شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

واکنش ایران به سفرهای تبلیغاتی سعودی‌ها

شناسه : 1000 24 اردیبهشت 1396 - 12:51

یک مقام مسئول: دوره تولید پتروشیمی از نفتا تمام شد/ پتروشیمی جهان گازمحور شده است.

پ
پ

 

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در واکنش به سفرهای تبلیغاتی پادشاه عربستان برای امضای قراردادهای ساخت پتروشیمی در شرق آسیا، با تاکید بر اینکه تولید پتروشیمی از نفتا رو به افول است، گفت: صنایع پتروشیمی جهان گاز محور شده‌اند.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران، «حسین علیمراد» با اشاره به سفرهای اخیر پادشاه عربستان به کشورهای آسیا و آسیای جنوب شرق و امضای تفاهم‌نامه‌هایی برای سرمایه‌گذاری مشترک ساخت مجتمع‌های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی، گفت: در عرصه بین‌المللی هر جا که می‌رویم، به ایران به عنوان یک بازار نوظهور نگاه می‌کنند که این بازار نوظهور تنها بازاری است که امنیت سرمایه‌گذاری آن در منطقه از همه بیشتر است.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، افزود: بنابراین طرف مقابل برای اینکه بتواند مقابله کند با تهدید ایران، دیوانه‌وار شروع به قرارداد بستن می‌کند، حال ممکن است این قراردادها از هر ۱۰۰ تا یکی از آنها عملیاتی شود ولی همین که اعلام می‌کند، انتظار دارد روی میزان سرمایه‌گذرای که در ایران اتفاق می‌افتد، تأثیر داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول به عبارت دیگر تلاش می‌کنند مانع حضور سرمایه‌گذاران دیگر در ایران شوند، ولی باید دید در واقعیت چه رخ می‌دهد. آیا شرکت‌های خارجی چشم خود را روی در دسترس بودن خوراک گازی ایران می‌بندند و به خوراک گازی عربستان که وجود ندارد و کاملا حبس شده چشم می‌بندند؟

وی با بیان اینکه در تمام سمینارهایی که شرکت می‌کنم به صراحت بیان می‌شود که تولید پتروشیمی از نفتا رو به افول است و پایه اصلی گاز خواهد بود، تأکید کرد: یعنی صنایع پتروشیمی در سراسر جهان به سمت گاز می‌رود؛ زیرا هزینه‌ها و تأثیرات زیست محیطی آن کمتر است.

علیمراد با تأکید بر اینکه ایران قبلا استراتژی خود را بیان کرده و همسو با بازارهای جهانی است، افزود: همچنین تمایل شرکت‌های خارجی به‌دلیل در دسترس بودن خوراک گازی در ایران و پیشرفت‌های تکنولوژیکی که در رابطه با پروژه‌های پتروشیمیایی با خوراک گازی اتفاق افتاده، تمایل به حضور در ایران دارند و در مجموع تأثیر آن چنانی نمی‌بینم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.