شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ 21 ذو القعدة 1441 Saturday, 11 July , 2020 ساعت ×
بازنگری در دستور العمل تنظیم بازار:

کارگروه تنظیم بازار، مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف را به بورس کالا واگذار کرد

شناسه : 23042 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵ منبع : چیلان
کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که گمانه زنی های زیادی در خصوص مصوبات آن انجام شده بود، با تصویب چند مورد اساسی، خبر از بازنگری در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد داد. همچنین در این جلسه مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف به بورس کالا واگذار شده تا بر اساس ساز و کارهای دراختیار نسبت به کنترل سقف قیمت ها اقدام کند. بنابراین به نظر می رسد دیگر خبری از ابطال مکرر معاملات نخواهد بود.
کارگروه تنظیم بازار، مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف را به بورس کالا واگذار کرد
پ
پ

در جلسه اخیر خود که گمانه زنی های زیادی در خصوص مصوبات آن انجام شده بود، با تصویب چند مورد اساسی، خبر از بازنگری در دستورالعمل تنظیم داد. همچنین در این جلسه مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف به واگذار شده تا بر اساس ساز و کارهای دراختیار نسبت به کنترل سقف قیمت ها اقدام کند. بنابراین به نظر می رسد دیگر خبری از ابطال مکرر معاملات نخواهد بود.

بند ۵ مصوبات جلسه نود و سوم ، حاوی موارد مهمی برای بازار فولاد کشور است اما هیچ خبری از اعمال سقف قیمتی و فرمول های جدید برای قیمت پایه که گمانه زنی های زیادی برای آن انجام شده بود، نیست و این یعنی نقدهای دلسوزانه کارشناسان و مدیران فولادی نسبت به مقررات زدایی از موثر افتاده است.

 

***  مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف به داده شده است

در این بند فولادی، علاوه بر اینکه از بازنگری قریب الوقوع در دستورالعمل جنجالی تنظیم مورخ ۹۷/۰۵/۰۱ خبر داده شده، مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف هم به داده شده است. البته در این خصوص، سقف قیمت های رقابتی، برای شمش فولادی معادل نرخ فوب صادراتی ایران و برای ورق و مقاطع طویل میانگین نرخ فوب خلیج فارس و مرزهای زمینی با احتساب ارز نیمایی در نظر گرفته شده است.

مصوبه مهم دیگر این جلسه، تاکید بر پوشش ۹۰ درصد تقاضا (پس از کسر تقاضاهای تکراری) است که مسئولیت محاسبه و ارائه آن هم بر عهده گذاشته شده است.

بر این اساس هر چند هنوز تا نقطه مطلوب تنظیم فاصله زیادی باقی مانده اما این مصوبات را باید گامی رو به جلو برای جلوگیری از توزیع رانت در ارزیابی کرد.

 

کارگروه تنظیم بازار، مسئولیت حذف قیمت های نامتعارف را به بورس کالا واگذار کرد/ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بازنگری می شود
چیلان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.