سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹ 15 ذو الحجة 1441 Tuesday, 4 August , 2020 ساعت ×

پیش بینی افت تقاضای فولادی در اسفند ماه

شناسه : 7392 ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳

نوسان قیمت فولاد در بازار آزاد مدتی است که با روندی کاهشی نوسان می‌کند اگرچه شرکت‌های عرضه‌کننده اصلی هنوز در برابر کاهش قیمت‌های فراگیر خود مقاومت کرده اما اعمال تخفیف بیشتر موجب شده تا تمایل به کاهش نرخ با فرض وجود تقاضای خرید واقعی ( تخفیف هنگام آدرس ) جدی‌تر شود.

پ
پ

این روند کلی در شرایطی محقق می‌شود که بهای دلار هم از اوج نزدیک به ۵۰۰۰ تومان به رقمی نزدیک به ۴۵۰۰ تومان رسیده که این سیگنال که در افزایش قیمت‌ها مؤثر بوده ، در افت نرخ نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. حال در وضعیتی که احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد به دلیل افت بهای دلار وجود دارد یکی از سیگنال‌های مهم همین تداوم روند کاهشی قیمت در بازار آزاد است. از سوی دیگر این احتمال هم وجود دارد که با رسیدن به نرخ هایی نزدیک به ۳۵۰۰ تومان به یک ثبات نسبی و کف قیمتی دست یافته باشد بنابراین پتانسیل کاهش بیشتر قیمت‌ها از سمت این سیگنال مشخص محدود خواهد شد. در کنار این موارد جرقه‌های جدیدی از افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی دیده می‌شود که این روند عمومی را حتی می‌تواند تغییر دهد یعنی یکی از جرقه‌های رشد قیمت‌ها محسوب شود. نکته دیگر نزدیکی به روزهای پایانی سال است زیرا آرام آرام زمان خودنمایی تقاضای فصلی فراخواهد رسید مخصوصاً در وضعیتی که احتمال رشد نرخ در سال بعد وجود داشته و دارد و این داده به مرور قدرت‌نمایی بیشتری پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر جرقه‌های مهمی در زده شده ولی این رخدادها با توجه به رکود و بدبینی جدی در بازار به بستر در بازار داخلی سرایت پیدا نکرد اگرچه رشد قیمت شمش و تختال ناخودآگاه در قیمت تمام شده بسیاری از محصولات نهایی در روزهای آینده و شاید روزها و هفته ‌های ابتدایی سال‌ آینده مؤثر خواهد بود.

در ساعات پایانی فعالیت بازار شاهد بودیم که در برخی از کانال‌های فروش رشد قیمت‌ها به ثبت رسید اگرچه این افزایش نرخ قدرت و گستردگی چندانی نداشت اما در هر حال جرقه رشد قیمتی مهمی است که می‌تواند تأثیرات خود را در هفته آینده نشان دهد. رشد قیمت شمش در بازار داخلی نیز یکی دیگر از این سیگنال‌های افزایشی به شمار می‌رود.

هنوز نمی‌توان به صراحت از رشد قیمت‌ها در بازار فولاد برای گستره اصلی خبر داد ولی در هر حال بازار منتظر چند رخداد است تا به کمک آن‌ها افزایش نرخ‌های جدیدی را تجربه کند. کف سازی ، رشد قیمت‌های جهانی و تقویت نسبی تقاضا همگی مواردی است که موجب خواهد شد سیگنال‌های به بازار داخلی نفوذ کند اگرچه ممکن است افزایش قیمت‌هایی بدون این فاکتورها نیز به ثبت برسد. به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت که بازار فولاد مستعد تغییر است ولی این تغییر به مثابه یک بشکه باروت آماده انفجار نیست اگرچه این احتمال وجود دارد که جرقه‌های رشد قیمتی سریع‌تر از انتظار ایفای نقش کرده و بازار فولاد را با رشد نرخ همراه سازد. در صورتی که روال عادی بازار تجربه شود باید در ابتدا منتظر کف سازی باشیم و همین سیگنال در کنار انتظار رشد قیمت‌های جهانی و تقویت تقاضای داخلی و تحرک بیشتر تقاضا مسیری افزایشی را رقم خواهد زد. اگر هرکدام از موارد فوق تأثیرگذاری بیشتری داشته باشند به معنای آن خواهد بود که رشد نرخ سریع‌تر و قوی‌تر خودنمایی می‌کند ولی در هر حال بازار خود را برای رشد نرخ آماده کرده ولی شاید با صراحت بیشتری نتوان صحبت کرد.

 

فولاد آنلاین

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.