شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مهندسی کنترل کیفیت

شناسه : 1064 30 اردیبهشت 1396 - 5:21

آشنایی با تجهیزات و شرایط و نحوه ی کنترل کیفی محصولات فولادی و نیز با جنس های مختلف 

پ
پ

 

آزمایشگاه کنترل کیفیت
واحد آزمایشگاه که زیرمجموعه واحد کنترل کیفیت است علاوه بر کارنامه ی درخشانش در آزمون محصولات خروجی از خطوط تولید لوله ی شرکت لوله سازی قادر به تأمین خواسته های کارخانه های دیگر و نیز سرویس دهی به آن ها ازنظر تأیید و آزمایش محصولاتشان است.

این واحد با استقرار سیستمی مدیریتی که نشان دهنده ی انطباق کامل و دقیق کلیه ی فعالیت هایش بر اساس استاندارد ISO/ IEC 17025 می باشد توان خود را بر تحقق الزامات اصول این سیستم استوار نموده است. واحد آزمایشگاه با در اختیار داشتن تجهیزات مدرن آزمایشگاهی، کارشناسان خبره، منابع بسیار نرم افزاری و سخت افزاری و ایجاد شرایط محیطی مناسب و با بکارگیری معیارهای معتبر در روش های اجرایی و دستورالعمل ها علاوه بر حصول اطمینان درباره ی پیاده نمودن الزامات استاندارد در حوزه وظایف و فعالیت هایش به برطرف سازی نیازمندی های مشتریان و درخواست کنندگان محصول اقدام نموده است. نظام نامه ی آزمایشگاه ضمن ارائه تصویری روشن و شفاف از دامنه ی تحقق الزامات و محدوده ی فعالیت ها جزو معتبرترین مدارک در ساختار مستنداتی آزمایشگاه و معرفی دامنه ی فعالیت و تشریح سیستم مدیریت قلمداد می گردد. آزمایشگاه واحد کنترل کیفیت وظیفه ی انجام آزمایش ها لازم بر اساس کلیه استانداردهای بین المللی API-5L, ASTM, NACE و… برای لوله های فولادی، DIN 30670 و… برای پوشش سه لایه پلی اتیلن را بر عهده داشته است و در مواردی که مشتریان و خواستاران محصول تقاضای اجرای سایر استانداردهای شناخته شده بین المللی نظیر ISO, EN, DIN یا مشخصات مورد نظر خود را داشته باشند قادر به انجام و تأمین الزامات نیز می باشد.
آزمایشگاه کنترل کیفیت متشکل از بخش های هفت گانه ی کارگاه نمونه سازی، کارگاه عملیات حرارتی، آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد، آزمایشگاه آنالیز شیمیایی جهت تعیین عناصر شیمیایی فلزات، آزمایشگاه خوردگی، آزمایشگاه پوشش پلی اتیلن داخل و خارج لوله ها و آزمایشگاه متالوگرافی می باشد و در ساختمانی متناسب و فضایی مدرن به آزمودن محصولات می پردازد.
در کارگاه نمونه سازی بوسیله ی ماشین های ابزار، نمونه های لازم برابر با استانداردهای مورد درخواست و یا بر اساس تقاضای مشتری تهیه و به آزمایشگاه های مربوطه ارسال می گردد.
کارگاه عملیات حرارتی با برنامه ریزی مناسب و با دارا بودن کوره ی عملیات حرارتی با ابعاد ۲۵*۲۵*۳۵ cm مجهز به کنترل برنامه و نیز کوره عملیات حرارتی با ابعاد ۸۰*۸۰*۱۵۰ c.m قادر است عمر مفید قطعات ساخته شده را چندین برابر افزایش دهد.
از جمله آزمایش های مهم آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد می توان به بررسی های لازم برای تعیین و اندازه گیری کیفیت جوش و کنترل کیفیت مواد خام خریداری شده توسط دستگاه های اندازه گیری استحکام کشش از محل جوش و بدنه (TENSILE)، دستگاه اندازه گیری استحکام خمش از محل جوش (BEND)، دستگاه اندازه گیری مقدار برش و شکستگی در محل بدنه (D.W.T.T)، دستگاه اندازه گیری مقاومت به ضربه در ناحیه ی بدنه و جوش و منطقه مجاور جوش (IMPACT) و دستگاه اندازه گیری مقدار سختی از محل جوش و بدنه و منطقه مجاور جوش (HARDNESS) اشاره کرد.
در آزمایشگاه شیمیایی کلیه آنالیزهای شیمیایی برای بررسی کیفیت آلیاژهای آهن، آلیاژهای آلومینیوم و آلیاژهای مس توسط دستگاه اسپکترولب مدل M7 که کاملا کامپیوتری می باشد صورت می گیرد، این دستگاه قادر است ۴۲ عنصر مهم را از آلیاژهای آهن، آلومینیوم و مس اندازه گیری و ثبت نماید.
در آزمایشگاه خوردگی فلزات که از آزمایشگاه های منحصر بفرد در جهان تلقی می گردد و دارای گواهی نامه تأیید کار از شرکت دلینگن آلمان می باشد؛ آزمایش های اندازه گیری ترک های ناشی از هیدروژن HIC و ترک های ناشی از تنش های سولفیدی ((SSCC)) و نیز آزمایش اندازه گیری مقدار نفوذ هیدروژن انجام می گیرد.
واحد آزمایشگاه پلی اتیلن با وسایل مدرن و پیشرفته بر اساس استاندارد ISO و ASTM و DIN30670 کلیه آزمایش های فنی جهت تعیین کیفیت مواد پوششی بروی لوله را انجام و مورد بررسی قرار می دهد که از آن جمله می توان به آزمایش نفوذ پذیری، آزمایش ضربه، آزمایش روان یابی، آزمایش مقاومت به چسبندگی، آزمایش مقاومت الکتریکی، آزمایش مقاومت حرارتی، آزمایش مقاومت به خوردگی محیطی، آزمایش مقاومت خوردگی اپوکسی در مقابل آب دریا، آزمایش پایداری اشعه ماوراء بنفش، آزمایش کشش و ازدیاد طول و نیز آزمایش مقاومت به چسبندگی در یک پریود را نام برد.
در پایان آزمایشگاه متالوگرافی با تجهیزشدن به دستگاه های میکروسکوپ نوری با بزرگنمایی ۱۶۰۰ و مجهز به دوربین پولاراید، دستگاه میکروسکوپ نوری با بزرگنمایی ۱۰۰۰ و مجهز به مونیتور و چاپگر رنگی، دستگاه استریو میکروسکوپ با بزرگنمایی ۲۰۰ و مجهز به مونیتور و چاپگر رنگی و نیز دستگاه دماسنج غیر تماسی با محدوده ی ۱۵۰ الی ۱۵۰۰ درجه ی سانتی گراد ضمن دنبال کردن امور تحقیقاتی لازم به بررسی ساختار میکروسکوپی، تشخیص و ردیابی عیوب می پردازد.
مدیران این واحد علاوه بر آزمایش محصولات، آزمون های دیگری از قبیل آزمایش نیروی انسانی جوش دهنده، آزمایش گونه های متفاوت جوش و نیز آزمایش های مبنی بر صحت یا خرابی مواد اولیه را هم انجام می دهند.
واحد آزمایشگاه با مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر زیر بنا و در دو طبقه و در نزدیک ترین محل به کارخانه ها پس از اختصاص یافتن فضایی مناسب و بنایی مدرن جهت اقدامات آزمایشی اش و متناسب ساختن حوزه ی فعالیت های خود با موازین استاندارد موفق شد گواهی ISO 17025 را برای این شرکت به ارمغان بیاورد.
کالیبراسیون
کالیبره کردن و کنترل صحت اندازه گیرها، گیج های مورد استفاده در فشار، وزنه ها، متر، کولیس و سایر ملزومات سنجش در آزمایشگاه بر عهده واحد کالیبراسیون می باشد.
این واحد که موظف به بررسی فنی و آزمون وسایل، دستگاه ها و ابزارآلات آزمایشگاه و بازرسی کیفی آن ها می باشد. ضمن متناسب سازی و چک کردن معیارهای سنجه ی وسایل با قوانین و دستورالعمل های مؤسسه ی استاندارد و گرفتن تائیدیه از آن ها به استاندارد کردن و به روز نمودن ابزار مورد نیاز آزمایشگاهی خود نیز می پردازد.
همچنین باستناد تبصره سه ماده قانون اصلاح قوانین و مقررات مؤسسه ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران صلاحیت آزمایشگاه این شرکت جهت انجام آزمون های سختی فولاد به روش های ویکرز، راکول و برینل و نیز آزمون ضربه شارپی برای فولاد، آزمون کشش فلزات، آزمون خمش فولاد، شکل های میکروسکوپی گرافیت در چدن، آزمون چدن با گرافیت کروی و بالاخره ویژگی ها و روش های آزمون لوله های گاز رسانی جهت مصرف در منازل، ساختمان ها و واحدهای تجاری تائید گردیده است تا این صلاحیت در واحد آزمایشگاه بتواند توان اجرایی و نیروی بازرسی فنی واحد کنترل کیفیت محصول را در شرکت بیش از پیش ارتقاء دهد.
بازرسی مواد و محصولات
بخش بازرسی مواد و محصولات واحد کنترل کیفیت برای کسب اطمینان از سلامت محصول و صادر نمودن گواهی کیفیت برای ترخیص آن مراحل مختلف بازرسی را با کنترل های دقیق و مطابق با معیارهای استاندارد و خواسته ی مشتریان بر محصول اعمال می نماید.
در ابتدای بازرسی هنگام ساخت ورق، کویل و یا مواد جوشکاری، در کارخانه ی سازنده داخل یا خارج از کشور با حضور بازرسان این شرکت یا بازرس شخص ثالث انجام می گیرد و سپس هنگام ورود مواد اولیه به شرکت ازنظر ویژوالی، ابعادی و آزمایشگاهی بررسی های لازم با مشخصات فنی و دستورات استاندارد انجام و در صورت عدم مشاهده مغایرت مجوز تولید در کارخانه های لوله سازی صادر می گردد.
در بازرسی حین ساخت و پوشش لوله بعد از هر گونه اقدام عملیاتی ایستگاه بازرسی فنی مستقر بوده که عملیات انجام شده به روی لوله را بازرسی و در صورت تأیید کیفیت برای عملیات بعدی تولید ارسال می نماید و در همین راستا بر اساس مشخصات فنی خریداران و توافقات و استانداردهای بین المللی تمامی بازرسی های غیر مخرب (NDT) بر روی همه لوله ها انجام می گیرد.
در کارخانه های تولید لوله ی قطر کوچک آزمایش های چشمی بدنه و جوش، آزمایش ها و بازرسی های ابعادی همچون ضخامت، طول، عیوب سطحی، راستایی، بیضی بودن و تخت بودن انجام می گیرد همچنین آزمایش های فلاتینگ تست (Test Flatting) جهت مسطح کردن ورق، آزمایش هایدرو تست (Hydrotest) با استفاده از فشار آب و نیز آزمایش آلتراسونیک که آزمایش امواج مافوق صوت است بر روی لوله ی تولیدی صورت می پذیرد.
در کارخانه ی تولید لوله ی قطر بزرگ نیز آزمایش های چشمی بدنه و جوش، آزمایش ها و بازرسی های ابعادی همچون ضخامت، طول، عیوب سطحی، راستایی و بیضی بودن انجام می شود همچنین آزمایش فشار آب (هایدرو تست)، آزمایش امواج مافوق صوت (آلتراسونیک) در دو مرحله، آزمایش رادیوگرافی (Xrey) و نیز آزمایش ذرات مغناطیسی (Magnet Particle Test) بر روی لوله صورت می گیرد.
در کارخانه های پوشش نیز آزمایش ویژوالی بدنه و جوش، آزمایش زبری و روشنایی سطح لوله بعد از انجام عملیات بلاستینگ و نیز آزمایش هالی دی (Holiday) برای منفذ یابی و ضخامت سنجی پوشش صورت می گیرد.
بر اساس درخواست و مشخصات فنی مشتریان و استانداردهای بین المللی در کارخانه های لوله سازی به صورت تصادفی لوله ای انتخاب و آزمایش های مخرب D.T که شامل آزمایش ذوب (Heat) و آزمایش گروه L.O.T می باشد بر روی آن اعمال می شود تا پس از تأیید آزمایشگاه و اداره ی تضمین کیفیت مبنی بر انطباق کامل محصول با معیارهای مورد نظر و درخواستی، مجوز ترخیص برای محصول خروجی صادر گردد.
در نهایت ضمن بررسی کلیه نتایج آزمایش ها در سیستم آزمایشگاه موجود در سیستم یکپارچه کنترل و ردیابی مواد و محصولات (IMTS) و بعد از دریافت مجوز ترخیص آزمایشگاه، با تأیید اداره تضمین کیفیت تمامی مراحل بازرسی های غیر مخرب (NDT) توسط IMTS بررسی و در صورت عدم مغایرت با مبانی استاندارد، گواهینامه نهایی محصول تهیه و پس از تأیید واحد تضمین کیفیت صادر می گردد.
سیستم کنترل و ردیابی مواد و محصولات (IMTS)
واحد کنترل کیفیت این شرکت لوله سازی به منظور استفاده از سیستم مدیریت یکپارچه اطلاعات و برای کنترل و ردیابی مواد و محصولات در کارخانه های تولید و پوشش لوله اقدام به برقراری سیستم Integrated Material Tracking System-ITMS نموده است تا بر اساس خواسته ی مشتری به ارائه اطلاعات در ایستگاه های مختلف خط تولید، آزمایش ها انجام شده بر محصول و نیز پیگیری محصول بپردازد.
این سیستم مکانیزه علاوه بر به وجود آوردن ارتباط مستقیم اطلاعاتی بین سیستم های تولید و پوشش لوله با دیگر سیستم های مستقر در شرکت، امکان ترخیص محصولات به صورت خودکار و تهیه گزارشات خاص و نمودارهای مختلف جهت استفاده ی مدیران و متقاضیان را نیز فراهم می آورد.
همچنین پیاده سازی سیستم ردیابی تولید لوله P.H.S، سیستم ردیابی پوشش لوله C.H.S سیستم آزمایشگاه مواد خام و محصولات M.L.S و نیز سیستم ترخیص محصولات P.R.S در غالب سیستم IMTS و با ساختار یکنواخت، امکان کنترل اطلاعات و چک کردن تولید و پوشش لوله در فرمت های مختلف اطلاعاتی را برای رضایتمندی مشتریان فراهم آورده است.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.