شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020 ساعت ×

گام‌های کوتاه برای نفت زدایی از اقتصاد ملی

شناسه : 18139 ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲

خبر، مهم و تاثیرگذار، اما عجیب است! «هیات دولت با «لغو یک‌طرفه» روادید ایران برای اتباع چین» موافقت کرد.

پ
پ

خبری که شاید در گام نخست با شنیدن آن عِرق ملی‌مان گل کند و با خود بگوییم از این پس گردشگران چینی به سوی کشورمان سرازیر می‌شوند و از همه مهم‎تر اینکه این رویکرد در شرایط کنونی می‌تواند «ایران‌هراسی» را ریشه‌کن کند و ایران واقعی را با تمام زیبایی‌هایش به جهان بشناساند؛ همه اینها درست، اما چرا یک‌طرفه؟ چرا روادید چین برای اتباع ایرانی هم در اقدامی متقابل لغو نشده است؟ این اتفاق هر قدر هم ارزشمند و افتخاری برای ایران باشد اما به‌نوعی شاید عزتمندانه به نظر نرسد. البته کارشناسان معتقدند نمی‌توان به این زودی چنین برچسبی را به این اقدام زد و چه بسا در شرایط کنونی این ایران است که نیاز به درآمدهای ارزی دارد. به هر حال این اقدامات اولیه برای جذب گردشگر بیشتر به ایران، جزو تلاش‌هایی است که می‌توان با آن از اقتصاد نفتی دور شد.
سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی‌ و گردشگری از سال ۹۵ به‌دنبال لغو روادید با چینی‌ها بود که سرانجام چند روز پیش این مهم محقق شد. پیش ‌از این گردشگران چینی با روادید فرودگاهی وارد ایران می‌شدند که اکنون این روادید با هدف افزایش گردشگران ورودی برداشته ‌شده اما همچنان ایرانی‌ها برای رفتن به این کشور باید روادید بگیرند.
اوایل امسال، در حالی علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی ‌و گردشگری افزایش سهم گردشگران چینی به ۲ میلیون نفر و تمرکز بر بازارهای منطقه‌ای را یکی از مهم‌ترین برنامه‎‌های سازمان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی ‌و گردشگری در سال ۹۸ اعلام کرد که ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌تازگی با هدف تمرکز بر گردشگران بازارهای هدف از لغو یک‌طرفه روادید ایران برای چینی‌ها خبر داد و گفت: «گردشگران چینی حتی برای توقف چندساعته و گردش در شهر بین دو پرواز خود هم نیازی به گرفتن روادید ترانزیتی ندارند.»
در ۱۵ اردیبهشت امسال علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پس از اعلام تعداد کل گردشگران خارجی به کشور در سال ۹۷، افزایش سهم گردشگران چینی به ۲ میلیون نفر را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در سال ۹۸ اعلام کرده بود.
به گفته او، سال گذشته باوجود اعمال ‌ها شاهد ورود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور بودیم که رشد بیش از ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۶ دارد. مونسان با اعلام اینکه در سال ۹۸ برنامه‌های دقیقی برای افزایش گردشگران چینی طراحی‌شده، گفت: چین کشوری است که سالانه ۱۲۰ میلیون گردشگر به خارج می‌فرستد، اما سهم ایران از این رقم بسیار ناچیز و حدود هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۷۰۰ نفر است. رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین با اشاره به تاثیر ‌ها بر لغو پروازهای مستقیم به ایران، افزود: بازارهای منطقه‌ای و چین را در ‌دستور کار جذب گردشگر خارجی قرار داد‌ه و اثرات ‌ها را خنثی کردیم.

 

*** از ‌تر است

حالا در واکنش به خبر جدیدی که اعلام شد، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌گوید: خوشبختانه با نگاه مساعد رئیس‌جمهوری، این درخواست در دولت تصویب شد و می‌تواند گام موثری در افزایش ورود گردشگران چینی به ایران باشد‌. وی با اشاره به جمعیت قابل توجه گردشگران چین گفت: در سال گذشته میلادی حدود ۱۵۰میلیون گردشگر چینی از کشورهای گوناگون جهان بازدید کرده‌اند.هدف‌گذاری ما این است که با ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گسترده کشورمان بتوانیم سالانه میزبان ۲میلیون گردشگر چینی باشیم. مونسان با بیان اینکه لغو روادید برای گردشگران چین، پس از ۷ماه تلاش سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ثمر رسیده است، یادآور شد: نشست‌های گوناگونی با بخش خصوصی فعال گردشگری برگزار شد، امیدواریم با این اقدام و برنامه‌های بعدی که برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به مردم چین در دستور کار است، شاهد افزایش ورود گردشگران چینی باشیم. معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه لغو روادید یکی از راهکارهای جذب گردشگر است، ادامه داد: باید باور کنیم به‌مراتب از ‌تر است و این درآمد پایدار ‌پذیر نیست.

 

***رفع ایران‌هراسی، اولویت نخست جذب گردشگر خارجی

در نگاهی‌‌دیگر، فعالان بر این باورند در شرایطی که به‌واسطه اعمال نوعی«ایران‌هراسی» در فضای بین‌المللی حاکم شده، تبلیغ مثبت برای کشور موثرترین راهکار جذب گردشگری خارجی به‌شمار می‌رود.
سیدحسن مطیعی لنگرودی، استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: امنیت در داخل سرزمین بزرگ‌ترین نقش را در جذب گردشگر دارد و خوشبختانه ما در ایران امنیت خوبی داریم اما در مقابل این امنیت خوبی که در ایران داریم، در کشورهای خارجی ایران‌هراسی داریم یعنی از ایران، هراس شدیدی دارند و تا نام ایران را می‌شنوند به فکر تروریسم می‌افتند، درحالی‌که ایران امن‌ترین کشور در منطقه است؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی که باید در سال جدید به‌منظور تقویت و جذب گردشگر انجام شود، رفع ایران‌هراسی در عرصه بین‌المللی با تبلیغات مثبت و هدفمند است.
هفته گذشته نیز با تصویب حذف زدن مهر به ایران در گذرنامه گردشگران خارجی، احمد سبط‌حسینی، عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران خاطرنشان کرد: در شرایطی که با «جنگ » روبه‌رو هستیم، نیازمند راهکارهای اساسی ازجمله رفع ایران‌هراسی با تبلیغات مثبت در فضای بین‌المللی است. به باور این فعال ، گردشگری ایران هنوز نتوانسته خود را در بازارهای بین‌المللی خوب معرفی کند و متأسفانه شناخت درستی از ما از سوی گردشگران خارجی وجود ندارد؛ بنابراین نخست باید گردشگری وجود داشته باشد تا بعد مقدمات حضور او در کشور تسهیل شود.

 

***یک نگرانی

در همین راستا برخی هم نگران‌ ورود بی‌ضابطه گردشگران چینی و اقامت در مراکزغیررسمی و… هستند که معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی ‌و گردشگری در این‌باره گفته که انتظار این است که گردشگران چینی در اقامتگاه‌های رسمی و دارای مجوز ساکن شوند. این موضوع ارتباطی به اینکه روادید وجود داشته باشد یا خیر، ندارد. از سوی دیگر، در حالی هدف از لغو این روادید «به‌دست آوردن بازار چین» عنوان شده و آنچه دیده شده گویای این است که بسیاری از چینی‌هایی که به ایران سفر می‌کنند بازاریاب بوده و به‌دنبال فروش محصولات خود هستند.
چین یکی از بازارهای هدف اصلی و اولویت گردشگری ایران است که ۲ سال قبل جمعیتی حدود ۱۲۹ میلیون چینی به خارج از این کشور سفر کردند که در همان سال سهم ایران از این گردشگران کمتر از ۷۰ هزار نفر بود. البته چین دومین کشور است که از دریافت روادیدی ایران معاف می‌شود. مهر سال گذشته بود که ایران به‌طور یکجانبه شرط دریافت روادید برای ورود گردشگران عمانی به ایران را لغو کرد.
این خبر را محمدرضا نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان اعلام کرده و گفته بود: هیات وزیران مقررات لغو روادید یک طرفه برای ورود اتباع عمان به ایران را ابلاغ کرد. این‌ها در حالی است که پیش از این حسن قشقاوی، معاون پیشین کنسولی امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران هیچ محدودیتی برای لغو روادید با سایر کشورها ندارد، شرط لازم برای اجرای این طرح را اعلام کرده و گفته بود: «ما آمادگی کامل برای لغو روادید با سایر کشورها را داریم، فقط شرط آن عمل متقابل است.» اما گویا توجهی به این موضوع نشده است.

 

*** اقدام‌های دیگر برای جذب گردشگر چینی

رئیس پیشین هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران با بیان اینکه لغو روادید عملیاتی برای تسهیل عبور اتباع دو کشور است، اظهارکرد: به‌طور معمول توافقنامه لغو روادید دو طرفه انجام می‌شود اما اگر یکطرفه هم انجام شود به سود گردشگری جامعه میزبان است؛ بنابراین در نفس موضوع مشکلی وجود ندارد.
رضا اباذری در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: شاید بهتر بود لغو روادید ایران و چین دوطرفه انجام می‌شد تا هزینه‌‌ای هم از مسافران خروجی ما کم می‌شد، اما این اتفاق رخ نداده است و امیدواریم به‌زودی محقق شود.
وی افزود: اگر جذب گردشگر را یک چرخه ببینیم، لغو روادید در این چرخه فقط یک عامل کوچک به‌شمار می‌رود و بخش‌های دیگری از جمله میزبانی درست با توجه به فرهنگ جامعه مسافری تاثیر بسیاری در جذب گردشگر دارد. به‌عنوان نمونه، تغذیه چینی‌ها با دیگر کشورها بسیار متفاوت است و بنابراین ما باید الزامات پذیرایی از آنها را در رستوران‌ها و اقامتگاه‌ها داشته باشیم. دوم اینکه نشانه‌هایی به زبان چینی برای آنها فراهم کنیم و اینکه در نمایشگاه‌ها قوی ظاهر شویم.
این کارشناس گردشگری و مدیر یکی از دفاتر خدمات مسافرتی تاکید کرد: موارد دیگر که بسیار ضرورت دارد، تربیت راهنمای محلی چینی‌زبان است که متاسفانه تعداد این افراد در ایران بسیار کم است. ضمن اینکه چینی‌ها هم به‌طور معمول عادت ندارند به زبان انگلیسی صحبت کنند و انتظار دارند راهنمایان ما با زبان چینی با آنها صحبت کنند. البته این بخش با راهنمایانی که گردشگران چینی با خود همراه می‌آوردند، متفاوت است. ایران به‌واسطه تورهای فرهنگی که دارد راهنمای محلی به زبان مهمان را می‌طلبد.

 

***حرکت آغازین یک گام اساسی

عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران در این‌باره معتقد است که این اقدام، بد نیست و از شأن ایرانی‌ها و کشورمان هم کم نخواهد کرد.
فرزین فردیس به صمت گفت: کشورها گاهی مشوق‌هایی را قائل می‌شوند که هدف آنها ترغیب افراد بیشتر برای سفر به مقصد جدید گردشگری است. بنابراین به این زودی نمی‌توان با نگاه منتقدانه نسبت به اقدام جدید دولت مبنی بر لغو یک‌طرفه روادید ایران برای چینی‌ها قضاوت و آن را رفتار تحقیرآمیز برای مردم تلقی کرد.
وی با اشاره به تاثیر این اقدام بر جذب گردشگری خارجی در ایران، اظهار کرد: برخی فعالیت‌ها، حرکات آغازین هستند؛ یعنی کمک می‌کند تا یک گوی شروع به حرکت کند و باید کسانی به این حرکت آغازین بپیوندند و این حرکت را تکمیل کنند و باز بزرگ‌شدن گوی، گام اساسی و تاثیر‌گذاری را شکل دهند. در این شرایط هم علاوه بر لغو روادید لازم است دفاتر گردشگری و آژانس‌های خدماتی و دیگر نهادهای گردشگری بتوانند فعالیتی را به‌عنوان مکمل این مشوق انجام دهند و مقصد گردشگری کشور ما را نزد انتخاب‌کنندگان چینی پررنگ‌تر کنند.
به گفته فردیس، در جهان رقابت شدیدی وجود دارد که هرکسی بتواند کالا و خدمت خود را بفروشد و کشورهای گوناگون به‌ویژه در حوزه گردشگری به‌شدت در حال تلاش هستند تا جزو مقصد‌های برتر گردشگری در جهان باشند. نکته جالب اینکه کشورها و حتی شهرهایی هستند که پویش‌های بزرگ و سنگین برندسازی پیاده کردند که سعی کردند جامعه خود را به‌عنوان مقصد جدید گردشگری و کمتر شناخته شده معرفی کنند.
عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: ما نباید به لغو روادید برای خارجی‌ها بسنده کنیم و انتظار داشته باشیم با این اتفاق خیز گردشگران خارجی به ایران را شاهد باشیم، بلکه باید برای شناساندن شهرهای زیبای ایران تلاش کنیم. به‌عنوان نمونه، بخش فرهنگی سفارت ایران در کشورهای خارجی و سازمان میراث‌فرهنگی و مهم‌تر از همه آژانس‌های مسافرتی و سایت‌های گردشگری باید سعی کنند ظرفیت‌های ایران را به بهترین شکل ممکن به خارجی‌ها و از جمله گردشگران چینی معرفی کنند.

منبع: صمت

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.