جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×
لزوم رفع موانع جذب سرمایه:

موانع توسعه تولید آهن اسفنجی

شناسه : 24235 ۰۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
تولید آهن اسفنجی یکی از حلقه‌های مهم در زنجیره تولید فولاد کشور است. بررسی وضعیت واحدهای ایجاد شده و فعال آهن اسفنجی کشور، گویای آن است که ظرفیت‌های ایجاد شده در این حلقه، با اهداف توسعه‌ای این صنعت فاصله قابل‌توجهی دارد. حال چنانچه سیاست‌گذاران به تحقق اهداف صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴مصر هستند، باید زمینه حضور سرمایه‌گذاران را به این حلقه از زنجیره فولاد فراهم کنند.
موانع توسعه تولید آهن اسفنجی
پ
پ

تولید آهن اسفنجی یکی از حلقه‌های مهم در زنجیره تولید فولاد کشور است. بررسی وضعیت واحدهای ایجاد شده و فعال کشور، گویای آن است که ظرفیت‌های ایجاد شده در این حلقه، با اهداف توسعه‌ای این صنعت فاصله قابل‌توجهی دارد. حال چنانچه سیاست‌گذاران به تحقق اهداف صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴مصر هستند، باید زمینه حضور سرمایه‌گذاران را به این حلقه از فراهم کنند.

 

*** جذب سرمایه برای تولید

ازجمله مهم‌ترین اقداماتی که می‌تواند زمینه جلب سرمایه را به این صنعت فراهم کند، ایجاد کنسرسیوم‌های مختلف است. بازار بورس نیز از دیگر مکانیسم‌هایی است که می‌تواند سرمایه قابل‌توجهی را به این حلقه از جذب کند. درواقع در موقعیت کنونی که اقبال عمومی به بازار سرمایه افزایش پیدا کرده می‌توان از این ظرفیت برای رشد به ویزه تولید بهره گرفت.
فعالیت در این صنعت با کمبودها و چالش‌هایی روبه‌رو است. درنتیجه انتظار می‌رود با برطرف کردن این دست مشکلات زمینه برای توسعه هرچه بیشتر آن فراهم شود. کمبود مواد اولیه را باید یکی از چالش‌های اساسی در تولید عنوان کرد. درنتیجه بسیاری از صاحبان سرمایه با اذعان به این کمبود، تمایل چندانی به فعالیت در این عرصه ندارند،

چراکه اطمینان از تامین مواد اولیه برای تولید، شرط نخستین در مسیر جذب سرمایه به یک صنعت است. یعنی صاحبان سرمایه باید اطمینان داشته باشند که در آینده با چالشی در تامین مواد اولیه روبه‌رو نمی‌شوند.

اطمینان از سودآوری در یک فعالیت تولیدی از دیگر پیش‌شرط‌ها برای حضور سرمایه‌گذاران در یک صنعت محسوب می‌شود و چنانچه می‌خواهد تولید نیز مطابق با سند چشم‌انداز توسعه کشور رشد کند، نباید مانع سودآوری فعالان این صنعت شود.

صادرات یکی از پارامترهای اثرگذاری است که زمینه سودآوری را برای این حلقه از زنجیره را فراهم می‌کند. با این وجود، تغییر مداوم قوانین در طول سالیان گذشته مانع از توسعه بازار صادراتی آهن اسفنجی شده‌اند.
یکی از پیش‌شرط‌های موفقیت در بازار صادراتی جلب اعتماد مشتریان است. اما متاسفانه قوانین مربوط به صادرات در کشور ما به‌طور مرتب تغییر می‌کند.

 

*** بازارهای بین المللی

همین موضوع نیز مانع موفقیت فروش آهن اسفنجی تولید شده در کشور ما در بازارهای بین‌المللی خواهد شد. درواقع در سایه چنین تغییرات مداومی مشتریان ما در بازار بین‌المللی از دست می‌روند. بنابراین باید به راه‌حل اساسی برای رفع این مشکل اندیشیده شود.
علاوه بر تمام موارد یاد شده، تغییر مداوم در قوانین و مقررات نیز یکی دیگر از دلایلی است که مانع جذب سرمایه به تولید آهن اسفنجی می‌شود.
سرمایه‌گذاری برای تولید در صنایع معدنی اغلب در بازه‌های طولانی به سوددهی می‌رسد؛ بنابراین انتظار می‌رود قوانین این حوزه ثابت باشند. تغییرات مداوم قوانین مانعی در مسیر جذب سرمایه هستند.

اما متاسفانه شاهد آن هستیم که با تغییر هر ، قوانین تازه‌ای وضع یا در دوران یک نیز با تغییر مدیران، بخشنامه‌های جدیدی صادر می‌شود. در چنین شرایطی تولیدکنندگان نمی‌توانند برای تولید یا تداوم فعالیت خود برنامه‌ریزی کنند.

گاهی هم در بازه‌های زمانی مختلف و بسته به شرایط جهانی یا سیاست‌های داخلی، میزان سوددهی در حلقه‌های گوناگون ، متغیر است. گاه سوددهی در معدن بیشتر است و گاه در تولید محصول نهایی.
بنابراین چنانچه بتوان از معدن تا محصول نهایی را به هلدینگ‌های بزرگ سپرد، برخی مشکلات برطرف می‌شود. در چنین حالتی، سودآوری به هر حلقه از زنجیره متعلق باشد، در کل مجموعه گردش خواهد داشت و کل مجموعه از این سود منتفع می‌شوند.

 

علی‌رضا زاهدیان – مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز

 

صمت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.