جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹ 20 ذو القعدة 1441 Friday, 10 July , 2020 ساعت ×

پیش بینی ظهور مرحله ای جدید در اقتصاد ارزی

شناسه : 4435 ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳

در این نوشتار سعی بر این داریم تا از ظهور یک اتفاق جدید در بازار ارز که تاثیر بسیار زیادی بر روند داد و ستد در حوزه صنعت و فولاد خواهد شد پرده برداری کنیم . لطفا با ما همرا باشید 

پ
پ

دلار نظام معیوبی و مقروضی است که هم‌اکنون به اراده‌ی بانک مرکزی آمریکا چاپ می‌شود. کشورهای جهان با تعویض این نظام پولی از شر وال‌استریت و بانک تسویه بین‌المللی(سوئیفت) نجات می‌یابند و می‌توانند مبادلات ارزی را میان بانک‌های مرکزی متبوعشان انجام دهند. می‌دانیم که در نظام کنونی، کشورها مجبورند مبادلات خود را با دلار آمریکا و انتقال آن از طریق یک بانک آمریکایی و نظام تسویه سوئیفت به انجام رسانند. ارز کشورها و حتی طلا تحت نظام کنونی (متشکل از فدرال رزرو، بانک تسویه و وال‌استریت) در معرض نرخ مبادله و دست‌کاری در نرخ بهره قرار دارند؛ مثلاً برای سقوط ۲۲ درصدی روبل در سال جاری هیچ دلیل اقتصادی‌ای وجود ندارد غیر از دست‌کاری ارزی و تبلیغات ضد روسی؛ وگرنه اقتصاد روسیه (جدا از تحریم‌ها) دست‌کم مستحکم‌تر از اقتصاد آمریکاست. این صرفاً تحریم‌های تحمیلی غرب است که به علت گوش‌به‌فرمان نبودن روسیه بر این کشور تحمیل‌شده و این‌چنین پول ملی‌اش را دچار خسران کرده است.موضوع از کاهش وابستگی روسیه به سیستم های پرداخت پول آمریکا بعد از وضع تحریم های جدید دولت آمریکا علیه روسیه آغاز شد برای توضیح بیشتر ما در اینجا مختصری از این اتفاق را بیان میکنیم :

 

سناریو ۱ :

دولت آمریکا تحریم های جدیدی را علیه هفت مقام دولتی روسیه و ۱۷ شرکت روسی مرتبط با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اعمال کرد. کاخ سفید اعلام کرد بر اساس تحریم های جدید دارایی های هفت مقام روس ازجمله دو نفر از نزدیکان پوتین در آمریکا مسدود می شوند و همچنین این افراد با ممنوعیت دریافت روادید برای سفر به آمریکا روبرو هستند.در بیانیه کاخ سفید آمده بود که آمریکا همچنین از صدور مجوز صادرات برای هرگونه فناوری پیشرفته که می تواند در جهت تقویت توانمندی های نظامی روسیه به کار گرفته شود ، خودداری خواهد کرد. وزارتخانه های بازرگانی و خارجه آمریکا هرگونه مجوز صادرات موجود را که شامل چنین شرایطی است لغو خواهند کرد. آمریکا تحریم های جدید را به علت اعمال فشار بر روسیه در جریان حوادث اوکراین انجام می دهد. به گفته مقامات آمریکایی تحریم های قبلی نیز بر روسیه تاثیر گذاشته اند به‌ طوریکه بازارهای مالی روسیه در مقایسه با آغاز سال جاری (میلادی)، ۲۲ درصد کاهش داشته اند؛ ارزش روبل به پایین ترین میزان خود رسیده و سرمایه های خارج شده از روسیه به ۷۰ میلیارد دلار می رسد.

 سناریو ۲ :

قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری انرژی میان چین و روسیه که در ماه جولای ۲۰۱۶ امضا شد گامی نمادین است که با توافق طرفین برای استفاده از ارزهای محلی‌شان به‌منظور درآوردن مبادله‌ی هیدروکربن از چنگ دلار طراحی‌شده است. مهم است اشاره کنیم که حجم کلی مبادله‌ی سالانه هیدروکربن توسط روسیه بالغ‌بر یک تریلیون دلار است. گام نمادین دیگر اختصاص صد میلیارد دلار بودجه به بانک توسعه‌ی بریکس است که انتظار می‌رود در مقابل رویکرد نولیبرالی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول یک بدیل ارائه کند. بانک توسعه‌ی بریکس می‌تواند به‌جای خصوصی‌سازی کالاها و خدمات عمومی مانند آب و بهداشت و آموزش (ویژگی نهادهای نولیبرال اجماع واشنگتن) بر توسعه‌ی زیرساخت‌ها (حمل‌ونقل، توزیع انرژی، مخابرات و …) تمرکز کند. هراندازه بانک توسعه‌ی بریکس برای قرض گیرندگان و مردمشان جذابیت داشته باشد در مأموریتش برای جایگزینی دلار موفق‌تر خواهد بود.

سناریو ۳:

بزرگترین بانک روسیه، درحال برنامه‌ریزی برای افزایش ارسال طلا به چین تا ۱۵-۱۰ تن در سال ۲۰۱۸ است؛ این گام بخشی از طرح پیشرفته دلار زدایی از اقتصاد این کشورها است. بزرگترین بانک روسیه، اسبربانک، درحال برنامه‌ریزی برای افزایش ارسال طلا به چین تا ۱۵-۱۰ تن در سال ۲۰۱۸ است. طبق نظر پیتر کوئنگ، با در نظر گرفتن این که هم روبل روسیه و هم یوان چین پشتوانه ۱۰۰ درصدی طلا دارند، این گام بخشی از طرح پیشرفته دلار زدایی از اقتصاد این کشورها است. 

 سناریو ۴ :

براساس تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، دلار آمریکا با ارزشی بیشتر از ارزش واقعی‌اش در حال مبادله شدن است. در شرایطی که یورو، ین و یوآن همسو با داده‌های بنیادین حرکت می‌کنند، گزارشگران صندوق معتقدند که با توجه به شاخص‌های بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، ارزش کنونی دلار ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر از میزان واقعی آن است.

 سناریو ۵:

گزارش جدید وزارت کار آمریکا در تاریخ ۷ سپتامبر۲۰۱۷ منتشر شد. در این گزارش آمده است هفته قبل تعداد متقضیان جدید بیمه بیکاری ۲۹۸ هزار نفر بوده است این درحالی است که پیش بینی شده بود این رقم ۲۴۱ هزار نفر است. منفی بودن این گزارش سبب کاهش ارزش دلار شده است.

در ماه های اخیر گزارش هایی که از بازار کار آمریکا منتشر شده عموما مثبت بوده و بر همین مبنا بانک مرکزی این کشور در سال جاری میلادی تاکنون ۲ بار نرخ های بهره را بالا برده است.

اما در هفته های اخیر برخی اخبار منتشر شده از اقتصاد آمریکا منفی بوده و نیز تعدادی از شرایط بانک مرکزی برای بالا بردن نرخ های بهره تحقق نیافته است. به همین دلیل عده ای از تحلیلگران معتقدند افزایش مجدد نرخ های بهره پایان سال جاری میلادی انجام خواهد شد نه در نشست این ماه کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی.

افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار در برابر یورو و دیگر ارزهای معتبر منجر می شود و بر قیمت مواد خام فشار وارد می کند.

البته در ماه های اخیر شاهد رشد ارزش یورو بوده ایم. اگر این روند ادامه پیدا کند حتی اگر نرخ های بهره در آمریکا بالا برده شود ارزش دلار نمی تواند خیلی رشد کند.

نکته مهم دیگر این است که ترامپ با افزایش ارزش دلار موافق نیست زیرا این عامل به کاهش رقابت پذیری شرکت های بورسی در آمریکا منجر می شود.

سناریو ۶ : رشد اقتصادی چین 

دلار آمریکا سال‌هاست واحد پولی رایج در مبادلات بین‌المللی است. دست‌کم از دوره پس از جنگ جهانی اول و با افول قدرت امپراتوری انگلیس، آمریکای نوپا توانست واحد پول خود را تدریجاً به وجه رایج معاملات بین کشورها بدل کند. طی این مدت، چالش‌های چندی نسبت به تفوق آن صورت گرفته است، ازجمله به جریان افتادن یورو واحد مشترک پولی کشورهای عضو اتحادیه اروپا. اما این تهدیدها به آن اندازه نبوده است که جایگاه دلار را تهدید کند. در سال‌های اخیر و همزمان با رشد چشمگیر اقتصاد چین که اکنون پس از آمریکا در مکان دوم جهان قرار دارد، پکن آرام آرام استفاده از پول ملی خود را در مبادلات بین‌المللی آغاز کرده است. وقوع بحران مالی در آمریکا از سال۲۰۰۸، فرصت خوبی را در اختیار سیاستمداران چینی قرار داد تا در این مسیر به پیش بروند. یک نقطه از جهان که چین آن را به تعبیری آزمایشگاه استفاده از یوان کرده است، آمریکای لاتین است. حجم ارزش تجارت چین با این کشورها ظرف یک دهه از سال۲۰۰۰ شاهد افزایش ۱۶برابری بوده است که در سال۲۰۱۱ به بیش از ۱۸۸میلیارد دلار رسید. پکن اکنون بسیاری از طرح‌های زیربنایی را در این کشورها تأمین مالی می‌کند و برای اطمینان حاصل کردن از تداوم جریان واردات مواد خام از این منطقه، وام‌های کلانی را با یوان به آنان می‌پردازد.

 

نتیجه گیری :

بخت جایگزینی یک ارز از جانب بریکس (یک ارز مستحکم و سالم) به‌جای دلار به‌عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی اندک نیست. اگر چنین ارزی با میزان امنیت بالا مبادله شود بسیار محتمل است که بسیاری از کشورهایی که تاکنون (به علت ترس از تحریم) به خود جرئت نمی‌دادند با ارزی غیر از دلار مبادله کنند به آن بپیوندند و بدین طریق آن را بیشتر تقویت کنند. یک ارز جهانی که به حاکمیت ملی کشورها احترام بگذارد به‌راحتی این امکان را دارد که جایگزین دلاری شود که ابزار مالی جنگ‌های بی‌پایان و تروریسم اقتصادی بوده است.

این موضوع به تنهایی می تواند شرایط بازار فولاد،آهن،مس و نفت را به نفع کشورهای آسیایی به خصوص چین و هند و ایران تغییر دهد . مطمئنا در این راستا مطالعات بیشتری از جانب تیم تحلیل آرتان پرس صورت خواهد پذیرفت و توصیحات تکمیلی ارائه خواهد شد . 

 

کارگاه تحلیل بورس 

آرتان پرس

 

 

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.