شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹ 2 صفر 1442 Saturday, 19 September , 2020 ساعت ×
با تمرکز بر روی شمش بیلت

گزارش بازار فولاد از روند قیمت ها و محصولات فولادی

شناسه : 26527 ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
در هفته ای که گذشت بهای قراضه افزایشی بود و افزایش قیمت قراضه وارداتی به ترکیه سبب شد قیمت های حوزه CIS نیز افزایش یابد البته در شمال آفریقا و مناطق مختلف آن وضعیت متفاوت می باشد.با توجه به اینکه در کشورهای GCC مخصوصا عمان، کویت و دوبی میزان بودجه ای که برای پروژه ها و زیرساخت ها در نظر گرفته اند نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده لذا با مشکلاتی درباره مصرف محصولات طویل مواجه هستیم. این عدم مصرف سبب شد تعداد شرکت کنندگان فعال در بازار برای صادرات بیلت افزایش پیدا کند.
گزارش بازار فولاد از روند قیمت ها و محصولات فولادی
پ
پ

گزارش بازار فولاد: قیمت بیلت CIS افزایش ۳٫۵ دلاری داشت و حدودأ ۳۸۵ دلار فوب ارزیابی شد درحالی که اوکراین یک محموله بیلت به عربستان به بهای ۳۹۵ دلار فروخت.

عربستان معمولا بیلت پرمیوم دار خریداری می کند و با کسر ۱۰ دلار پریمیوم ۳۸۵ دلار خواهد شد. همچنین حدود ۱۰ هزار تن بیلت به بهای ۳۸۵ دلار مجددا فروش رفته است.

در هفته ای که گذشت بهای قراضه افزایشی بود و افزایش قیمت قراضه وارداتی به ترکیه سبب شد قیمت های حوزه CIS نیز افزایش یابد البته در شمال آفریقا و مناطق مختلف آن وضعیت متفاوت می باشد.

انتظار می رود در بازار GCC پس از پایان تعطیلات عید قربان و از ماه سپتامبر به بعد قیمت ها کمی افزایش یابد هرچند که هنوز در ادامه ماه آگوست به جهت گرمای شدید هوا و مشکلات ناشی از کرونا، وضعیت مصرف چندان جالب نبوده و امیدواریم که از سپتامبر به بعد وضعیت فولاد در GCC بهبود داشته باشد.

با توجه به اینکه در کشورهای GCC مخصوصا عمان، کویت و دوبی میزان بودجه ای که برای پروژه ها و زیرساخت ها در نظر گرفته اند نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده لذا با مشکلاتی درباره مصرف محصولات طویل مواجه هستیم. این عدم مصرف سبب شد تعداد شرکت کنندگان فعال در بازار برای صادرات بیلت افزایش پیدا کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیش بینی قیمت تیرآهن

 

*** صادرات بیلت به چین از عمان و امارات

گزارش بازار فولاد از بیلت در اسیا: جالب است که عمان و امارات شروع به صادرات بیلت به چین کرده اند. آخرین قیمت ارائه شده به چینی ها از سوی صادرکنندگان این کشورها ۴۱۵ تا ۴۱۸ دلار CFR چین می باشد. کویت هم به جمع صادرکنندگان پیوسته و بیلت خود را ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار CFR چین اعلام قیمت می کند.

درمورد اسلب وضعیت کمی بهتر است و قیمت های CIS با ۵ دلار افزایش ۳۸۵ دلار فوب دریای سیاه ارزیابی می شود و ترکیه یک محموله اسلب را ۴۱۰ دلار CFR خریداری کرد درحالی که قیمت ورق صادراتی (HRC) آن افزایش قیمت داشت و قیمت صادراتی آنرا ۴۵۵ دلار فوب در این هفته اعلام کرد.

در مورد ایتالیا تا حدودی خرید اسلب ضعیف بوده و قیمت های ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار CFR شنیده می شود و معاملاتی چندانی نیز انجام نشده است ولی قیمت های پلیت و ورق در اروپا رو به افزایش بوده و این وضعیت جبران خواهد شد. لذا چشم انداز بازار برای اسلب مثبت ارزیابی می شود.

چینی ها کماکان واردات بیلت را از منابع مختلف انجام می دهند و آخرین محموله خریداری شده این کشور از ویتنام به قیمت ۴۲۳ تا ۴۲۷ دلار CFR تحویل نوامبر اعلام کرده اند که معادل ۴۱۵ تا ۴۱۸ دلار فوب ویتنام است.

یکسری شایعات شنیده شده که اندونزی صادرات بیلت به فیلیپین به قیمت ۴۳۰ دلار CFR داشته هرچند که به تایید ما نرسیده است.

 

*** رشد فروش بیلت در روسیه

از طرفی شرکت اوراز روسیه (EVRAZ) گزارش عملکرد خود را منتشر کرده که براساس آن تولید و فروش این شرکت در نیمه اول سال رشد داشته است و در مدت مذکور تولید بیلت آن از ۵٫۹ میلیون تن به ۶٫۱ میلیون تن در نیمه اول ۲۰۲۰ افزایش یافت. از سوی دیگر درحالی که این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ بالغ بر یک میلیون تن فروش اسلب داشه که این رقم در ۶ ماهه اول امسال به ۱٫۳ میلیون تن رسید. فروش بیلت آن نیز از ۱٫۲ میلیون تن فروش به ۱٫۵ میلیون تن رسانده اند.

این شرکت دلیل این رشد حجم فروش را کاهش قیمت عنوان و گفته که متوسط قیمت محصولات نیمه نهایی فروخته شده در نیمه اول سال پارسال ۳۸۷ دلار و امسال ۳۱۹ دلار بوده است که نشان از افت شدید قیمت های فروش این شرکت می باشد.

درمورد بازار چین، بحث آلودگی هوا و محدودیت های زیست محیطی در استان تانگشان را داریم که احتمالا از اول آگوست این محدودیت ها بر طرف شده و بازار به افزایش تولید برسد. هر چند که برخی تحلیلگران بر این باورند که شاید این محدودیت ها ممکن است تمدید شود. این مباحث تاحدودی بر واردات نیز تاثیرگذار بوده و بازار ضعیف شده است.

قیمت های مفتول صادرات چین در محدوده ۴۷۰ دلار فوب بدون معامله است و بالاترین قیمتی که خریداران حاضر به خرید از چین هستند ۴۶۰ دلار می باشد که بالطبع فروشی تیز انجام نشده است.

درمورد شمال آفریقا قیمت میلگرد در اکثر نواحی، ثابت و بعضا کاهشی بوده و قیمت بیلت وارداتی هم متفاوت بوده است. برای مثال الجزایر قیمت میلگرد داخلی را ۵۲۰ دلار درب کارخانه اعلام قیمت می کند و فعالیت های ساختمانی به دلیل کرونا ضعیف است و درنتیجه تولید داخلی را کاهش داده است.

 

*** قیمت بیلت در کشورهای آفریقایی

گزارش بازار فولاد از بیلت در افریقا: علیرغم این موضوع، خبرهایی به گوش می رسد که الجزایر می خواهد برای حمایت از تولید داخلی تعرفه ای بر روی واردات میلگرد، ورق و مفتول در نظر بگیرد. بیلت الجزایر ۳۹۰ تا ۴۰۰ دلار فوب دریای سیاه درخواست شده که معادل ۴۱۵ دلار CFR ارزیابی می گردد. الجزایر بیشتر میلگرد خود را از اتحادیه اروپا وارد می کند و در ماه می میزان واردات آن از این ناحیه ۲۷ هزار تن بوده است.

در مورد مصر نیز قیمت های میلگرد ثابت و تقاضاها ضعیف می باشد. مصر اخیرا محدودیت هایی را برای اجرای پروژه های ساخت و ساز اعمال کرده است. قیمت بیلت مصر از سمت CIS حدود ۴۰۰ دلار CFR تقاضا می شود.

درمورد لیبی قیمت بیلت وارداتی ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار CFR معادل ۳۸۵ دلار فوب CIS مورد معامله قرار گرفت.

مراکش هم با افت ارزش پول ملی خود (درهم) سعی در افزایش و تقویت صادرات خود به ویژه خودرو به اتحادیه اروپا دارد. این کشور بیلت را به قیمت ۴۳۸ دلار در هر تن CFR از اسپانیا خریداری کرده است و به دلیل تعرفه وارداتی بیلت، وارداتی از CIS و ترکیه نداشته و بیشتر واردات آن را از اروپا به ویژه اسپانیا انجام می دهد.

درمورد تونس هم تقاضا ضعیف بوده و میلگرد درب کارخانه ۵۷۰ دلار ارزیابی می شود. اوکراین یک محموله را ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار CFR پیشنهاد داده که البته جذابیتی نداشته و در نتیجه خریدی صورت نگرفته است.

 

این خبرها را نیز از دست ندهید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.