رحمانی پیش از این سفر گفته بود: با مطالعات انجام شده روی کشورهای هدف صادراتی ایران، ظرفیت‌های غیرفعال بسیاری تاکنون شناسایی شده که درصدد عملیاتی کردن آنها هستیم. در این مسیر گاه با برخی موانع و مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم که با پیگیری و برنامه‌ریزی می‌توانند حتی به نقطه قوت ما در افزایش حجم مبادلات تجاری تبدیل شوند.
ایران و عمان شریکان تجاری قدیمی هستند که نقطه عطف روابط‌شان در ۵سال گذشته، رشد ۵۰۰درصدی یا ۶برابری مبادلات تجاری بین دو این کشور است و به‌گفته کارشناسان و مسئولان دولتی، توسعه بیشتر این بخش به‌راحتی امکان‌پذیر است چراکه روابط تجاری دو کشور روند صعودی دارد و می‌توان در چابهار شاهد رشد بیشتر روابط بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت که ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عمان را بر عهده دارد، به همراه هیاتی از مسئولان عالی نهادهای تجاری، صنعتی و دریایی برای سفری دو‌ روزه و دیدار با مقامات عمانی به مسقط رفت‌ و در دیدار با همتایان خود بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد. رضا رحمانی در حالی دیروز عصر به این سفر پایان داد و راهی تهران شد که یکی از محورهای اصلی توسعه مناسبات دو کشور، فعال‌سازی موافقتنامه عشق‌آباد و همکاری عمان در کریدور شمال‌-جنوب با هدف استفاده از ظرفیت‌های بندری و ریلی دو کشور و دستیابی به بازار آسیای میانه بود. همچنین ضرورت رسیدن به رقم هدف‌گذاری شده ۴میلیارد دلاری مبادلات تجاری دو کشور و چگونگی برگزاری هجدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک در قالب موضوع‌های اقتصادی، صنعتی و بازرگانی از بحث‌های مطرح شده در این دیدار بود.

 

***فعال‌سازی موافقتنامه عشق‌آباد

رضا رحمانی در دیدار با احمدبن محمد الفطیسی «وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات سلطنت عمان» با اشاره به روابط برادرانه و نزدیکی جغرافیایی دو کشور ایران و عمان، بر ضرورت تقویت و تحکیم همکاری‌های حمل‌ونقلی و زیرساختی و ارائه تسهیلات در راستای توسعه حجم روابط دو کشور تاکید کرد. به گزارش شاتا، رحمانی به ظرفیت‌های کشورمان از جمله شهرهای چابهار و بندر عباس به‌دلیل پیوند عاطفی و تاریخی مردم آن منطقه با عمان اشاره کرد و افزود: گسترش روابط با همسایگان جایگاه ویژه‌ای در سیاست عالی جمهوری اسلامی ایران دارد و ما به یک رابطه راهبردی و برد-برد فکر می‌کنیم.
وزیر حمل‌ونقل ارتباطات عمان نیز در این دیدار گفت: سیاست عمان توسعه روابط با همسایگان به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران است و ما از هر راهکاری برای گسترش مناسبات استقبال می‌کنیم. احمد بن‌محمد‌الفطیسی با اشاره به امکانات زیرساختی کشورش در برقراری خطوط حمل‌ونقل هوایی و دریایی، اظهار کرد: هم اکنون خط‌های هوایی گوناگونی میان دو کشور برقرار و لازم است در حوزه دریایی نیز فعالان تجاری فعالیت بیشتری داشته باشند.
او‌ همچنین ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران ایرانی برای شرکت در مناقصه‌های زیرساختی این کشور، برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای چابهار اعلام آمادگی کرد.

 

***آمادگی ایران برای ارائه تسهیلات به عمانی‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه دیدارهای خود در سفر به مسقط، ضمن بازدید از مراکز صنعتی با فعالان تجاری و صاحبان صنایع بخش‌های خصوصی عمانی دیدار و گفت‌وگو کرد. او با بیان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورمان در حوزه‌های گوناگون اقتصادی و صنعتی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران عمانی و بازرگانان اعلام کرد. رحمانی همچنین با حضور در شهرک صنعتی الرسیل در مسقط، ضمن بازدید از پروژه‌های صنعتی و تجاری در این شهرک، با مسئولان شهرک‌های صنعتی عمان ملاقات و درباره توسعه و تقویت همکاری مشترک و انتقال تجربه‌ها در زمینه‌های گوناگون اقتصادی و صنعتی بحث و تبادل نظر کرد.

 

***برگزاری هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با وزیر صنایع و تجارت کشور عمان با تاکید بر آمادگی کشورمان برای برگزاری هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور ایران و عمان در نیمه دوم امسال در تهران، خواستار برگزاری نشست تجاری بین شرکت‌های توانمند خصوصی دو کشور شد.
او در این دیدار با اشاره به اشتراک‌های فراوان تاریخی، فرهنگی و حسن همجواری، گفت: دو کشور از روابط مطلوب سیاسی که بستر مهمی برای توسعه و ارتقای سطح مراودات تجاری است، برخوردارند و لازم است مناسبات دو کشور در حوزه‌های صنعتی، معدنی، سرمایه‌گذاری مشترک و صادرات مجدد گسترش یابد.

 

***رایزنی برای دسترسی به بازارهای آسیای میانه و افریقا

همچنین دو طرف درباره دسترسی به بازارهای آسیای میانه و افریقا، تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل کالا، تسهیل تجارت بین دو کشور و همچنین رفع برخی از چالش‌های شرکت‌های ایرانی مقیم عمان رایزنی کردند. تشویق سرمایه‌گذاری مشترک، حضور در مناطق آزاد دو کشور و تامین مواد غذایی و میوه‌وتره‌بار از ایران نیز از دیگر موضوع‌های مطرح‌شده در این دیدار بود.
در این سفر، علی‌بن مسعود السنیدی، وزیر صنعت و تجارت سلطنت عمان نیز با اشاره به اینکه سلطان قابوس پادشاه سلطنت عمان همواره بر توسعه روابط دو جانبه بین دو کشور دوست و برادر ایران و عمان تاکید دارد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی برخوردار است و می‌توانیم از این فرصت‌ها در راستای منافع ملی دو کشور بهره‌برداری کنیم.

 

***روند صعودی مبادلات تجارت ایران و عمان

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان روند رشد روابط تجاری ایران و عمان را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: حجم تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۲۱ میلیون دلار ثبت شد که در سال‌های قبل از آن نیز به‌طور تقریبی ثابت بوده است. در ۱۰سال گذشته از سال ۱۳۹۲، میزان تجارت دو کشور بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار متغیر بود.
محسن ضرابی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به رشد ۵۰۰درصدی تجارت ایران و عمان در ۵سال گذشته، تاکید کرد: از سال ۱۳۹۲ به‌دلیل ایجاد زیرساخت‌‌هایی که در روابط تجاری بین دو کشور شاهد بودیم، میزان صادرات ایران به عمان در سال ۱۳۹۲ افزون بر ۱۴۶میلیون دلار بود که این حجم سالانه افزایش پیدا کرد به نحوی که در سال ۱۳۹۶ به ۵۵۱ میلیون دلار رسید و در همین سال حجم تجاری دو کشور ۷۶۷ میلیون دلار بود. وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ نیز باوجود تحریم‌های ظالمانه امریکا، تجارت بین عمان و ایران رشد قابل‌توجهی داشت و کل مبادلات دو کشور به یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار رسید و حجم صادرات ایران به عمان ۷۲۸ میلیون دلار ثبت شد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به رشد ۶برابری حجم روابط تجاری ایران و عمان بین سال‌های ۹۲ تا ۹۷، تصریح کرد: زیرساخت‌های لازم بین دو کشور فراهم شده و اتاق مشترک ایران و عمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حفظ وضعیت موجود و افزایش حجم تجاری برنامه‌هایی در حوزه‌های گوناگون دارد. شیلات یکی از مهم‌ترین حوزه‌هاست و همچنین با صادرات مجدد از طریق عمان و سرمایه‌گذاری مشترک در دو کشور، همکاری در حوزه فناوری‌های نو، آی‌تی، ‌آی‌سی‌تی و نانو، گردشگری و صادرات خدمات فنی‌مهندسی از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای دو کشور است.
ضرابی با اشاره به موافقتنامه عشق‌آباد گفت: چند سال پیش توافقنامه‌ای بین ایران، عمان، ترکمنستان، ازبکستان و قطر منعقد شد که پس از مدتی قطر از آن خارج شد و به‌نام «عشق آباد» به ثبت رسید. براساس این توافقنامه قرار بود بندرهای عمان نقش ترانشیپی و بندر چابهار نقش بندر ترانزیتی را ایفا کنند و کالاها از شرق و غرب از طریق این بندرها منتقل شود که این توافقنامه در عمل تاکنون به جایی نرسیده است؛ اما یکی از توافقنامه‌های مهمی است که دو کشور ایران و عمان نقش پررنگی در اجرایی شدن آن می‌توانند داشته باشند و با توجه به اینکه چابهار از تحریم خارج است؛ در نتیجه اجرایی شدن این توافقنامه کاملا امکان‌پذیر است. از سوی دیگر، عمانی‌ها نیز در نشست‌های گوناگون علاقه‌مندی خود برای سرمایه‌گذاری در منطقه‌آزاد چابهار و بندر چابهار را اعلام کرده بودند.
او همچنین از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در پاییز امسال در تهران خبر داد و گفت: این کمیسیون با محوریت توسعه روابط بخش خصوصی دو کشور خواهد بود.

 

***به‌سرعت وارد حوزه عملیاتی شویم

از سوی دیگر، یک کارشناس حوزه بین‌الملل مناطق آزاد با بیان اینکه عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همواره رابطه دوستانه‌ای با ما داشته، اظهارکرد: عمانی‌ها از گذشته در مناطق آزاد ما نیز حضور داشتند، اما به نظر می‌رسد نگاه ما به عمان باید بیشتر از گذشته باشد تا بتوانیم از ظرفیتی که سرمایه‌گذاران این کشور دارند، بهترین بهره را ببریم. این بهره‌برداری می‌تواند در منطقه آزاد چابهار نمود بیشتری داشته باشد چراکه به‌دنبال رفع تحریم این منطقه، فرصت طلایی برای اقتصاد کشور ایجاد شده است.
عبدالرسول خلیلی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: سرمایه‌گذاران عمانی از گذشته مشتاق فعالیت در ایران بودند و به‌تازگی نیز در نشستی که چندی پیش درباره جذب سرمایه‌گذاری در چابهار برگزار شد، یکی از سرمایه‌گذاران عمانی حضور داشت اما آیا ما توانسته‌ایم از این فرصت بی‌بدیل استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت که ما باید بیش از پیش در حوزه جذب سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی عمانی در ایران فعالیت کنیم.
وی ادامه داد: عمانی‌ها از گذشته در مناطق آزاد چابهار و قشم حضور فعال داشتند و جزو اهداف‌شان بوده است، اما فکر می‌کنم با توجه به شرایط کنونی باید جدی‌تر به این مهم بنگریم و ظرفیت‌های اقتصادی بهتر و بیشتری از خودمان تعریف کنیم تا آنها نیز به طور شناخته‌‌شده‌تری وارد حوزه سرمایه‌گذاری در ایران شوند.
به گفته این استاد دانشگاه، درحال‌حاضر مهم‌ترین شاخص‌هایی که چابهار با توجه به فرصتی که برای آن ایجاد شده و خارج از تحریم است، به آن نیاز دارد زیرساخت‌های متناسب برای حضور در عرصه بین‌المللی است. البته وزارت راه و شهرسازی نیز اقدام‌های توسعه‌ای در بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری انجام داده است، اما به نظر می‌رسد باید این مهم در اولویت تمام سازمان‌های ذی‌ربط قرار بگیرد.
خلیلی با بیان اینکه ما باید از خواب خرگوشی بیدار شویم و برای استفاده بیش از پیش به فرصتی که در اختیار چابهار قرار گرفته است بی‌توجه نباشیم، تصریح کرد: هدف مهم امریکایی‌ها از رفع تحریم چابهار در گام نخست اقتصاد افغانستان و در گام بعدی ایجاد فرصت برای هندی‌ها در رقابت با چینی‌هایی که درحال‌حاضر در بندر گوادر خیلی سریع فعالیت می‌کنند، است.
کارشناس بین‌الملل مناطق آزاد تاکید کرد: با وجود اینکه بارها عنوان شده که چابهار منطقه‌ای است که از قاعده تحریم مستثنا است؛ اما در روابط بین‌المللی با سرمایه‌گذاران افغانی و بخش خصوصی کشورهای گوناگون که راغب هستند با ما کار کنند، ضعیف عمل کردیم. همچنین در فراهم کردن زیرساخت‌ها و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد باید بیش از پیش فعال باشیم.
وی ادامه داد: ما از لحاظ نرم‌افزاری مشکلی نداریم و حتی در بخش سخت‌افزاری هم اقدام‌های بسیاری انجام شده اما آنچه نیاز داریم عزم ملی است تا ما را به این باور برساند که چابهار درحال‌حاضر امکان ملی است که باید بهترین بهره را از آن برد. نه اینکه تجربه گذشته زمان فروپاشی شوروی سابق تکرار شود و بازارهای آسیای میانه را یکی پس از دیگری از دست بدهیم و به ترکیه و چین واگذار کنیم. بنابراین باید جدی‌تر، با برنامه‌تر و اجرایی‌تر از حالت شعاری خارج و وارد عرصه‌ اجرا شویم.

منبع: صمت