پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹ 19 ذو القعدة 1441 Thursday, 9 July , 2020 ساعت ×

کاهش قیمت فولاد تخت ترکیه با توجه به ضعف تقاضا

شناسه : 18192 ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

تقاضا برای فولاد تخت در ترکیه در ماه ژوئن حتی پس از آنکه ایالات متحده تعرفه واردات فولاد ترکیه را به 25 درصد کاهش داد، بهبود نیافت.

پ
پ

تولید کنندگان داخلی در حال حاضر سفارشات را تا ماه اوت تکمیل کرده‌اند. قیمت فولاد در ترکیه در روز ۱۷ ماه مه شروع به افزایش کرد، بعد از آن که تعرفه واردات ایالات متحده در اوت ۲۰۱۸ به ۲۵ درصد کاهش یافت. با این حال، تقاضا برای پشتیبانی از افزایش قیمت‌ها موفق نبوده و قیمت‌ها در ماه ژوئن کاهش یافت. علاوه بر این، هفته اول ماه ژوئن تعطیلات عید فطر در ترکیه بود، زمانی که تجارت نزدیک به صفر بود.

***خروجی فولاد خام

بر اساس گزارش انجمن سازندگان فولاد ترکیه  (TÜÜD)، ترکیه در ماه ژانویه تا مه ۲۰۱۹، ۱۴.۲۹۷ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۹.۷۹ درصد از تولید ۱۵.۸۸۰ میلیون تن در پنج ماه اول سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. تولید بیلت در ماه های ژانویه تا مه ۲۰۱۹، ۸.۸۰۰ میلیون تن بوده است، در مقایسه با تولید در پنج ماه اول سال ۲۰۱۸، ۱۷.۸۴ درصد کاهش پیدا کرده. با این حال، تولید اسلب در ۵ ماه اول سال ۲۰۱۹ به ۵.۴۹۷ میلیون تن رسیده است که بر اساس داده های TÜÜD به میزان ۶.۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

کاهش تولید ناشی از روند منفی است که از ماه اوت سال گذشته بر بازار فولاد داخلی ترکیه غالب شده است. پس از آن که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، تعرفه وارداتی ترکیه را ۲ برابر کرد. این تعرفه در تاریخ ۱۷ می به ۲۵ درصد کاهش یافته است و از آن به بعد روند بازار کمی بهبود یافته است، اما پول کشور هنوز ضعیف است، گرچه اخیرا بهبودی صورت گرفته است.

۱۰۰ لیره ترکیه معادل ۱۷.۶۶۱۳ دلار بوده است، در حالیکه در ۲۶ مه ۱۰۰ دلار معادل ۲۱.۴۴۰۲ دلار بود. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در ۱ فوریه، طرح حفاظتی را در مورد واردات طیف وسیعی از محصولات فولادی اعمال کرد. سهمیه حفاظتی واردات اتحادیه اروپا برای مفتول فولادی ترکیه ۱۲۱،۳۳۱ تن برای اولین بار در ۳ ماهه نخست سال مالی منتهی به ژوئن امسال اعلام شد. همچنین برای میلگرد، سهمیه ترکیه ۱۱۷،۲۳۲ تن در همین مدت بوده است.

در نتیجه این محدودیت‌ها، برخی از کارخانجات ترکیه میزان استفاده از ظرفیت خود را کاهش دادند، در حالی که برخی از کارخانجات که می توانند تولید اسلب یا شمش را داشته باشند، به دلیل تقاضای قوی در بازارهای صادراتی به تولید اسلب متمرکز شده‌اند.

***قیمت های داخلی

ورق گرم، ورق سرد

به دلیل تقاضای ضعیف، قیمت در ماه ژوئن کاهش یافته است. ارزیابی صورت گرفته برای ورق گرم داخلی ترکیه در روز ۲۸ ماه ژوئن ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار برای هر تن ایکس بود، در حالی که در ۳۱ می قیمت آن ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار بوده است. همچنین ارزیابی صورت گرفته برای ورق سرد داخلی ترکیه در تاریخ ۲۸ ژوئن ۵۹۰-۶۰۰ دلار برای هر تن ایکس بود، در ۳۱ مه قیمت آن ۶۲۰ تا ۶۳۰ دلار به ازای هر تن بوده.

ورق پوشش دار

در ماه ژوئن قیمت ورق پوشش دار ترکیه نیز کاهش یافت، همچنین تقاضا در بازار داخلی کاهش یافت اما در بازارهای صادراتی مطلوب بود. انتظار می‌رفت که ماه جولای نیز به دلیل فصل تابستان و تقاضای ضعیف از جانب کاربران، ماه آرامی باشد.

ارزیابی هفتگی صورت گرفته برای ۰.۵۰ میلی‌متری ترکیه (HDG) در تاریخ ۲۸ ژوئن ۶۶۰-۶۸۰ دلار برای هر تن ایکس بود، در حالی که در ۳۱ مه ۶۸۰ تا ۷۱۰ دلار بوده است. به همین ترتیب، ارزیابی هفتگی فولاد گالوانیزه (PPGI) ۰.۵۰ میلی‌متری داخلی در روز ۲۸ ژوئن به ۷۵۵-۷۷۰ دلار در هر تن ایکس کاهش یافت. همچنین ارزیابی هفتگی صادراتی ترکیه در روز ۲۸ ماه ژوئن ۶۷۰-۶۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بود، در حالی که در ۳۱ می قیمت آن ۶۸۰ تا ۶۹۰ دلار بوده است. تولیدکنندگان ترکیه در ماه ژوئن را به قیمت ۶۶۰ تا ۶۷۰ دلار در هر تن فوب به کشورهای شمال آفریقا و بالکان صادر کردند.

***قیمت واردات

منابع آگاه معتقدند که تقاضا برای واردات فولاد تخت در ترکیه در ماه ژوئن با توجه به قیمت‌های غیر رقابتی و تقاضای مصرف کنندگان ضعیف بود. ارزیابی هفتگی برای واردات ورق گرم به ترکیه در روز ۲۸ ژوئن ۴۸۵-۵۰۰ دلار به ازای هر تن CFR بود، در حالی که در ۳۱ مه قیمت آن ۴۹۰ تا ۵۱۰ دلار بود. ارزیابی هفتگی واردات ورق سرد ترکیه در روز ۲۸ ماه ژوئن ۵۶۰-۵۶۵ دلار به ازای هر تن CFR بود، که تغییری نداشته است.

***صادرات ورق گرم

تقاضا برای ورق گرم ترکیه در ماه ژوئن به دلیل عدم اطمینان در مورد قیمت ها و تقاضای ضعیف داخلی در اروپا، متوسط ​​بود.

بازار صادرات برای ورق گرم ترکیه در اروپا –یکی از بازارهای عمده فروش برای کارخانه‌های ترک – ضعیف بود، چرا که قیمت‌ها در مقایسه با مواد داخلی در آن رقابتی نبودند و خریداران اتحادیه اروپا بیشتر به مواد روسیه و هند علاقه نشان دادند. ارزیابی هفتگی برای صادرات ورق گرم ترکیه در روز ۲۸ ماه ژوئن ۴۹۵-۵۱۰ دلار در هر تن فوب بود، در حالی که در ۲۸ می قیمت آن ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار بود. با این وجود، صادرات ورق گرم ترکیه ممکن است در نتیجه تصمیم ایالات متحده در مورد حذف مقررات ضد دامپینگ در مورد ورق گرم ترکیه، بهبود یابد.

***حجم واردات و صادرات

ترکیه ۵۸۱،۳۳۸ تن فولاد تخت را در ماه مه ۲۰۱۹ وارد کرد، که به میزان ۳۲.۴۹ درصد از ماه مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. دلیل کاهش واردات در ماه مه این است که تقاضا برای در ماه ژانویه و فوریه قبل از برگزاری انتخابات داخلی در ۳۱ مارس ضعیف بود. بنابراین حجم واردات در ماه می کاهش یافت.

ترکیه در ماه مه ۲۰۱۹، ۴۵۱،۳۸۳ تن محصولات فولادی تخت صادر کرده است، که نسبت به ماه مه ۲۰۱۸، به میزان ۶.۹ درصد کاهش یافته.

دلیل کاهش صادرات، تقاضای متوسط ​​برای در اروپا در ماه فوریه بود. علاوه بر این، صادرات در آوریل ۲۰۱۹ به میزان ۵۵.۲۲ درصد افزایش یافته است، بنابراین بیشتر خریداران قبلا سفارشات خود را انجام داده‌اند.

منبع: متال بولتن

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.