زمینه تولید فولاد در سال جاری بود. تولید فولاد خام ایران از ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر به ۲ میلیون و ۶۶۰هزار تن رسید که ۲۷٫۹درصد بیش از عملکرد ماه مشابه سال گذشته میلادی است.

 

*** فاکتورهای سیاسی موثر بر تولید فولاد

یکی از مواردی که خارج از معادلات ساخت و تولید فولاد بر عملکرد شرکت های فولادی در سال جاری تاثیرگذار خواهد بود مسئله دولت جدید آمریکا و رویکردی است که دولت بایدن در قبال ایران خواهد داشت.نتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده و انتخاب جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری این کشور، زمینه افت نرخ دلار را در کشور ما فراهم کرده است. این موضوع می تواند زمینه کاهش هزینه های تولید را برای ایران فراهم سازد.

با وجود اینکه کاهش نرخ دلار برای اهداف صادراتی جذابیت ایجاد نمی کند اما کاهش هزینه های تولید از یک سو و ایجاد مشوق های خرید فولاد ایران نوسط خارجی ها می تواند این مسئله را پوشش دهد و در نهایت به نفع فولاد ایران تمام شود. از سویی دیگر بایدن به احتمال زیاد به توافق نامه زیست محیطی که اخیرا ترمپ از آن خارج شد بر می گردد. این موضوع برای فولادسازان چینی و آمریکا شاید خبر خوبی نباشد. معمولا این توافق نامه ها هزینه تولید را برای شرکت ها و کارخانجات اروپایی و آمریکایی بالا می برد و جذابیت بازارهای ترکیه و ایران را در بخش فولاد دو چندان می کند. به همین دلیل به احتمال زیاد در سال آتی میلادی شاهد رشدهای امیدوارکننده تری در آمار تولید فولاد ایران خواهیم بود.

 

*** علل رشد تولید فولاد در یکسال گذشته

به نظر می رسد صنعت فولاد ایران وارد عرضه جدیدی از عملکرد خود شده است.از یک سو تکنولوژی های پیشرفته در تولید و فراوری فولاد و خودکفایی در تکنولوژی الکترودهای فولادی باعث شده این صنعت از گزند تحریم ها در امان بماند. از طرفی دیگر به دلیل پایین بودن هزینه نیروی کار در ایران و وجود معادن غنی سنگ آهن و سایر معادن در حوزه انرژی نظیر نفت و گاز باعث شده است که هزینه های تولید فولاد به نسبت سایر کشورها، حتی کشورهای همسایه کاهش یابد. این موضوعی مزیتی است که کمتر کشورهایی از آن برخوردارند.

برای مثال کشوری مانند چین از این فرصت به خوبی استفاده کرده است و عملا بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد جهان شده که به نوعی کمک شایانی به رشد اقتصادی این کشور در سال جاری داشته است. امسال تمامی کشورها به غیر چین رشد اقتصادی منفی را تجربه کردند و چین بخش مهمی از موفقیت خود در سال جاری را مدیون صنعت فولاد خود است.

 

*** ارزیابی شرایط شرکت های فولادی در بورس

کارنامه بورسی شرکت های فولادی و معدنی نیز در سال جاری به نسبت سال گذشته به نسبت درخشان تر و با بهره وری بیشتری همراه بود.شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن، فولاد آلیاژی، میدکو، گروه ملی صنعتی فولاد، فولاد کاوه جنوب، فولاد خراسان، چادرملو، فولاد ارفع، بناب و جهان فولاد در گزارشات انتشار یافته خود در سامانه کدال از افزایش سرمایه های ناشی از افزایش سودآوری و فروش خبر داده اند که عملا در بازه شش ماه اول سال این سهم ها برای فعالان بورس جذابیت بالایی داشت و شاهد تشکیل صف های خرید سنگین در این نمادها بودیم. در مهرماه امسال در مجموع یک میلیون و ۹۲۱ هزار و ۶۱۶ تن شمش فولاد توسط این شرکت‌ها تولید شد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۱۲ درصد افزایش بهره وری دارد

 

*** عملکرد فولاد خوزستان در یکسال گذشته

فروش شرکت فولاد خوزستان طی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹، حدود ۱۱,۲۱۲ میلیارد تومان میباشد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۷,۹۴۷ میلیارد تومان) از رشد حدود  ۴۱ % برخوردار بوده است .سود خالص فخوز طی شش ماهه نخست سال ۹۹ ، حدود۳,۳۸۱ میلیارد تومان میباشد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۲,۲۱۱ میلیارد تومان ) از رشد ۵۲% برخوردار بوده است همچنین شرکت فولاد خوزستان با سرمایه ۱,۹۰۴  میلیارد تومانی به ازای هر سهم ۱,۷۷۵ ریال سود محقق کرده است . قیمت هر سهم شرکت ملی مس ایران در تاریخ ۹۹/۰۷/۳۰ ، حدود ۳۲,۹۰۰ ریال میباشد .

 

*** رشد تولید فولاد آلیاژی

داده های مقایسه ای عملکرد ۶ ماهه نخست سال، برای ۵ دوره گذشته شرکت فولاد آلیاژی ایران فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران طی ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، حدود ۲،۴۰۶ میلیارد تومان داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۱،۳۶۴ میلیارد تومان) از رشد حدود ۷۶% برخوردار بوده است. سود خالص شرکت فولاد آلیاژی ایران طی ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، حدود ۵۶۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۲۶۸ میلیارد تومان) از رشد ۱۱۲% برخوردار بوده است. حاشیه سود شرکت فولاد آلیاژی ایران طی ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، حدود ۲۴% می باشد.

 

*** عملکرد درخشان فولاد کاوه در یکسال گذشته

شرکت فولاد کاوه جنوب نیز در سال گذشته کارنامه درخشانی در تولید فولاد داشته و توانسته طی هشت ماه ابتدایی سال جاری رقمی معادل ۶،۹۷۳ میلیارد تومان عواید حاصل از فروش به دست بیاورد. که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۳،۴۱۳ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۱۰۴% برخوردار بوده است. همچنین فروش این شرکت در آبان ماه امسال حدود ۱،۴۵۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ( ۴۰۰ میلیارد تومان) از رشد ۲۶۳% برخوردار بوده است. شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در سال ۹۸ حدود ۵،۱۸۶ میلیارد تومان فروش داشته است.

شرکت فولاد ارفع یکی از بهترین های سال جاری بوده و رشد ۸۲ درصدی را تجربه کرده است. این شرکت گرچه سود کمتری را نسبت به سایر رقبای داخلی خود به دست آورده ولی سعی کرده از رویکردهای نوآورانه و فناورانه در تولید فولاد بهره بگیرد که همین موضوع باعث رشد ارزندگی سهام این شرکت شده است. فروش این شرکت در آبان ماه امسال حدود ۶۳۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ( ۴۵۱ میلیارد تومان) از رشد ۴۰% برخوردار بوده است. شرکت آهن و فولاد ارفع در سال ۹۸ حدود ۳،۴۰۴ میلیارد تومان فروش داشته است.

 

*** ارزان فروشی آفت امروز صنعت فولاد

یک تهدید در خصوص رشد تولید و افزایش فروش فولاد ایران وجود دارد که باید به آن توجه شود و آن پدیده ارزان فروشی فولاد در مباحث صادراتی است که بعضا با کمترین حاشیه سود ممکنه محصولات فولادی روانه بازارهای بین المللی می شود. ریسک حمل دریایی فولاد ایران به دلیل تحریم های بخش حمل و نقل کالا توسط آمریکایی ها افزایش یافته و افزایش هزینه‌های آن باعث شده معاملات فولاد ایران به شکلی غیر رسمی صورت بگیرد.

لذا طرف مقابل باید بخشی از هزینه های معاملات با ایران را برای خود نگه دارد و این موضوع فقط با ارزان فروشی حاصل می شود. در شرایطی که دولت بایدن دم از بازگشت به توافق هسته ای ایران و رفع تمامی تحریم ها می زند ایران باید از این فرصت استفاده کند و حجم فروش خود را به بالاترین سطح ممکن برساند یا بتواند مشوق هایی را برای بازرگانان خارجی ایجاد کند که صرفا به کاهش قیمت و ارزان فروشی ایران ختم نشود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.