شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×

نوسانات یک هفته ای قیمت میلگرد در بورس جهانی

شناسه : 10696 ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۶:۳۱

قیمت میلگرد در بورس شانگهای چین اواخر هفته گذشته 7.5 دلار هر تن رشد داشته 577 دلار هر تن ثبت شد. تقاضای داخلی بالا بود و این امر از قیمت های صادراتی حمایت نمود. میلگرد صادراتی چین 5 دلار رشد قیمت داشته 545 تا 555 دلار هر تن فوب ثبت شد.

پ
پ

بازار مقاطع ترکیه در رکود بود. میلگرد صادراتی ترکیه ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار هر تن فوب و میلگرد در بازار داخلی آن تا ۱۰ دلار افت قیمت داشته به ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب بود ولی تقاضا نداشت از این رو بعید نیست قیمت به ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب برسد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۱.۵ یورو رشد داشته ۵۲۹.۵ یورو ثبت شد. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در حدود ۶۹۸ دلار هر شورت تن در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روند نزولی داشت تعطیلی میانه هفته به این روند کمک کرد. متوسط قیمت سایزهای ۸ تا ۳۲ میلیمتر روز شنبه ۳۴۱۷۶ ریال بود که تا چهارشنبه به ۳۳۴۹۶ ریال رسید . ذوب اهن اصفهان ۱۵۴۰ تن سبد میله گرد را در قیمت پایه ۲۹۶۰۰ ریال روز شنبه فروخت که تمام شده آن با احتساب مالیات ارزش افزوده ۳۲۲۶۴ ریال میگردد . متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ محصول ذوب آهن روز شنبه ۳۳۴۶۷ ریال بود که تا آخر هفته به ۳۳۰۵۰ ریال سقوط کرد. این نزول قیمت ها طبیعی بود چون دامنه کوچکی دارد و ناشی از عرضه تیرآهن های انباری است. در حالیکه روز شنبه ذوب آهن ۱۳۲۰ تن از همین کالا را در پایه ۲۹۶۰۰ ریال و تمام شده ۳۲۲۶۴ ریال فروخته بود. به نظر میرسد روز شنبه ذوب آهن مچینگ باشد چون قیمت تیرآهن و میله گرد هر دو یکسان است رقابتی هم نشد بنابراین ملاک تحلیل ما نیست .

بازار مقاطع کلاً هفته بی رمقی را پشت سر گذاشت دلیلی برای تغییر این شرایط در هفته آینده نیست علیرغم آنکه در دو هفته گذشته بنکدارها تلاش کرده اند خود را از موجودی ارزان خرید نجات دهند ولی سیاست صبر و انتظار را در پیش گرفته اند از آنجا که دلیلی برای افزایش قیمت شمش نیست طبعاً این سیاست صحیح است ولی ادامه آن بسته به عوامل دیگری است که ریشه در فضای سیاسی دارد . در هر حال بازگشت نرخ ارز و و شاخص بورس سیگنال هائی است که به تجار داده می شود ، دولت هم راضی است بنابراین فعلاً جای نگرانی نیست.

 

فولاد ایران

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.