جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020 ساعت ×

پیش‌بینی کاهشی در بازار ارز و طلا

شناسه : 21054 ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳

در روز انتهایی هفته گذشته رشد دلار نسبت به روزهای قبل کندتر شد و در کنار آن، از سطح قیمت سکه کاسته شد. اگرچه در کل هفته گذشته قیمت دلار رشد ۹ درصدی را ثبت کرد، اما شواهد حاکی از آن است که روند قیمتی دلار در هفته جاری تغییر خواهد کرد. به اعتقاد برخی فعالان، پس از ثبت این رشد در هفته گذشته، بازار نیاز به یک اصلاح قیمت خواهد داشت و معامله‌گران خرید‌های خود را در قیمت‌های پایین عرضه خواهند کرد. همچنین بازارساز نیز می‌تواند با فعال کردن نقش خود این روند کاهشی را تسهیل کند.

پ
پ

در آخرین روز هفته، رشد دلار کند شد و سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را در پیش گرفت. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۱۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۵ هزار و ۷۱۰ تومان رسید. با ثبت این رشد، میزان بازدهی دلار در هفته گذشته به بالای ۹ درصد رسید؛ آخرین بار این ارز در آذرماه رشد بالاتر از ۱۰ درصدی را به ثبت رسانده بود. برخی فعالان باور دارند پس از ثبت چنین رشدی، بازار نیاز به یک اصلاح قیمت دارد. در واقع از نگاه آنها، معامله‌گران در هفته جاری بخشی از خریدهای خود در قیمت‌های پایین را عرضه خواهند کرد تا از این خریدها سودگیری کنند. جدا از انتظار کاهشی که در میان معامله‌گران فنی وجود دارد، برخی دیگر از فعالان باور دارند، ادامه رفتاری که بازارساز در انتهای هفته گذشته داشت، می‌تواند منجر به تغییر مسیر قیمت‌ها شود. به گفته آنها، بازارساز در ۲ روز انتهایی هفته گذشته توانست با بالا آوردن قیمت صرافی‌های بانکی و نزدیک کردن نرخ فروش دلار آنها به نرخ بازار، از ورود تقاضای کاذب جلوگیری کند و آربیتراژ قیمتی را از بین ببرد.

جالب است طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه که فاصله قیمت دلار صرافی‌های منتخب بانکی با بازار آزاد به کمتر از یک درصد رسیده بود، قیمت این ارز در بازار آزاد تنها ۱۱۰ تومان رشد کرد. این در حالی بود که از ابتدای هفته تا روز سه‌شنبه قیمت دلار در بازار آزاد حدود هزار و ۲۰۰ تومان رشد کرده بود. به گفته فعالان، در صورتی که بازارساز این شیوه مداخله را ادامه دهد، می‌توان شاهد افت قیمت‌ها در هفته جاری بود.

در کنار این،‌ عده‌ای از فعالان رسمی عنوان می‌کنند، مشکل یکی از صرافی‌های مهم در زمینه عرضه ارز نیز در هفته گذشته حل شد و این موضوع نیز توانست تا حدی انتظارات معامله‌گران را تحت‌تاثیر قرار دهد. برخی از فعالان رسمی عنوان می‌کردند،‌ این صرافی که مدتی در سامانه نیما اقدام به عرضه ارز نمی‌کرد،‌ از اواخر هفته گذشته فعالیت خود را از سر گرفت.

بازگشت صرافی‌های بزرگ در زمینه عرضه ارز به خودی خود می‌تواند سیگنال کاهشی به بازار ارسال کند. عده‌ای نیز اعتقاد دارند، صدور مجوز تراکنش مالی با بانک مرکزی ایران در رابطه با تجارت اقلام خاص انسان‌دوستانه توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در انتظارات معامله‌گران بازار اثر داشت. در مقابل،‌ عده‌ای از معامله‌گران باور داشتند، ممکن است قیمت در هفته جاری نیز به حرکت افزایشی خود ادامه دهد. از نظر آنها،‌ شیوع ویروس کرونا و نگرانی‌های ناشی از آن می‌تواند سطح تقاضای احتیاطی را در بازار را بالا نگه دارد و همین عامل زمینه‌ساز ادامه رشد قیمت‌ها شود.

 

***افت سکه در ایستگاه آخر

سکه که هفته گذشته عمدتا روند افزایشی داشت، روز آخر هفته را با ۸۰ هزار تومان کاهش پشت سرگذاشت و به بهای ۶میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید. علی‌رغم این افت، فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته ۱/ ۱۲درصد بازدهی را به ثبت رساند. سکه در اولین روز هفته گذشته،‌در واکنش به ورود ایران به لیست سیاه FATF و ورود ویروس کرونا به ایران نزدیک به ۶۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به آستانه مرز ۶میلیونی رسید.

روز دوشنبه سکه به کانال ۶ میلیونی رفت و تا آخر هفته در این کانال ماند. به گفته فعالان در صورتی که قیمت دلار کاهشی شود، سکه تمام بهار آزادی نیز می‌تواند در هفته جاری به زیر مرز ۶ میلیون تومانی بازگردد. سکه در هفته گذشته به بالاترین قیمت تاریخ خود رسید و بخشی از این رکوردشکنی نیز ناشی از افزایش مقطعی بهای طلای جهانی بود. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در هفته گذشته بالای مرز ۶۰۰ هزار تومان معامله شد که قبلا سابقه نداشت. عده‌ای نیز باور داشتند، افزایش قیمت دلار و یورو در سامانه نیما می‌تواند سیگنال رشد قیمت را به بازار آزاد بدهد. قیمت یورو در انتهای هفته در این سامانه به‌عنوان مثال بیش از هزار تومان افزایش یافته بود.

 

***هیجان طلا فروخوابید

با اقدام سرمایه‌گذاران برای فروش طلا و تهیه نقدینگی به منظور پوشش ضرر در بازار سهام، قیمت طلا روز جمعه حدود پنج درصد سقوط کرد که بزرگ‌ترین کاهش قیمت یک روزه در هفت سال اخیر بود.
بهای معاملات طلا برای تحویل فوری ۴.۵ درصد کاهش یافت و در ۱۵۶۸ دلار و ۹۶ سنت بسته شد که بزرگ‌ترین کاهش یک روزه از اواسط سال ۲۰۱۳ بود.

هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا ۷۵ دلار و ۸۰ سنت معادل ۴.۶ درصد کاهش پیدا کرد و در یک هزار و ۵۶۶ دلار و ۷۰ سنت بسته شد که بزرگ‌ترین کاهش قیمت روزانه از ۲۰ ژوئن سال ۲۰۱۳ بود. قیمت طلا برای کل هفته حدود پنج درصد کاهش نشان داد که بزرگ‌ترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۶ بود. ریزش قیمت سنگین روز جمعه رشد ماهانه طلا را از بین برد و بهای طلا از پایان ژانویه تاکنون ۱.۳ درصد کاهش نشان داد.

طلا دوشنبه هفته گذشته تا مرز یک هزار و ۶۸۸ دلار و ۶۶ سنت که بالاترین قیمت هفت سال اخیر بود، صعود کرده بود و در مسیر ثبت رشد هفتگی و ماهانه قرار داشت که ناگهان ورق برای این فلز ارزشمند برگشت. ضرر سنگین بازار فلزات ارزشمند در پی افت ۹۰۰ واحدی شاخص داوجونز اینداستریال اوریج در معاملات روز جمعه روی داد.

سرمایه‌گذاران روز جمعه در بازار فلزات ارزشمند به فروش اقدام کردند تا ضرر خود را در بازار سهام پوشش دهند.

به گفته تحلیل‌گران، نگرانی‌ها پیرامون گسترش سریع ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر رشد اقتصادی بازارهای سهام را متحمل ضرر سنگینی کرده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، شیوع سریع ویروس کرونا نگرانی‌ها نسبت به همه گیر شدن این بیماری را برانگیخته است. شش کشور نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده‌اند و سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع آن در سراسر جهان هشدار داده است.

این ویروس بازارهای سهام جهان را با بزرگ‌ترین کاهش هفتگی از سال ۲۰۰۹ روبرو کرد و حدود شش تریلیون دلار از ارزش بازار کاست.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، پالادیم که در معاملات روز جمعه در مقطعی تا ۱۳ درصد سقوط کرد، در نهایت با ۱۰.۸ درصد کاهش، در دو هزار و ۵۳۸ دلار و ۲۱ سنت بسته شد. این فلز اکنون حدود ۳۹۰ دلار از رکورد دو هزار و ۸۷۵ دلار در پنج شنبه، ارزان‌تر شده است. در حالی که پلاتین ۶.۱ درصد و نقره ۷.۴ درصد کاهش بها داشت.

 

***اونس به دو هزار دلار می‌رسد؟

گسترش ویروس کرونا در چین و بسیاری از نقاط دنیا زمینه‌ای برای رشد بی‌سابقه بهای جهانی طلا شده و اکنون تحلیلگران تکنیکال معتقدند تداوم وضعیت کنونی می‌تواند این فلز را به بهایی معادل ۲ هزار دلار به ازای هر اونس برساند. ویروس کرونا همان شوکی بود که طلا برای حرکت به سطوح بالاتر در نمودارها انتظارش را می‌کشید تا بهای آن را به رکورد نهایی ۲هزار دلار برساند. ویروس کرونا یک شوک به اقتصاد وارد کرد. اقتصادها اکنون در بدترین حالت، همسو با ضعف‌های فراوان در اروپا و چین، دچار فراز و نشیب هستند.
گسترش ویروس کرونا در چین و بسیاری از کشورهای دیگر عاملی موثر برای رشد بی‌سابقه بهای جهانی طلا شده و اکنون تحلیلگران تکنیکال معتقدند تداوم وضعیت کنونی می‌تواند این فلز را به بهایی معادل ۲هزار دلار در هر اونس برساند. پیتر گروسکوپف، مدیر عامل شرکت اسپروت در این باره می‌گوید: کرونا ویروس همان شوکی بود که طلا برای حرکت به سطوح بالاتر در نمودارها انتظارش را می‌کشید تا بهای آن را به رکورد نهایی ۲‌هزار دلار در هر اونس برساند. کرونا ویروس یک شوک به اقتصاد وارد کرد. اقتصادها اکنون در بهترین حالت، همسو با ضعف‌های فراوان در اروپا و چین، دچار فراز و نشیب هستند. و همین امر،‌ مسائل را در یک لبه قرار می‌دهد.

طلا یک دماسنج ضداعتماد است، هنگامی که یک فلز گرانبها همراستا با دلار آمریکا بالا می‌رود، این امر نشان می‌دهد که اعتماد در بازارهای جهانی در حال از بین رفتن است. رسیدگی به پیامدهای کروناویروس به آن معنا است که بانک‌های مرکزی سراسر جهان نیازمند بازگشت به شرایط تسکین قوی خواهند بود که البته این مساله به نفع طلا نیز هست.

این کارشناس در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: چین هم اکنون مقادیر زیادی نقدینگی را به سیستم اقتصادی خود پمپاژ کرده تا شوک وارد شده به سیستم بانکی را جبران کند. آنها (چینی‌ها) اکنون در بالاترین سرعتی که ممکن است، در حال چاپ اسکناس هستند. اکنون شما می‌خواهید همان چیزها را از اروپا به دست آورید: منطقه‌ای که در آن ایتالیا ضربه بزرگی به تولید ناخالص داخلی آن وارد کرده است. نیازی نیست اقتصاددان یا دانشجوی بازارهای کلان باشید تا دریابید که این وضعیت طبق برنامه نبوده است.

برای آنکه طلا بتواند از این مرحله عبور کند سرمایه‌گذاران باید تصویر بزرگ‌تری را برای خود ترسیم کنند؛ تصویری که شامل بدهی بیشتری برای آنها است. با توجه به اقدام فدرال رزرو در تشدید تزریق نقدینگی در سال ۲۰۱۹، طلا با این تصور مورد ارزیابی واقع می‌شود که بدهی‌های زیادی در بخش دولتی وجود دارد و اقدام بانک‌های مرکزی در بازارها با هدف تداوم تحمل همین سطح از بدهی‌ها صورت می‌گیرد.

‌اکنون بدهی‌های زیادی وجود دارد و کسری بودجه نیز بدهی‌های بیشتری را ایجاد می‌کند. این یک واقعیت است که هیچ بانک مرکزی نمی‌تواند نرخ بهره بالاتری را حفظ کند، بنابراین آنها باید چاپ پول را ادامه دهند تا آنچه در حال حاضر در آنجا انجام می‌شود، حفظ کنند. این همان تصویر بزرگ‌تر است.

معنای این اظهارات برای طلا، حرکتی بزرگ به سمت بالا است که احتمالا به ثبت رکورد ۲ هزار دلار در هر اونس ختم شود. مدیر عامل اسپروت سهام کوچک طلا و نقره را به‌عنوان بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و دارای بیشترین پتانسیل رشد درشرایط کنونی دانست. وی مولفه‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری در نقره را تا حد زیادی شبیه به طلا می‌بیند.

هنگامی که بهای طلا تغییر می‌کند، بهای نقره معمولا شاهد تغییرات بیشتری است؛ چرا‌که بازار کوچک‌تری دارد. یک بازار صنعتی برای نقره وجود دارد که سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده است. در مقابل، معادل سرمایه‌گذاری نقره بخش بسیار کمی از بازار را در اختیار دارد. اما هنگامی که طلا در حال تولید است، دلارهای سرمایه‌گذاری به سوی نقره رفته و خیلی سریع‌تر از طلا صعود می‌کند.

دنیای اقتصاد 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.