دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹ 16 ذو القعدة 1441 Monday, 6 July , 2020 ساعت ×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/artanpre/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • فوری

  نماینده خمینی شهر در مجلس: این راهی که مجلس در پیش گرفته به جایی نمی‌رسد، 🔹 دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم 🔹 گوش دادن به حرف‌های وزرا بی‌فایده است استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید. تشنج در صحن علنی مجلس هنگام سخنرانی وزیر امور خارجه 🔹ظریف: من هیچگاه مسائل داخلی را به خارج نبردم 🔹هرچه من گفتم، رهبر انقلاب شنیدند، اگر دروغ گفتم ایشان شنیدند، گفتند ظریف صادق است، اگر راست گفتم ایشان شنیدند و گفتند شجاع است «سیروس گرجستانی» بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. روحانی: 🔹کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست؛ در طرف خودشان نیز کوه را کاه کردن اخلاقی نیست 🔹گفتمان ما از ابتدا در داخل اعتدال و در خارج از ایران تعامل بوده 🔹افراط و تندروی را نمی‌پسندیم؛ می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود صدور دستور بازداشت ۴ نفر در پی انفجار در کلینیک درمانی سینا 🔹یک نفر بازداشت شد؛ بازداشت سه نفر دیگر در دستور کار پلیس 🔹 روحانی: دستگاه‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر علت آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر را مشخص کنند

  نیمی از ظرفیت تولید شرکت ذوب آهن اصفهان خالی است

  شناسه : 18162 ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۵۷

  منصور یزدی‌زاده، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان می‌گوید: «با شرایط فعلی در حدود سال 1410 شاید سنگ آهنی برای تولید نداشته باشیم و به یک وارد کننده این ماده معدنی تبدیل شویم زیرا معادن از حیطه تخصصی فرایندهای معدنی فاصله گرفته اند و به سمت تولید شمش و محصولات فولادی گرایش یافته اند.»

  پ
  پ

  ***میراث ذوب آهن در شرایط تحریم

  میرعامل درباره دستاوردهای ارزشمند شرکت در شرایط تحریم می‌گوید: «تولید محصول استراتژیک ریل با ارزش افزوده بالا در ایران که در گذشته آرزویی بیش نبود، در دوران تحریم به همت پولادمردان به ثمر نشست،طرح تزریق پودر زغال به کوره بلند ( PCI ) که هم اکنون مراحل پایانی را سپری می کند ، ریومپینگ ایستگاه هفت ریخته گری بدون حضور کارشناسان خارجی ، افزایش آمار صادرات محصولات ، رکوردهای مستمر تولید و … دستاوردهای بسیار بزرگی است که در دوران تحریم در کارنامه پرافتخار ثبت شد و میراثی ماندگار برای آیندگان به شمار می رود.»

  یزدی‌زاده در ادامه می‌افزاید: « برخی از کارشناسان می گویند کشورهایی مانند برزیل،استرالیا و … ارقام بالایی از صادرات سنگ آهن را از آن خود کردند. در این خصوص باید گفت این کشورها با وجود وسعت بسیار و دارا بودن معادن گسترده،استراتژی مدونی برای تولید و صادرات خود مشخص نموده اند و بر پایه آن حرکت می کنند. کشور چین با آن عظمت به عنوان قطب دوم صنعتی دنیا پس از آمریکا ، مواد اولیه را از کشورهای مختلف وارد می کند. همین کشور در سال های گذشته لجن کنورتور موجود در سایت هواشناسی را خریداری کرد که پس از بررسی های صورت گرفته در این خصوص پروژه آب گیری از لجن کنورتور به روش BOT تعریف شد و با موفقیت عملیاتی شد ، ضمن اینکه این محصول به چرخه تولید بازگشته است.»

   

  ***باید به معادن توجه ویژه داشته باشیم

  منصور یزدی‌زاده ضمن هشدار درخصوص پیامدهای عدم تدوین استراتژی برای فعالیت معادن و مجتمع‌های فولادی می‌گوید: «اگر با شرایط فعلی صادراتی انجام نگیرد، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ بعید است محقق شود. طی دورانی که در شرکت ملی فولاد بودم به اتفاق همکاران گزارش مشروح در این خصوص تهیه شد که برای ایمیدرو و وزارت صمت ارسال شد. با شرایط فعلی در حدود سال ۱۴۱۰ شاید سنگ آهنی برای تولید نداشته باشیم و به یک وارد کننده این ماده معدنی استراتژیک تبدیل شویم زیرا معادن به جای این که در عمق فعال باشند و اکتشافات جدید را به بهره برداری برسانند از حیطه تخصصی فرایندهای معدنی فاصله گرفته‌اند و به سمت تولید شمش و محصولات فولادی گرایش یافته اند و این نشان می دهد که متاسفانه استراتژی مشخصی در این زمینه وجود ندارد وبه بیراهه رفته‌ایم.»

  او این‌گونه ادامه می‌دهد: «صادرات سنگ آهن در کشوری که این ماده معدنی یکی از اجزای اصلی فرایند تولیدش است به واقع هیچ توجیهی ندارد. متاسفانه منافع بلند مدت ، فدای منافع کوتاه مدت می شود . سنگ آهنی که جزو انفال است، به همه مردم تعلق دارد و مجوز بهره برداری از معادن آن صادر شده تا اشتغال زایی ایجاد شود و همگان از ارزش آفرینی آن منتفع شوند،صادر می شود و مردم و صنایع کشور که اقتصاد منهای نفت را باید تحقق بخشند از سود آن بی بهره می مانند. وی بیان کرد : چندی پیش طی مذاکرات خوبی که با دکتر سرقینی معاون معدنی وزارت صمت داشتیم، ایشان اظهار داشتند تنها تولید کنندگان مجوز صادرات محصولات فولادی را دارند و ارز حاصل از آن هم باید به چرخه تولید باز گردد. صادرات نهاده های معدنی نظیر سنگ آهن از سود سرشاری برخوردار است و همین عامل گرایش معادن به سمت صادارت این مواد معدنی استراتژیک را سبب شده است. امیدواریم وزارت صمت به عنوان متولی این موضوع هر چه سریع تر اقدام اساسی در این زمینه داشته باشد.»

   

  Yazdizadeh

   یزدی‌زاده معتقد است عدم مدیریت بر معادن موجب هدررفت توان و پتانسیل‌های این شرکت می‌شود.

  عکس از خبرگزاری موج، محسن ابوالقاسم

   

   

  ***ذوب آهن مادر صنعت فولاد کشور است

  این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت تولید در پرداخت و اظهار داشت: «این شرکت بزرگ ظرفیت تولید چهار میلیون تن چدن با سه کوره را داراست. در این زمینه به شش میلیون تن مواد آهن دار شامل سنگ آهن دانه بندی، کنسانتره و گندله نیاز داریم. اکنون شرکتی که از این ظرفیت تولید برخوردار است، تخصص و دانش فنی نیروی انسانی‌اش به ‌نوان مادر صنعت فولاد کشور زبانزد است، زیر ساخت های لازم را داراست و در یک جمله آماده در نوردیدن مرزهای تولید است، به دلیل نداشتن معادنی که خود روزی مدیریت آنها را بر عهده داشت با نیمی از ظرفیت تولید فعال است.»

  مدیرعامل می‌افزاید: «همه تلاش ما در یک سال گذشته بر این موضوع متمرکز بوده که بتوانیم جدا شدن معادن از ذوب آهن و تاثیر منفی آن بر روند تولید این شرکت بزرگ را برای دولت و وزارت صمت شفاف کنیم. حق به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور فراتر از این است که به دلیل نداشتن مواد اولیه نتواند تمام ظرفیت خودش را فعال کند.»

  مهندس یزدی زاده در خصوص انسجام بین تولید کنندگان فولاد برای قیمت نیز معتقد است: «تلاش‌های بسیار خوبی توسط انجمن تولید کنندگان فولاد در این خصوص انجام گرفت اما همه شرکت‌های فولادی به صورت مستمر به آن عمل نکردند. در حال حاضر نیز تعداد شرکت‌های فولادی بسیار افزایش یافته است. زمانی که محصولات فولادی شرکت‌ها در بورس عرضه شود، شفافیت موجود اجازه نمی‌دهد که تغییری انفرادی ایجاد شود.»

  وی در ادامه به عدم توازن بین زیرساخت ها و توسعه زنجیره فولاد می‌پردازد و می‌گوید: «هر سال نیاز است حدود ۶۰۰ میلیون یورو صرفاً سرمایه گذاری ارزی در زیرساخت‌ها صورت گیرد که عدد قابل توجهی است و برنامه‌ریزی دقیقی را می‌طلبد و اگر انجام نشود در افق ۱۴۰۴ اگر چه ظرفیت سازی در فولاد،گندله و DRI شاید اتفاق بیفتد ولی در حوزه سنگ آهن و کنسانتره با مشکل مواجه می‌شویم. ضمن این که چالش ‌ایی را در زیرساخت‌ها شاهد خواهیم بود.»

  مدیرعامل در خاتمه تاکید می‌کند: «تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و متفاوت از سایر فولادسازها مانند ریل که هم‌اکنون در نورد ۶۵۰ تولید می شود در دست اقدام است. تکمیل سبدهای تیرآهن های H و I، تولید فولادهای صنعتی نیز از جمله سایر طرح های تولید است.»

  منبع: ایلنا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.